Akta X

Všichni jsme obklopeni nevysvětlitelnými úkazy. Někdy je registrujeme, jindy nikoli, někdy je vytěsníme, někdy… hledáme vysvětlení. Záleží pak na osobnosti každého z nás, zda uvažujeme o vysvětlení racionálním, nebo zda popustíme uzdu fantazii a víře a uvažujeme v dimenzích nadpřirozena. Oba úhly pohledu mají svou cenu a nejblíže pravdě se ocitáme, jsme-li schopni problém nahlížet oběma způsoby, dokážeme-li je zkombinovat. Tento střet, ale i doplňování se, obou postojů dobře ilustruje úspěšný seriál Akta X, respektive dvojice jeho protagonistů – agenti Mulder a Scullyová. Já však v této chvíli nechci obecně teoretizovat o možných přístupech k tajemným úkazům; jednoho tajemného úkazu jsem byl včera svědkem a o něm budu nyní psát…
aktax1.jpg

Skončila porada a kolegyně ukázala mému kolegovi a mně, co se děje s jejím autem. Jak vidíte na fotce, na zadním nárazníku auta jsou jakoby vyleptané rýhy. Zamýšleli jsme se nad tím, co může být jejich příčinou. S první hypotézou přišel kolega – navrhl, že auto mohl podrápat vlkodlak. Rozpětí rýh tomu nasvědčuje. Kolegyně však upozornila, že rýhy přibývají postupně – před týdnem tam byla jen jediná. Od výfuku to není, ten je na druhé straně, upřesnila. Od benzínu by to být nemělo. Jednak by to mělo být odolné, jednak je vyústění nádrže dost daleko od postiženého místa.
aktax4.jpg

Kolega přepnul mulderovský typ myšlení do racionálního módu agentky Scullyové: „Neměla jsi v kufru třeba nějaké ředidlo, které se ti vylilo?"
"Mám k kufru jen tři lékárničky," upřesnila kolegyně.
"Na mě to působí velmi podivně, je to jako z Akt X," řekl jsem. "Jako něco nebezpečného, co se rozlézá po autě. Možná bys to auto měla co nejdřív prodat."
Kolega opět aktivoval Muldera: "To je pravda. Možná do toho auta jednoho dne nasedneš, ale vystoupí z něj někdo úplně jiný… Jestli chceš, tak ti prodám své auto. Sice se už pomalu rozpadá, ale oproti tomu tvému je určitě mnohem bezpečnější…"
Chvíli jsme mlčeli.
Jistěže to byla legrace, ale…
Kolega přestoupil z mulderovské role do té scullyovské a zeptal se kolegyně, zda nemá nepřátele. Zda jí to někdo nepolil či jinak nepoškodil. Možné to je, nicméně ani tato představa nepůsobila příliš věrohodně.
Ještě chvíli jsme na podivný úkaz koukali, nic dalšího jsme však nevymysleli.

Rozloučili jsme se a vyrazili každý svou cestou…

A co Ty, milý čtenáři? Máš nějaký nápad, nějakou hypotézu, která by tento podivný jev vysvětlovala? Pokud ano, poděl se. Možná Tě napadá zcela racionální vysvětlení, možná máš nějakou mysteriózní hypotézu. Všechny příspěvky jsou vítány!

komentářů 13

Filed under Úvahy a postřehy

13 responses to “Akta X

 1. To je jasné… vetřelec (Alien). Ripleyová by to jistě potvrdila. 🙂

 2. Myslímže by se měla naučit couvat … 🙂

 3. 2 Hujer: No nevím, ale ty rýhy vypadají jako natavené něčím horkým. Nebo možná vyleptané. Jak by mohly vzniknout couváním? Nechápu…

 4. Já si myslím, že by se paní měla pořádně podívat kde parkuje a sem tam během dne auto zkontrolovat. Připadá mi to jako natavené soustředěným slunečním paprskem (odraz od nějaké vpouklé lesklé plochy). A tak jak se slunce pohybuje po obloze a mění díky oblačnosti svou intenzitu je někde čára přerušená a jinde intentzivnější.Spočítal jsem cca 14 čar, to znamená že na konkrétním místě musela paní parkovat ve slunečné dny minimálně 14 krát.

 5. 2 Rado: To zní velmi rozumně. Informaci předám. Díky.

 6. souhlasim s radem. popr. proste nejaky vandal…

 7. zcr

  Rado, to bylo první, co mne napadlo 🙂

 8. Majitelka

  Skutečnost je docela prozaická.Máme novou poštovní schránku. Není na konci ulice, je uprostřed (ulice). Jirka W. by nebyl rád…Hezky se leskne, je nerezová. V pozdním odpoledni poměřuje svoji sílu se sluncem.A taví, a taví a taví….Díky za tip. Bylo to Bingo pro moje Twingo!!!!!PS: Hujere – na svoje couvání jsem opravdu pyšná. Přijď a ukážu Ti to. A nejmíň 3x Tě něšťastnou náhodou přecouvám…… Pokud nemáš řiďičák, beru to zpět.

 9. 2 Majitelka: Jsem rád, že článek pomohl. A děkuji za inspiraci – byl to velmi úspěšný a čtený článek.

 10. černá vewiurrka

  Je to jasné!Bylo po ní vystřeleno Solární ručnicí přítele Lasera! Sám mám ve svém rozsáhlém skladišti zbraní jeden prototyp. Střelil mi jej pod rukou jakýsi Ledvina z Prahy, prý je to krám po pradědečkovi. Zajímavé bylo ovšem že byla v kufru s visačkou "Nick Carter, Imperiall Inn, 35. avenue, New York"

 11. Vewi, tahle záhada už byla dávno rozluštěna…

 12. černá vewiurrka

  O strach převelikýJeště někdo krom slavné Černé wiewiorki má tedy solární ručnici? Ajaj!!! Aby ze mně nezůstal jen osmažený ocásek a připálené ušní štětičky, wef!