Příležitost k setkání s nezměrností (recenze)

Knihu, o které zde hodlám psát, pokládám za velice užitečnou pro přemýšlivé lidi, včetně těch, kteří hledí na svět očima zabarvenýma magickým myšlením. Knihu "Život a smrt planety Země" napsali astronom Peter Ward a geolog Donald Brownlee a jde o kvalifikovaný odhad budoucnosti naší planety s přihlédnutím k její bohaté minulosti. Čtenář se zde samozřejmě setká se záležitostmi aktuálními, jako je například hrozba změny klimatu v Evropě, dojde-li k proměně toku Golfského proudu (paradoxně se může stát, že díky globálnímu oteplování nastane v Evropě citelné ochlazení). To jsou pro nás důležité informace, ale za důležitější z hlediska magického myšlení pokládám seznámení se s budoucností Země za miliony a miliardy let. Proč?

Pro radikální změnu úhlu pohledu na svět a dějiny, který nám autoři knihy předkládají. Když jsem knihu dočetl, povečeřel jsem a jako kulisu jsem si pustil televizi (tehdy jsem ji ještě měl). Byl tam nějaký fotbal. V té chvíli jsem si plně uvědomil ten neskutečný kontrast – byl jsem ponořen do miliard let vzdálené budoucnosti, v níž budou poslední zbytky života na zemi marně zápasit o další přežití ve stále se zhoršujících podmínkách – a vtom jsem se stal lehce nezúčastněným svědkem sportovní události, jež bude zapomenuta v měřítku – z hlediska věčnosti – zcela titěrném. Jistě: můžete říci, že problémy planety Země za miliony let nejsou pro váš život příliš podstatné, a jistě máte pravdu, ale možnost pohlédnout na důležité hodnoty svého života z takto zásadně změněné perspektivy nabízí další krok k zrelativizování nejen vašeho ega, ale i "ega" civilizace a druhu homo sapiens vůbec. Proto pokládám knihy vzbuzující v čtenáři hrůzu z prázdnoty (jak v časovém, tak i v prostorovém měřítku) za nesmírně poučné a doporučeníhodné čtení. Kniha, o níž se zde rozepisuji, je navíc napsána velmi čtivě a přijatelně pro laického čtenáře; vytkl bych jí jen drobné chyby na kráse způsobené ne příliš kvalitní redakční prací.
Toužíte-li po meditaci o nezměrném, je pro vás tato kniha dobrou volbou.

 

* * *
Peter Ward – Donald Brownlee: Život a smrt planety Země, nakl. Dokořán a Argo, Praha 2004

komentářů 5

Filed under Recenze

5 responses to “Příležitost k setkání s nezměrností (recenze)

 1. O.

  Proč pokládáš knihy vzbuzující v čtenáři hrůzu z prázdnoty, jak časové tak prostorové, za poučnou a doporučeníhodnou četbu? A co je to zrelativizování ega podle Tebe? A co to lidem vlastně přináší?

 2. 2 O.: Začnu u toho ega: Ego je duševní struktura, která nám umožňuje přežít a jako taková je nesmírně důležitá. Na druhou stranu nás omezuje – omezuje naši schopnost vystoupit ze sebe a osvobodit se. Pokud jde někdo po duchovní cestě, je třeba, aby ego postupně rozpouštěl, aby relativizoval sám sebe a nahlížel na sebe z hlediska Věčnosti. Pocit zvaný „horror vacui“, tedy setkání s nicotností vlastní sebedůležitosti tváří v tvář Prázdnotě či Nezměrnosti, rozpouštění ega napomáhá.Otázkou ovšem zůstává proč to vlastně dělat. Proč se snažit osvobodit od pout vlastního „malého já“. Jedinou možnou odpovědí je „Proč ne?“ Nikdo není povinen transcendovat sám sebe, nikdo není povinen jít po duchovní cestě, pokud nechce. Na druhou stranu člověk, který nelpí na svém egu, je lépe připraven na fundamentální nejistotu, kterou život přináší… V tom by bylo snad možné najít i nějaké „praktické“ využití.Viz též moji recenzi:http://kojot.name/540544-uvolni-se-v-tom-co-prave-je.php

 3. mikeš

  Takže akceptovat ego ., ale pohybovat se kolem něho po kružnici O. O tom píše Osho, pak to prý funguje jako perpetuum mobile. Jak ale najít tu správnou dráhu? Akceptuju ego, pohybuju se kolem něho po kružnici, aniž ho ignoruju / to by mi dalo/ a pak se můžu pohybovat odstředivě i dostředivě, jak se mi zachce, případně se odpojit. To je teorie, ale hodně pravdivá. Praxe je pouze v prožitku, o to je pravdivější.

 4. radka

  A co rozdvojeni osobnosti? Vnejsi slouzi k preziti a krmi tu vnitrni. A ta vnitrni si dela co chce. Je svobodna a nesputana. Nejradeji se rozpousti v Prazdnote (usmev) Ono v dnesi dobe to neni jen tak jednoduche se rozpustit. Je treba i fungovat.Nejlepsi je kdyz ta vnejsi a vnitrni osoba si pomahaji. Kdyz jsou pratele.

 5. 2 Radka: Díky za zajímavý náhled na věc.