Přivolává pojištění smůlu?

Za těch pár měsíců práce pro pojišťovnu Kooperativa jsem si uvědomil zajímavou věc – podle vztahu k pojištění lze rozdělit tři typy lidí: Jsou lidé, kteří věří, že pojištění smůlu odpuzuje, jsou lidé, kteří jsou naopak přesvědčeni, že pojištění smůlu přivolává. A pak jsou lidé racionální, kteří si myslí, že mezi pojištěním a smůlou žádný kauzální vztah neexistuje. Ovšemže mám nejraději klienty z první skupiny… 😉

Koncem dubna jsem v jedné rodině rozjednal několik úrazových pojistek (pro rodiče a pro děti). Další schůzka byla domluvená za týden, ale neměli pak čas a schůzka nakonec proběhla až 18. května. Ten den jsem byl také u klientky, která intenzivně rekreačně sportuje, takže jsem jí v rámci hovoru o investičním životním pojištění informoval o možnostech připojištění (do investička je možné mimo jiné zahrnout standardní úrazové pojištění a opravdu hodně výhodné pojištění pro případ pobytu v nemocnici) – ale to jsem střelil hodně vedle. Klientka okamžitě zaujala obranný postoj založený na její víře, že pojištění přivolává smůlu. Poněkud neobratně jsem z toho vycouval a zaměřil se na problematiku zhodnocování peněz, ale její uvědomění, že se jedná o pojištění, už mezi námi zůstalo… Když jsem od ní odcházel, přemítal jsem o článku na téma magického myšlení v souvislosti s pojištěním.

K večeru jsem pak šel sepsat ty úrazovky. V té rodině panoval smutek – při neštěstí se zabil člověk, kterého znali a byl jim blízký. Krátce po mé první návštěvě s ním oba manželé mluvili a řekli mu: "Nedávno u nás byl pojišťovák, uzavřeme nějaké úrazovky. Nechtěl bys také nějaké pojištění, když máš tak nebezpečnou práci?"

On jim rázně odvětil: "To v žádném případě! To přivolává smůlu!"

Ještě dnes mě z toho mrazí. Je pravda, že vzhledem k jeho profesi by měl úrazové pojištění hodně drahé, neboť spadal do nejvyšší rizikové skupiny, ale kdyby byl v rámci životního pojištění pojištěn pro případ smrti (jeho profese by v tomto případě cenu nezvedla), mohla mít teď jeho rodina prostředky, které by jí pomohly vyrovnat se s tou ztrátou alespoň po materiální stránce. Mimochodem – říká se, že živitel rodiny by měl být pojištěn pro případ smrti na zhruba pětinásobek svého čistého ročního příjmu. Myslím, že to má cosi do sebe.

Ten muž, který věřil, že pojištění přivolává smůlu, se jmenoval Manuel Berousek alias Berondini

A jak to máte vy? Přivolává pojištění smůlu nebo ji odvrací?
Či snad patříte k racionální menšině?
Pokud vás zajímá problematika úrazového pojištění,
je kvalitně zpracována v tomto článku.

komentáře 4

Filed under Pojišťovnictví

4 responses to “Přivolává pojištění smůlu?

  1. @Teo

    Pojištění ne, ale pojišťováci jo… 😉

  2. 2 @Teo: Nějaká konkrétní osobní zkušenost?

  3. @Teo

    To jo… ale spíš abstraktní. 😉

  4. 2 @Teo: Abstraktní osobní zkušenost? To představuje opravdu velký nápor na mou představivost! 😉