Dekadentní astrologická terminologie na Seznamu

Tak jsem dnes otevřel Seznam.cz a mé oči zaregistrovaly "horoskop (přesněji "horrorskop"). Zamrkal jsem a podíval se znovu – ano, skutečně to tam bylo!

Autor, patrně zkušený astrolog ;), píše: "Lev: Pro první dekadent znamení bude jednoznačně potřeba upevnit své zdraví. Nejvhodnějším pohybem se bude jevit plavání…" (zvýrazněno mnou). Pro astrologie neznalé bych měl upřesnit, že znamení se dělí (po deseti stupních) na tři dekany a nikoli dekadenty. Jsou dvě možnosti, buď je autor úplně blbý a o astrologii slyšel sotva z rychlíku, což by mne nepřekvapilo, nebo (dám mu šanci!) má zapnuté automatické opravy, které dělají z "dekanů" "dekadenty". V tom případě to znamená, že své výtvory po sobě ani nečte, na rozdíl od těch, kteří v těch instančních věštbách "něco" hledají…

Tak či onak:

Nectihodný "astrologu"! Styďte se! Když už chcete blafovat o astrologii, tak si alespoň pohlídejte terminologii!

 

Důkaz:

První dekadent horoskopu ;)

komentářů 5

Filed under Úvahy a postřehy

5 responses to “Dekadentní astrologická terminologie na Seznamu

  1. His worst moment had come about as a result of the poor woman fromOxfordshire who had come in to see him one evening. Being in somethingof a waggish mood, he had suggested that she should keep an eye on herhusband, who, judging by her marriage line, looked to be a bit of aflighty type. It transpired that her husband was in fact a fighterpilot, and that his plane had been lost in an exercise over the NorthSea only a fortnight earlier. Dirk had been flustered by this and had soothed meaninglessly ather. He was certain, he said, that her husband would be restored to herin the fullness of time, that all would be well, and that all manner ofthings would be well and so on. The woman said that she thought thiswas not very likely seeing as the world record for staying alive in theNorth Sea was rather less than an hour, and since no trace of herhusband had been found in two weeks it seemed fanciful to imagine thathe was anything other than stone dead, and she was trying to get usedto the idea, thank you very much. She said it rather tartly. Dirk had lost all control at this point and started to babble. He said that it was very clear from reading her hands that the greatsum of money she had coming to her would be no consolation to her forthe loss of her dear, dear husband, but that at least it might comforther to know that he had gone on to that great something or other in thesky, that he was floating on the fleeciest of white clouds, lookingvery handsome in his new set of wings, and that he was terribly sorryto be talking such appalling drivel but she had caught him rather bysurprise. Would she care for some tea, or some vodka, or some soup? The woman demurred. She said she had only wandered into the tent byaccident, she had been looking for the lavatories, and what was thatabout the money? ‘Complete gibberish,’ Dirk had explained. He was in greatdifficulties, what with having the falsetto to keep up. ‘I was makingit up as I went along,’ he said. ‘Please allow me to tender my mostprofound apologies for intruding so clumsily on your private grief, andto escort you to, er, or rather, direct you to the, well, what I canonly in the circumstances call the lavatory, which is out of the tentand on the left.’ Dirk had been cast down by this encounter, but was then utterlyhorrified a few days later when he discovered that the very followingmorning the unfortunate woman had learnt that she had won Ј250,000 onthe Premium Bonds. He spent several hours that night standing on theroof of his house, shaking his fist at the dark sky and shouting, ‘Stopit!’ until a neighbour complained to the police that he couldn’t sleep.The police had come round in a screaming squad car and woken up therest of the neighbourhood as well. (Douglas Adams)

  2. asti

    Henry Psanec:Úryvok z kratučkej poviedky Holistická detektívna kancelária Dirka Gentlyho je vskutku zaujímavý ale trochu off topic.Mám skôr pocit, že tebe ide skôr o toto:http://en.wikipedia.org…/Backlink

  3. 2 Asti: Miroslav Fišmeister je dalek toho, aby mu šlo o backlinky. Velmi dalek…

  4. Chachá – dekadent!!Jako mně se plete tatarka s tatrankou (a nedávno jsem to „ublogla“), tak maestrolog zas neví, co je dekadent.

  5. Díky, Kojote. MF ani nevěděl, že nějaké „backlinkování“ existuje. A omluva za to příšerné (ne)zformátování, je to z netu a ne z Wordu.