Psychowalkman AVS InnerPulse – První dojmy

Krásný dárek v podobě nejlepšího AVS přístroje současnosti – InnerPulse – jsem dostal již před nějakou dobou, ale k jeho pořádnému odzkoušení jsem se dostal až v těchto dnech. Přestože totiž umí spoustu věcí, nevychází tento druh stimulace příliš dobře s bolestmi hlavy, které mne v době, kdy jsem přístroj dostal, trápily…

 

AVS InnerPulse

 

AVS (=Audio-Vizuální Stimulace) přístroje jsou známy pod termínem psychowalkman, který je ale po pravdě řečeno dosti nešťastný, protože zatímco základní filosofií walkmanu je možnost užití přístroje za chůze, se zapnutým AVS přístrojem byste patrně daleko nedošli…

Pro ty, kteří s těmito přístroji nemají vůbec žádnou zkušenost: Funguje to, velmi zjednodušeně řečeno, takto: Na uších máte sluchátka, do nichž vám přístroj posílá různé zajímavé tóny a na očích máte brýle, které vám blikají (přes víčka) do zavřených očí. Cílem kombinace rytmu, výšky tónu, hudebních efektů a kaleidoskopických světelných efektů je dosažení určitých změn křivek mozkových vln a tím dosažení konkrétního psychického stavu. Principiálně lze navozovat bdělost a pohotovost (Beta vlny), relaxaci (Alfa vlny), snění a fantazii (Théta vlny) nebo spánek (Delta vlny), ale lze také jejich kombinace či střídání. Působení je možné zaměřit na obě hemisféry nebo preferovat jednu z nich.

Skutečně tomu tak je? Dá se tomu věřit? Osobně jsem k možnostem přístroje přistupoval nepředpojatě – pustil jsem si jeden z 60 programů (konkrétně "Probuzení mysli, odpočinek těla" a čekal, co bude. Moc si z toho nepamatuji a nic ohromujícího se nestalo, víceméně jsem u těch světýlek usnul… Potíž spočívala v tom, že bylo pozdě v noci a já byl ospalý, což nebyl právě ideální stav ke zkoumání změn vědomí, protože přirozená potřeba mého mozku přebila efekt psychostimulace. Z toho plyne první důležitý poznatek: AVS přístroj není zázračný programátor mozku a nedisponuje razancí některých drog. Což je, nutno dodat, dobře.

Když jsem přístroj zkoušel dopoledne a vyspalý, bylo to už jiné kafe! Zkusil jsem meditační "Spojení se zemí" a nestačil jsem žasnout. Přístroj mě uvedl do hlubokého meditačních stavu, do něhož se obvykle dostávám mnohem déle, a navíc mé tělo ztěžklo jako při autogenním tréninku. Po ukončení programu jsem musel uznat, že to bylo velice dobré a navíc o dost zábavnější než klasická meditace. Fungovaly na mě i další programy, například "Po probuzení" (opravdu mě vzkřísil a zkrátil dobu "zahřátí na provozní teplotu") či "Pohotová tvořivost", po kterém jsem se cítil opravdu dosti "nakopnutý". Velkou výhodou přístroje je to, že vybrané stavy navozuje velice rychle a efektivně, takže zde hraje nemalou roli i skutečnost, že ušetříte spoustu času.

Přístroj budu zkoušet i nadále a výsledky jednotlivých programů budu zaznamenávat – tento článek bude mít jistě více pokračování – už proto, že kromě přednastavených programů je možné nahrávat další programy z internetu, měnit defaultní nastavení programů atd. V nejbližší době hodlám vyzkoušet programy zaměřené na kontrolu dechu.

AVS InnerPulse je velmi vyspělý přístroj – zvláště v kombinaci se stimulačními brýlemi ColorTrack, které jsou v současnosti nejlepší brýle k AVS, disponující dvaceti různými barvami, jež jsou voleny podle vybraného programu.

Jediné, co mi poněkud vadí je zastarale působící ovládání přístroje. V době, kdy má každý průměrný MP3 walkman barevný LCD displej, působí červené LEDky poněkud anachronicky. Stejně tak volba programů (viz dodatek) by mohla být intuitivnější a uživatel by si za své peníze zasloužil komfort, který by jej zbavil nutnosti neustále listovat v manuálu a hledat, pod kterým kódem se skrývá ten který program. To je však spíše detail. Myslím, že ovládání přístroje se časem stane rutinou a už mi to ani nepřijde. Důležité je, že InnerPulse nabízí spoustu cest do vnitřních světů, cest k různým psychickým stavům a tím i cest k sobě samému. Duchovní purista by možná řekl něco o "nepoctivých zkratkách" a o záslužnosti "přirozeného úsilí", ale po pravdě řečeno – ony ty "poctivé cesty" (klasická meditace, pránajáma etc…) vznikly v době, která se nevyznačovala dnešní hektičností, uspěchaností a neurotičností. AVS přístroj je podle mého názoru stejně hodnotná duchovní pomůcka (to slovo zdůrazňuji!), jako třeba mála či růženec, kadidlo nebo modlitební mlýnek…

* * *

Přístroj byl zakoupen přes obchod Psychostimulace.cz a nyní jej lze zakoupit za jednu z nejnižších cen na našem trhu: 14.994Kč (AVS přístroj + ColorTrack brýle + příslušenství) a prodejce mohu s klidným svědomím případnému zájemci o InnerPulse doporučit.

* * *

Dodatek – programové okruhy přístroje InnerPulse:

Relaxace (7 programů)

Speciální programy (8 programů)

Meditace (7 programů)

Spánek (6 programů)

Učení (6 programů)

Energie (6 programů)

Kreativita (6 programů)

Zábava (4 programy)

Dýchání (10 programů)

Improvizace (4 programy)

komentářů 26

Filed under Úvahy a postřehy

26 responses to “Psychowalkman AVS InnerPulse – První dojmy

 1. santawizard

  transcendentální meditace a joga dýcháníAhoj kojote.já si osobně myslím,že to více funguje jenom jako placebo než doopravdy,Např.obyčejný mobilní telefon umí vydávat mnohem lepší obraz a zvuk na jakékoliv účely i když ho musíte držet v rukou než se sluchátkama a brejličkama okolo hlavy.Důležitá je jenom velikost karty,co všechno se tam vejde. nemýlím se?

 2. 2 Santawizard: Popisuju osobní zkušenost, nikoli výsledek nějakého výzkumu. Pokud vím, tak co se týče třeba efektu v oblasti zlepšení učení nepřinesly výzkumy jasný důkaz účinnosti (tedy mimo zmíněný placebo efekt). Ale já tady píšu o tom, co mi to dělalo s vnímáním a prožíváním a o tom, že to bylo zajímavé. Mobilní telefon mám už osm let a tak zajímavé efekty jsem s ním vážně neprožil… Nicméně: A ty jsi AVS zkoušel?

 3. Nějak mám v sobě zakódovanou nedůvěru ke všemu, co má předponu „psycho“. Nedovedu si představit, co se skrývá pod programem „zábava“. Že by zvuky z chechtacího pytlíku? 🙂 Já bych třeba preferoval program „deprese“. Abych konečně poznal, co to vlastně je… ;

 4. santawizard

  jsou ufoni osvícené bytosti?ne,já to nemám,ale právě uvažuji proč ten zdroj ,který má působit tak působivě není využíván ještě jinak než přes brejličky a sluchátka,jako např.přesmobil,nebo ruční přehravač nebo v neposlední řadě tvůj komputer,nebo obyčejná televize.Vždyt jde o obyčejný obraz a zvuk,který má na tebe zapůsobit at už pomocí placeba nebo doopravdy.Prosím tě,kolik stojí ten tvůj přístroj?

 5. dewberry

  já jsem vůči těmhlůe věcem byla vždy nedůvěřivá, ale v tvém podání to zní věrohodně. ještě mě ale napadlo, jestli u tebe není působení AVS přístroje usnadněné tím, že ty máš sám zkušenosti s měněním vnímaním „a „přepínáním“ těch vln v mozku.

 6. 2 @Teo: Ano, program „Deprese“ by opravdu mohl být užitečný, i když by asi nepatřil k těm oblíbeným. Jinak to máš prostě tak: Ušima slyšíš určité rytmy, oči vnímají sekvence světel a Ty se po chvíli cítíš jinak než obvykle, což má pro některé lidi, například pro mě, své kouzlo…2 Santawizard: Efekt spočívá v tom, že každé ucho a každé oko dostává jiné podněty a tím je docilováno celkového efektu, kterého bys nedosáhl pouhým díváním se třeba na TV. Bezpochyby by nebyl problém si to pouštět jako počítačový program a užívat jen brýle a sluchátka, ale to by patrně vedlo k pirátskému rozšíření AVS softwaru, takže se nedivím, že si autoři technologii chrání a prodávají ji v podobě krabiček… Přístroj, o kterém píšu, byl (včetně brýlí) zakoupen za necelých 15 tisíc, viz odkaz v článku. Je však nabízen i za vyšší sumy. Uznávám, že je to hodně, ale je to také to nejlepší, co je v tomto směru k dispozici.K tomu placebo efektu: Tento temín lze použít, pokud bychom se bavili o signifikantním nebo nesignifikantním klinickém efektu stimulace. Hovoříme-li o vyvolávání pocitů či psychických stavů je termín placebo efekt naprosto nesmyslný.2 Dewberry: Určitá připravenost mojí psychiky zde roli hrát může. Někteří prodejci nabízejí možnost vyzkoušení přístroje, případně jeho zapůjčení za úplatu. Člověk pak neriskuje, že si za nemalé peníze zakoupí něco, co nepotřebuje. Možnost zapůjčení přístroje zvažuje i prodejce, od kterého přístroj mám.

 7. Wu

  Experimentoval jsem kdysi se softwarem pro PC (ano, existují, Santawizarde). A bylo to fakt zajímavé, z jednoho programu se mi dokonce udělalo fyzicky špatně (motání hlavy, pocit na zvracení), dobře fungoval probouzecí a úplně mě uchvátila „frekvence země“, myslím že to bylo něco kolem 8 Hz, fázově posunutých. Slyšel jsem cvrčky a byl to pocit, jak někde na savaně.

 8. santawizard

  obraz zvuk,zrak,sluchjá se na to dívám úplně z jiného úhlu.Dáš si brejličky a sluchátka a relaxuješ v sedě nebo v leže protože jinak bys chodil jako náměsíční.brejle by musely být ze stereoskopických monitorků a měla by tam být zabudovaná kamera,podobně jako by měl být zabudovaný mikrofon ve sluchátkách.Mohl by jsi to přepnout ,aby jsi slyšel a viděl realitu, která tě obklopuje a nebo zase se vypnul k okolnímu světu a zahloubal se do meditace a nebe se skrze toho díval na obyčejný fotbal.jestli ten program stojí 15 tisíc a ještě musíš mít schopnost si ty efekty v sugerovat,protože by to jinak nebylo tak účinné tak chápu,že to je ve vývoji a zítra to bude 100x lepší a lacinější.Jestli však každé ucho a oko musí dostávat jiné podněty,tak to už nevím.Lidé se podvědomě stejně bud otáčejí pořád doleva nebo do prava a dívají se jeden druhému do pravého oka a mluví do levého ucha nebo naopak.Něco na tom musí být pravda.V podstatě by to mohlo vyvolávat změnu stavu vědomí jako marijuna např.Takže místo místo marijuány nebo transcendentální meditace si potom nasadíš brejličky a sluchátka.Ale takový jogin se odpojí od vnímání okolního světa a vidí a slyší věci z podvědomí aniž by potřeboval nějaký přístroj,nemyslíš?.Bud sníš a nenecháš se rušit nebo jseš si pořád vědom svého okolí a na snění nemáš čas.Schopnost odpojit se nebo zapojit se je důležitá oboustranně.

 9. 2 Santawizard: O čem tu vlastně debatíme? Samozřejmě, že to jde i bez technických pomůcek. Nenapsal jsem snad v článku „AVS přístroj je podle mého názoru stejně hodnotná duchovní pomůcka (to slovo zdůrazňuji!), jako třeba mála či růženec, kadidlo nebo modlitební mlýnek…“ Pomůcka, nikoli klíč k osvícení. Pomůcka…

 10. santawizard

  obraz a zvuk nebo zrak a sluch na cestě za osvícením?!Splyne zrak se třetím okem?

 11. 2 Santawizard: Člověk funguje jako zpětnovazebný systém. Je jedno, kde začneš, důležité je, jestli to začne správně vazbit. 😉

 12. santawizard

  přítomnost a pozornostčlověk je jako kamera na stativu napojený na komputer.oči jako kamery a uši jako mikrofony.Snílek se odpojí od reality směrem do třetího oka.Středem nebo koutkem oka se ,ale dívá realitě do tváře.Každý člověk má figuru a obličej.Všude na stěnách jsou samé obrazovky a monitory křížem krážem s ampliony a reproduktory.Já věřím v nesmrtelnou duši a vševědoucí mysl ježíše krista.Oči jsou okna duše,které žije v srdci a uši jsou dvěře mysle která žije v hlavě.Bůh vidí co cítíš a dábel slyší co myslíš jako zkrytá kamera a odposlouchávací zařízení.Každá místnost má osum rohů.!?Tvůj blog má taky rohy.Dostáváš invalidní důchod protože jseš magi nebo se musíž živit sám jako atheista?Peníze a závislost?Přebytek a nedostatek akce a reakce jako času a peněz?Z žízně viděl fatamorganu a z alkoholismu delirium tremus?Exekuce a likvidace nejsou žádné úvěry a investice?

 13. 2 Santawizard: Zajímavý úhel pohledu… K Tvým otázkám: Živit se musím především sám, ale dostávám k tomu částečný ID v souvislosti s rekurentní depresivní poruchou. Jsem aTheista, ale nejsem atheista. ( http://www.kojot.name…ce-bohu.php )Ostatním Tvým otázkám nerozumím.

 14. Wu

  Kojot: to proto, že to nejsou otázky [mrk]

 15. santawizard

  blogaři a komentátoři.Najdi santawizard na atlasu.jestli jseš zvědavý tak se tam mrkni.

 16. ttygr

  Asi tě sklamu, tady se dá stáhnout Brainwave Generator zdarma před pár lety jsem si s timhle prográmkem užil spoustu zábavy … je to to samé, jen bez brýlíhttp://zdarma.patasovo.net…rator/tady si můžeš udělat svoji vlastní hudbu… ovládání je velmi prosté

 17. 2 Ttygr: Díky za link, čtenář si díky němu může leccos vyzkoušet. Ale jak píšeš – je to jen zvuková a nikoli audiovizuální záležitost a programů je mnohem méně. Nicméně je to dobrý způsob, jak může čtenář zjistit, jestli to na něj funguje alespoň po té zvukové stránce.

 18. černá vewiurrka

  vevi vev!Velice mne tato vecicka jiz delsi casek zajima tak diky za prispevek a budu rad kdyz budes v pruzkumu te vecicky pokracovat. Jinak 14000 bych za to endal, i za 7000 je to jeste cira rozezranost.

 19. Anonymní

  2 Černá vewiurrka: Třeba časem půjdou ceny dolů. Já bych na to v současné době taky neměl. Jsou ale i levnější AVS přístroje a pak taky stojí za vyzkoušení ten program, na který odkazuje v [16]. komentáři Ttygr. Je to sice jen audio, ale určitě se s tím experimentovat dá.

 20. santawizard

  tituly=názvyAno nejsou to otázky ale titul či názvy knih,které bych chtěl s tvoji pomocí sepsat,napsat atd.Jedna by se jmenovala Peníze a závislost.Druhá by se jmenovala Přebytek a nedostatek akce a reakce jako času a peněz.3.Z žízně viděl fatamorganu a z alkoholismu delirium tremus.4./Likvidace a exekuce nejsou žádné úvěry a investice….Je to dobrý nápad? Měl bys na to nervy a inteligenci mne pomoci tyto 4 tituly materialisovat? hlavně kdyby to pomáhalo i tobě a tvoje partě,nebo nějak či cosi?Je to zajímavé téma tobě blízké?

 21. 2 Santawizard: Což o to, nápady jsou to pěkné, ale já mám svůj tvůrčí program na nejbližší roky už jasně definovaný, takže z toho nic nebude. Ale můžeš použít, při dodržení alespoň minimálních pravidel citování, materiál na tomto blogu. Třeba Ti z toho leccos přijde užitečné a využitelné. Tož tak.

 22. santawizard

  štastné svátkyškoda.!nevím co bych ale citoval ,když se takovým tématem nezabýváš.Jedině kdybych ti občas mohl něco nadhodit k tvoje úvaze.Možná,že bych se ,ale potom nedržel tvého tématu a zbytečně tě rozptyloval.Uvidíme.Poslal jsem ti další komentář na téma mágie a sociální parazitismus.Tvůj poslední sen mne ale trochu varuje.Zijem v době ,která se politicky jmenuje demokracie a ekonomicky se to jmenuje kapitalismus.Lidé touží po válečné sekeře ,aby jeden druhého zkracovali úplně podle zákona.

 23. 2 Santawizard: Díky za přání. Ano, ten sen je varující…

 24. pulnicek

  a to se vyplatí…Ve své době kdy jsem pro depresy už nemohl dál, mi bez nadsázky zachránil život.Aktuálně to už zase roky flákám a hledám cestu k pravidelné psychohygieně…

 25. Jitka.cz

  InnerpulseAhoj, koupila jsem si innerpulse prostřednictvím Amazone. Nemohu najít český návod na internetu. Můžete mi někdo pomoct?Díky.Jitka

 26. Jitko, rád bych, ale nemám jej a nevím, kde jej sehnat.