O víře

Víra je jako oheň:Dobrý sluha, ale zlý pán...

komentářů 14

Filed under Úvahy a postřehy

14 responses to “O víře

 1. Jistě, a tak to může být se vším. Třeba se strachem. (Navazuji na minulý článek.)Tam, kde slouží k opatrnosti, dobře. Tam, kde z nás dělá třesoucí se chudáčky nebo závisláky na čemkoli či komkoli, je zle.

 2. ratka

  vira je podle me vztah ditete k rodici. Dite veri svemu rodici. Jenze jednou dojde prozreni, ze jeho rodic neni dokonaly.Dokud se nepochybuje je vira supr. Rodic je dokonaly. Beda kdyz prijdou pochybnosti. KOnstrukt se zhrouti.

 3. santawizard

  swvíra je zázračná a kouzelná a ne panovačná či posluhovačná.Víra bez lásky nemá cenu a zákon bez rozumu nemá smysl.

 4. tpm

  Podle mě je víra hlavně o pokoře a důvěře. Pokud něčemu nebo někomu věřím, pak se tomu odevzdávám. Ani jako sluha, ani jako pán, ale spíš jako milenec.

 5. A já myslím, že víra s pokorou zase nic společného mít nemusí.

 6. 2 tpm: Nepleteš si víru (vztah) s objektem víry (třeba bůh)? Jak může být vztah milenec? Patrně myslíš milostný či partnerský vztah třeba k bohu. Taková víra Ti může dobře sloužit. Nebo Tě ovládnout…

 7. černá vewiurrka

  Psáno jest že víra je dar Ducha. Tedy přirozeně, je li dar ne každému je dána. A je li dar Ducha, ne každému dána být může. Z tohoto důvodu je možno o ni usilovat či neusilovat, ale nikomu bysem nevytýkal že ji nemá neb že jí má málo.

 8. sw

  počitačový guru a videomaniačka Lenoraat v teorii nebo v praxi,astrální svět je první krok do neznáma.Biosféra magnetosféra a celý svět,který obklopuje prostor okolo společné osy gravitace země měsíc je první opravdový udělej si sám létající talíř doma v obyváku,kde to simuluješ..Mít všemožné filmy o čarodějnictví a sci-fi,je dneska velmi moderní umění a kýč či věda a pavěda.Podle mého jediný konec světa který já uznávám by bylo natočit velkofilm Zjevení sv Jana z bible.No proč myslíte ,že se to nesmí točit????

 9. ad 7: Víra je dar – to je pravda. Dar od nás pro nás. Dar Ducha. Neboť každý z nás je bytostí duchovní. V tomto světě existuje mnoho darů.

 10. černá vewiurrka

  film suprTo je dobrý nápad ta Apokalypsa! proš se nesmí točit? Přečtite si to – bylo by to dost o žiech a obávám se že nikoli zrovna politicky korektní….myslím že by si tam zahrál i někdo jako Bush…

 11. tpm

  Cody: No, to si samozřejmně myslet můžeš.:) S ším tedy podle tebe souviví?Kojot: Nevím. Mě právě přišlo, že si ve svém přirovnání zamněnil víru s objektem víry ty. Pokud použiji tvůj příklad s ohněm, vidím víru mezi mnou a jím. Proto je víra vztah, který nemá povahu sluhy, ani pána. Takovou povahu může mít právě objekt uctívání – oheň. Víra je podle mě stav mysli, který vyvolává stav oddanosti. Proto je podle mě spojená s pokorou. Milenecká láska je pak pro mě nejvyšším stupněm tohoto vztahu, proto jsem to zmínil.Tak snad jsem to teď již napsal srozumitelněji.:)

 12. 2 TPM: Jasně – mně zase jde o to, zda mi ta či ona víra dobře slouží nebo zda mne ovládá. Víra jako milenecký vztah může obojí. A mimochodem – já jsem vůbec nespecifikoval, jakou víru mám na mysli – to, co jsem napsal, jsem napsal v nejobecnější rovině…

 13. TPM:Víra souvisí s vůli a důvěrou a myslím, že můžu věřit a vůbec nebýt pokorný. Můžu věřit v svoji vlastní sílu, v sílu své magie a rozhodně nebudu pokorný. Myslím, že ty vidíš víru jen v tom svém wiccansko-pohanském pohledu, kde je to nezbytné. A myslím, že je mnoho dalších pohledů, kde to tak být vůbec nemusí.

 14. Přesně tak – nehovoříme jen o víře náboženské, ale i o víře v sebe sama, o víře v druhé lidi, o víře v podobě předsudků… Ale bylo zajímavé sledovat, jak se k tomu tématu kdo postavil…