Dialog s Racterem

V polovině devadesátých let jsem měl dva počítače. Doma (v Brně) 386ku a na chalupě v Moravském krasu nádherné staré XTčko Phillips s nepřekonatelným zeleným monitorem (vážně – do žádného monitoru se mi při psaní tak dobře nekoukalo, jako do toho monochromatického zeleného). Mnoho mých textů bylo napsáno v T602 na té stařičké, ale spolehlivé, mašince…
Jediná "hra", kterou jsem tam měl, byl Racter.

Racter je konverzační program z roku 1984, podobný legendární Elize. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že je, na rozdíl od "psychoterapeutické" Elizy, naprosto šílený. Se svou nepatrnou slovní zásobou a schopností pamatovat si několik slov z předchozí konverzace dokáže vykouzlit vpravdě impozantní surrealistické sentence. Úryvek jednoho z tehdejších dialogů (z roku 1996) jsem přeložil, takže za chvíli budete moci sílu Racterovy "imaginace" posoudit sami.
Ovšemže – pokud budete s Racterem mluvit delší dobu, rychle zjistíte, podle jakých algoritmů funguje, a stane se předvídatelným; je to koneckonců 25 let starý software. Přesto však stojí za vyzkoušení – stáhnout si jej můžete (spolu s dalšími starožitnostmi) na stránkách Endangered Software Archive (Ractera můžete bez problémů spustit pod XPčky).
A nyní již k slibovanému dialogu, v němž mimo jiné zjistíme, jak hlubokými esoterními vhledy Racter disponuje!

Jaroslav: Kdo je Jaroslav Polák?
Racter: Polák je Jaroslav ve vnitřním městě. Vnitřní město má dělníky, kteří stále pracují.
Jaroslav: Kdo je Ježíš Kristus?
Racter: Larry Flint. Je z Pekla. Je to Larry Flint. Ježíš je Kristus v Pekle. Kdyby zloděj navštívil bohaté město, vnitřní město by zmíralo hrůzou! Když žijete v bohatém městě, Peklo je velmi atraktivní.
Jaroslav: A kdo je Ďábel?
Racter: Ďábel je nevěřící atheista.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dialog s Racterem

Filed under Úvahy a postřehy

Komentáře nejsou povoleny.