Pavouci, Villa a Tma 2

Předvčerem jsem zveřejnil dva roky staré fotky (konkrétně ze dne 13. 3. 2007) pavouků, kteří obývají plot slavné brněnské vily Tugendhat. Samozřejmě mi to nedalo a vypravil jsem se tam znovu, tentokrát vyzbrojen regulérním fotoaparátem s bleskem.

Nejprve jsem se tam stavil ve dne, spatřil jsem však jen opuštěné pavučiny.

Plot u Tugendhatky ve dne

Tito pavouci vylézají pouze v noci. Můj současný fotoaparát nezvládá makra a není to žádný převratný výdobytek techniky, přesto se mi pár ilustrativních fotek v rámci možností povedlo (pro zvětšení klikejte):

Pavouk u Tugendhatky 1

Pavouk u Tugendhatky 2

Pavouk u Tugendhatky 3

Pavouk u Tugendhatky 4

 

A tady je nejlepší možný detail, jaký se mi z fotky podařilo vydolovat:

Pavouk u Tugendhatky - detail

Co je to za pavouky? Patrně křižákovití, vzhledem k tomu, že si staví dvojrozměrné kulaté sítě. Nejsem arachnolog, ale myslím, že by to mohli být Larinioides sclopetarius, vyskytující se jinak například na kovových mostech:

 

Larinioides sclopetarius
Nebo snad Nuctenea umbratica, křižák podkorní, žijící nočním životem?
Nuctenea umbratica

 

No, to už nechám na odbornících. Myslím, že tato lokalita, na níž se tito pavouci vyskytují bezpochyby již několik let, lokalita, která je omezená na několik metrů kovového plotu před Villou Tugendhat, rozhodně stojí za odborné zpracování, jehož by se mohl a měl nějaký zoolog ujmout. A kdo ví – třeba to ani nemusí být specialista arachnolog, věřím, že by to zvládl i zoolog, který se jinak specializuje třeba na netopýry

 

Tak se tedy loučím s noční Tugendhatkou

Tugendhatka v noci

s vírou, že tam za pavouky budu chodit i v následujících letech, a modlím se (k Velesovi), aby je nějaký krasoduch ve vyšším zájmu nevyhubil…

 

komentářů 14

Filed under Zvířata

14 responses to “Pavouci, Villa a Tma 2

 1. černá vewiurrka

  pavoucííí křížácíííMůj první odhad byl stejný jako tvůj – křižák mostní Larinioides sclopetarius (Clerck, 1757). Jistě se na to podívám, mám tam prvý květnový víkend po 11.5. cestu…mám křížáky rád už od malička. Jinak doporučuji se v Brně podívat po velmi hezkém a i doma chovatelném křižáku pruhovaném Argiope bruennichi (Scopoli, 1772) už by měl být i u vás..já si je kdysi ještě vozil z Chorvatska…

 2. černá vewiurrka

  dotazA od kdy do kdy ti pavouci tak vylézají? Myslím cca hodiny. Hned po soumraku nebo až později v noci? A bývají tam ještě za svítání?

 3. Zkus Kojota inspirovato něco přijatelnějším způsobem prosím. Ber v potaz, že žijeme už s 30-ti zvířaty ve 2+kk a že vytvářet v Kojotovi neustále umělé potřeby navíc se mi nelíbí. On se totiž opravdu může inspirovat a pak Tě, černá vewiurrko, požádám, aby sis vzal za trest zpátky na vymazlení Lidožrouta… A to by sis opravdu nepřál, věř mi že ne…

 4. No, zkusím zjistit, kdy se večer vynořují, ale vstávat za úsvitu, abych zjistil, kdy zalézají…Lucienne, neboj, nebudu doma chovat křižáky. Vážně ne. 😉

 5. černá vewiurrka

  ?Co je to Lidožrout? Tyrannosaura jsem vždy jako malej chtěl…

 6. LidožroutSpíš KDO je to Lidožrout… Máme doma takového malého třičtvrtěkilového potkaního nalezence z Ostravy a zbytek už znáš… Je schopen mi obratem s jídýlkem na dlouhé lžíci vyrvat neskutečnou silou lžíci a pak si pochutnat na jídýlku. Dole si pak lžíce skladuje. Je silný jako býk, agresivní při obraně svého území jako Bush, je schopen Tě pokousat přes klec v okamžiku, kdy mu měníš napáječku s vodou… Tu zkušenost už máme oba a chodíme kolem jeho klece s respektem a dobře alespoň deset centimetrů od jeho hranic – je schopen se dobře skrze dráty natáhnout a drápnout nebo kousnout. Když se podaří lstí ho z domečku nalákat ven, kupříkladu za čištěním klece, při opatrnosti Kojot Lidožrouta hladí, ale velmi opatrně a pomalu. Pak říká, že není tak strašně agresivní. Pokud si ho chová v tu chvíli on a po mně se nic obdobného nechce, ať si věří v co chce 🙂 Já jeho víru nesdílím.

 7. Tak jsem se byl k Tugendhatce mrknout a ve 20 hodin (západ slunce) tam ještě nebyli, jen jeden malý pavouček povylezl, ale když jsem se k němu přiblížil, zmizel zpět ve škvíře. Zítra se tam stavím o něco později.

 8. černá vewiurrka

  Lotr od hadůNo to je mazec a já myslil jak je ten potkiš hodný a jak krásně se vymazlil….na mně byl jak chudáček opuštěneček knikající ztraceneček…připomeňte mu až zase bude zlobit jen jedno slovo mizerovi nevděčnému: "KRAJTA"….

 9. Ne, fakt se nevymazlil a že jsme to zkoušeli a máme ve vymazlování potkanů letitou zkušenost. Teď beruška naše chrápinká. Pošeptala jsem tichounce slovo "krajta" a světe div se – nic. Lidožrout chrápinká dál 🙂 Jo, včera mě kousnul přímo do zadku :)))) Nebyla jsem dost opatrná 🙂 a nějak se zapovídala nahatá s Kojotem u stolu :)))))

 10. Pavouci vylézají přesně za soumraku, dnes jsem tam byl od 20:30 do 20:50 a ke konci už jich tam byla spousta. Ale i v těch 20:30 už tam byli. Povedlo se mi pár pěkných fotek. Ještě tam zajdu a tento týden je zveřejním.

 11. černá vewiurrka

  Nenažraná krajta ze Střediska volného času OpavaMěl jsem ho s ní tehdy seznámit….škoda nyní pozdě bycha honiti.

 12. Na druhou stranu, je to jediný potkan, který sám a dobrovolně žere antibiotika. Sežral by je i se lžící, kdyby mohl. Prostě je tak hltavý, že nějaké antibiotikum v sýru ani nezpozoruje. A to opakovaně. Pochopitelně ho léčíme a na jeho choroby ho nenecháme chcípnout 😉 No a on, jako správnej bastard, přežije všechno a v šesti letech, kdy už budou všichni naši potkani pod drnem na stáří, úrazy a nemoci, se on bude tiše šourat svým příbytkem a vyrvanou lžíci nechá sklouznout samospádem do "přízemí" svého bydlení místo aby si ji tam donesl. Takového potkana potom jedině odstřelit :)))) Ten dobrovolně neumře, to v žádném případě .)

 13. černá vewiurrka

  Geroj křečekPamatuji podobného křečka, po vhození do ubikace tří varanů jim zalez pod kořena tam se urputně bránil tak až na jeho ulovení rezignovali. Když takto přežil noc rrozhodli jsem se mu poskytnout čestnou koji jako oceneni jeho statečnosti. Bublina po 5 letech zemřel stářím jako otec spousty dalších křečků. Děti z kroužku mu velmi podstrojovaly nechápu to ale přes obrovskou agresivitu již projevil k varanům (jednoho dokonce pronásledoval kolem terárka a kousal do ocasu, až ho přesvědčil že predátor je tady on), nikdy nekous člověka.

 14. Michal Tiller

  SnovačkaPavouky znám jen proto, abych se jich už nebál, takže velmi okrajově. Podle délky nohou bych tipoval na nějaký druh snovačky. Nejznámější je černá vdova, tak ta to není :)) A snovačka pokoutná, která žije často v koutech sklepů, to taky není a další druhy neznám… Má dlouhé přední a poslední nohy a třetí pár je velmi krátký.Možná zkuste, jestli koušou 😉