Podporuji školu v Himálaji

Surya
"Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himálaji v nadmořské výšce 4200 m n. m., jedno z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Vesnice donedávna neměla školu a děti musely odcházet do vzdálených internátů nebo se nikdy nenaučily číst a psát.
Občanské sdružení Surya dostavělo v září roku 2008 speciálně navrženou ekologickou školu přímo vytápěnou sluneční energií." (ze stránek občanského sdružení Surya)
Tento projekt jsem se rozhodl podpořit…

Co se humanitární pomoci týče, je mi nejbližší právě vzdělávací činnost, protože právě vzdělání otevírá cestu k uplatnění lidského potenciálu a nemůže být, narozdíl od klasické humanitární pomoci, "projedeno" (a nemůže se stát zbožím na černém trhu atd.)
V komentáři jsem uvedl, že pokud najdu instituci, která se zabývá vzděláváním ve třetím světě a není spojena s misií (tedy s náboženskou indoktrinací), rád ji podpořím malou pravidelnou platbou. Lucienne tento komentář objevila, chvíli se na mě zle koukala, ale když jsme se shodli na tom, že částka kolem 50Kč měsíčně náš rodinný rozpočet nezruinuje, využila svých kontaktů a našla mi přesně to, co jsem hledal: Občanské sdružení provozující školu, v níž se děti naučí číst a psát, dostane se jim znalosti obecné řeči současné doby, tj. angličtiny, a nebude přitom zasahováno do jejich původní spirituality, neboť "výuka v soukromé základní škole bude zajištěna pod patronátem místní nevládní organizace Himalayan Buddhist Cultural Association ve spolupráci se sdružením Surya."
Shrnuto: Jedná se o projekt, který je dostatečně ohraničený a transparentní na to, aby se v něm peníze netopily, týká se šíření vzdělání a podporuje místní kulturu. Nastavil jsem tedy trvalý příkaz (zvolil jsem částku 55,50Kč měsíčně s tím, že až splatím dluhy, pošlu i nějakou částku navíc). Věřím, že tento veskrze sympatický projekt zaujme i vás a pokud si můžete dovolit poslat jim nějaký příspěvek, rádi tak po prostudování jejich stránek učiníte.
Surya

komentáře 2

Filed under Co život dal... a vzal.

2 responses to “Podporuji školu v Himálaji

  1. Díky Lucy i Tobě! Já se přidám.

  2. To jsem rád. Je to výborný projekt a zaslouží si to.Jen škoda, Henry, že tam nemůžeš jet učit… Vlastně ani já ne, ale moje angličtina není nic světoborného…