Pavouci, Villa a Soumrak

Od bratrovy přítelkyně jsem si půjčil kvalitnější fotoaparát (díky, Dančo) a podařilo se mi několik pěkných ostrých a navíc atmosférických fotek tugendhatských pavouků. Fotil jsem 28. 4. 2009 v mezi 20:15 a 20:30, kdy pavouci vylézali (před 20:15 ještě nebyli vidět, pak se objevili celkem houfně.

(Všechny obrázky jsou "rozklikávací".)
Silueta pavouka
Vylézající pavouk
Pavouk v rohu
Další vylézající pavouk
Pavouk s viditelnou kresbou na zadečku
Tentýž pavouk ještě jednou
Lokalita, na níž se pavouci vyskytují je víceméně omezena na plot, který je vidět na této fotografii:
Lokalita
Vzhledem k nočnímu životu těchto pavouků a srovnáním fotek s obrázky v knize Naši pavouci (Buchtar-Kůrka, Academia: Praha 2001.) a na internetu soudím, že půjde o křižáka podkorního (Nuctenea umbratica) – viz například tauto fotografii z internetu:
Nuctenea umbratica
Co říci závěrem? Nevím, zda se odhodlám a vstanu za úsvitu, abych zjistil, kdy tugendhatští pavouci zalézají do škvír v plotě, takže se jedná patrně o poslední díl pavoučí trilogie.
A pokud nějaký, zvláště pak veverčí, zoolog napíše o tomto fenoménu článek, soudím, že si zasloužím být uveden jako spoluautor.
* * *
Předchozí články o pavoucích žijících na plotě Tugendhatky:
Pavouci, Villa a Tma
Pavouci, Villa a Tma II.

komentářů 13

Filed under Zvířata

13 responses to “Pavouci, Villa a Soumrak

 1. černá vewiurrka

  Nikoli....zasloužíš si být autorem. Mohlo by se to jmenovat třeba – Zajímavý nález křižáka podkorního (Nuctenea umbratica) z Brna. Seženu konzultaci a sejmeme 1-2 pavouky do lihu na kontrolní determinaci a bude to. Bude to tvůj první vědecký článek, uveřejníme ti to pak v našem muzejním časopise. Je na čase abys začal psát i o něčem jiném než satanismu, Conanovi a křesťanské dogmatice. Aby po tobě zůstalo něco co ocení historie!

 2. No, zní to lákavě 😉 Ale není na překážku, že nemám před svým jménem ani za ním žádná dodatečná písmenka? 😉

 3. černá vewiurrka

  PřírodovědecNaprosto nikolivěk!!!!

 4. Wu

  Veverka je pavoukolog? To by mi mohla napsat, která bestie mě to tenkrát kousla: http://blog.wuwej.net…avouci.html 🙂

 5. No, Veverka je netopýrolog, ale třeba Ti i tak odpoví 😉

 6. černá vewiurrka

  Pošlu ti na ukázku krátký vědecký článek podobného charakteru a zkusíš to dle něj vytvořit, ok?

 7. černá vewiurrka

  Kdo je wewiurrka..a taky jsem amatérký veverkolog….co se týče vlněných čepiček pro plešaté veverky a především ovšem zvedání jejich ocásků…

 8. Pošli. Podle dobrého vzoru zvládnu téměř jakýkoli žánr 😉

 9. černá vewiurrka

  paboucííJe to ma vlastni vec, dolozeni noveho druhu netopyra z ostrova Pag. Jen to pohledam abych ti to moh nascanovat nepsla sem tehdy jeste na pc tak to jinak nemam. Nejvyse je to vzdy na 1 A4, zpravy tohoto typu. Proste jen zprava o vyskytu. Na druhe strane, i toto je jiz tva vedcka publikace. Zatim si sezen souradnice lokality, to budes potrebovat, a nejake dalsi udaje o vyskytu tohoto druhu – rika se tomu faunisticka reserse, ta ti rekne jak moc unikatni vyskyt jsi objevil. Pozdravuj Psavce… víš že on je vlastně Král Rybář? Je přeci Fishe-meister, čili německy Mistr Rybář, ne?

 10. kuba

  🙂aloha toho to pavouka uš jsem taky našel a do dnes sem nevěděl cotoje za druh ,ale diky tobě uš to vym tak moc dík.a eště mam otázku pavouci mě strašně baví zajímaj sám mam sklípkana ale rači mam ty naše co jsou na lukách a td.. chitam je krmim a td.. 😀 našel uš jsem hodně zajímavích druhů ,ale taky neznám jejich druhy:-( mohli bystemi někdo nak poradit ??

 11. Kubo, pořiď si knihu "Naši pavouci". Tam najdeš vše včetně klíče k určování. Hodně štěstí.

 12. kuba

  dobře moc diky za radu:)

 13. kuba

  jak vidím tak tebe(vás) zajímají taky pavoci??