Sebevraždy boháčů

Možná jste se – zvláště v souvislosti se současnou ekonomickou krizí – zamýšleli nad motivem sebevraždy boháčů, kteří naráz přišli o značnou část svého majetku. Mnohým ve skutečnosti nehrozilo nic vážného – stále by byli schopni žít pohodlným životem a měli by větší majetek, než většina z nás – a přesto si sáhli na život. Proč?

Spekulovat o důvodech sebevraždy je ovšem velmi problematické, neboť se na rozhodnutí kandidáta smrti obvykle podílí více různých faktorů. To je třeba mít při četbě mého příspěvku na vědomí. Také je třeba zdůraznit, že se to pochopitelně týká jen malé části podnikatelů, neboť u většiny, jak už to bývá, zvítězí pud sebezáchovy. Nicméně jak v době krize v 30. letech, tak i v současné době, se bohatí podnikatelé, kteří utrpí těžké finanční ztráty, zabíjejí. A jimi se hodlám zabývat.
Nelze brát zcela na lehkou váhu například ztrátu prestiže nebo například obavu ze snížení životní úrovně (například nutnost cestovat s aerolinkami namísto soukromým tryskáčem), ale tyto důvody nepokládám za ty zcela určující. Třeba podotknout, že mnoho bohatých lidí žije relativně skromně – ona také míra přepychu od určitého bodu nemůže růst přímo úměrně celkové výši jmění – prostě není v lidských silách "užít si" deset miliard o moc víc než sto miliard…
Co se tedy stane, že člověk, jehož jmění díky pádu akcií klesne třeba na deset procent původní hodnoty, spáchá sebevraždu přesto, že stále je milionář a stále je mohovitější než drtivá většina populace?
Jediná odpověď, jež mne napadá, souvisí s magií peněz. Peníze jsou v současném světě propojeny s životní silou člověka a ne nadarmo například slovenský experimentální spisovatel Jozef Karika píše, že to, jak nakládáte se svými penězi, odráží vaše nakládání s životní silou. Nejde však jen o alegorické spojení, vidím zde zpětnovazebný systém životní síly a toku peněz. Podívejme se tedy na zchudlého boháče z tohoto pohledu: Nehrozí mu vězení, stále má dost na živobytí, zdánlivě nemá důvod k tak drastickému řešení, jenže on nepřišel jen o devadesát procent svých peněz, on s nimi přišel o devadesát procent své životní energie. U člověka, který je zvyklý vnímat finanční toky, je na ně doslova napojený, to může znamenat pád do stavu analogickému hluboké endogenní depresi, jež se rovněž vyznačuje prudkým poklesem životní energie.
Pokud člověk takový propad přežije, stále ještě nemá vyhráno. Jsou známy (z Velké hospodářské krize v 30. letech) případy miliardářů, kteří přežili první vlnu krize, ale nakonec stejně skončili na dně a navíc zadlužení, přičemž někteří sáhli i k nezákonným prostředkům. Jejich sebevraždy pak působily poměrně logicky, protože se ocitli v opravdovém průšvihu. Mohla za jejich koncem stát snaha opětovně zvýšit nikoli svoji životní úroveň, ale svoji životní energii navrácením míry svého bohatství na původní hodnotu a to i za cenu obrovských rizik a problémů se zákonem?
Abychom předešli neplodným debatám – opravdu netvrdím, že jsem odhalil jediný motiv sebevražd boháčů, šlo mi jen o poukázání na jeden z aspektů, nad nímž stojí za to se zamyslet.

komentářů 12

Filed under Úvahy a postřehy

12 responses to “Sebevraždy boháčů

 1. asTMA

  Poprvé za dlouhý čas, snad i několik let, vidím slovo mohovitější, nikoli movitější. Díky za to, Kojote.

 2. Díky, asTMO, za ocenění. I když se obávám, že to slovo asi pro další generace neuchráním. Tak například zmizelo slovo "smrtný" ve smyslu "smrtné zranění". ("Smrtelný" je "podléhající smrti", "smrtný" je "smrt způsobující". Jinak řečeno – zranění může smrt způsobit, ale nemůže zemřít).

 3. Fíla

  Ahoj Kojote, myslím že jde o flustraci ze ztráty moci. Pokud se ze super boháče stane jen "průměrný " boháč přijde pravděpodobně o moc ovlivnovat společenský a politický život tak jak byl zvyklý. Duch peněz a moc spolu asi hodně souvisí.

 4. Je to taka navíc psychologicky – pro moji matku může být obrovská ztráta, když jí ukradnou 5 tisíc, co měla od babičky na dárky, pro otce když mu zhučí akci o půl milionu. Vnímání ztráty je vždy relativní a pokud si člověk nenajde alternativní zdroj vlastní hodnoty, přirozeně končí. Přijít o 90% jmění je úplně stejné, jako lidi v koncentráku, kteří museli zničit svoje rukopisy – celoživotní díla. Pocit, že vlastně o nic nepřišli, můžeme mít jenom my chuďasové..

 5. černá vewiurrka

  Není důležité proč....je to důležité jen pro ně. Pro nás – čím bude takových zmetků méně, tím lépe!

 6. Vewi, zamysli se ještě jednou nad tím, co jsi právě napsal. Je to ubohé a nelidské.

 7. asTMA

  Kojote, já Ti pomůžu, válčím za to slovo, kde se dá.Noiro, moc pěkný příklad. Myslím, že máš pravdu. My to vidíme jako bájné hromady zlata, oni to nejspíš vnímají jako součást sbírky, jako materiál pro další tvoření, jako nástroj k sebeprosazování. Viděno z tohoto úhlu je to ztráta pro mnohé skutečně k nepřežití.

 8. černá vewiurrka

  Pokud někdo parazituje na okolí…..co je nejlepší pro to okolí, Kojote? To je přece satanismus v praxi, ne? Pokud je někdo tak připoután k svému většinou nakradenému měšci jako Jidáš, že se raděj zasebevraždí když mu z něj by´t jen drobně ukápne, jak je psáno "již má svou odměnu" a platí věru "dříve projde velbloud uchem jehly než boháč do království nebeského". Tak! Jak pravil již Honoré de Balzac "Kde je majetek je většinou i zločin".

 9. černá vewiurrka

  Pro letmé nahlédnutí..…do zdegenerované, zla a destrukce plné, mocichtivostí a arogancí přetékající psychiky takového měšcomila, psychopata, zmetka, zmrda (napsal bych s chutí lidské kur.y) a notorického křiváka doporučuji např. stránky http://www.sedazona.cz/, ale pozor aby jste se neudusili zvratky…je to fakt jen pro silné žaludky. čím méně podobných lidí v populaci bude tím lépe pro nás všechny. A to si nedělám iluzi že je dobytek a zmetek Štorky – ocituji zde toho šmejda neb si toho plně zasluhuje – pan Vojtěch štorkán, současný nájemný pisálek a bývalý podvodný vymahač fiktivních dluhů – ta nejhorší ukázka tohoto poddruhu v Království Českém a markrabství Moravském. Zmar takové chátře! Vědec, Kojote, napřed objekty studuje a až pak vynáší soud…

 10. aiko

  http://www.sedazona.cz – potvrzuji, dětský cynismus a nebezpečné myšlénky, prostě blb, co umí dobře psát – takový internetový handgranat (ovšem do vlastních řad bych řekla :))

 11. černá vewiurrka

  Sebevraždaosobně mám za to že ač všechna náboženství současnosti patrně sebevraždu odmítají, je pro ni možné najít jisté opodstatnění…a můj Bůh bude jistě i sebevraha posuzovat případ od případu…ale pro někoho komu je milejší jeho MĚŠEC než ŽIVOT není ABSOLUTNĚ ŽÁDNÉ OMLUVY a dostane se mu po zásluze leda tak PEKLA. Sám Mistr takové lidi nazval SYNY SATANOVÝMI a Jan Křtitel zase PLEMENEM ZMIJÍ…Věru se tedy OPODSTATNĚNĚ domnívám že je na tomto místě není třeba tolerance či jiné nasládlé a levné rádoby duchovní kecy a žvásty. Co se týše Štorkána, doporučuji delší a důkladné studium jeho stránek a zejména jeho příběhů a pak prosté zamyšlení nad tím, kolik zla a destrukce již tento polozmrd – polokurva ve svém poměrně krátkém žití kolem sebe právě díky adoraci plného měšce způsobil. Lidská společnost má jednoznačně ten nejvyšší mandát zbavit se podobných parazitů za každou cenu.

 12. černá wewiurrka

  Něco co potěší a doufám i pobavíhttp://www.sedazona.cz…rech-krys/…aneb jak nám takový pražský maloměšťácký kretének prožívá náhlou těžkou rachitidu svého Posvátného a v celé Galaxii Mléčné dráhy toho zajisté ouplně nejdůležitějšího měšce, muhehe…aneb Cesta do duše konzumního maloměšťáckého loosera…enjoy!