Magie, synchronicity a paranoia

Několik událostí – byla to synchronicita? 😉 – v poslední době mne ponouklo k napsání krátké úvahy o souvislosti magického myšlení a rozvoje paranoidních bludů.

Předem musím říci, že svá tvrzení nemohu podložit žádným výzkumem, ale pouze svým subjektivním pozorováním, i když si myslím, že by takový výzkum mé teze asi potvrdil a byl by velice zajímavý – i když, z podstaty věci, jen obtížně proveditelný (zkuste sledovat paranoika…).
Nejprve osobní zkušenost. V době, kdy jsem se vážně zabýval magií, zpozoroval jsem sám na sobě, že začínám být paranoidní a to i přesto, že k tomu obvykle nemám sklony. Připisoval jsem význam i velmi banálním shodám okolností, analyzoval jsem výklady tarotu a hledal v nich tajemná sdělení, trpěl jsem nadměrnou introspekcí a vnější svět pro mne byl médiem sdělujícím mi informace závažného charakteru. Strachoval jsem se o svoji "Pravou vůli" a jakýkoli průšvih jsem pokládal za znamení, že jsem "sešel z cesty" a pak jsem zaměstnával svou mysl hledáním "magických příčin". Odtud již nebylo daleko k představě, že na mě někdo "magicky útočí", nicméně jsem se k ní – naštěstí! – v plné míře nikdy nedopracoval. Nicméně jsem se cítil být obklopen "tajemnými silami" a ty jsem podezíral z kde čeho včetně bolesti zad… V jistém okamžiku jsem si v jakémsi jasnozřivém momentu uvědomil, že se mé myšlení čím dál víc blíží regulérní psychóze – a to psychóze jiného charakteru, než jakou mne v nepravidelných intervalech častuje moje vlastní nemoc. Tehdy jsem započal svoji racionalistickou očistnou kúru, během níž jsem se postupně zbavil většiny "okultního haraburdí" a začalo se mi žít mnohem lépe…
Za tu dobu, co jsem se magií zabýval, jsem se seznámil se spoustou podobně zaměřených lidí. U některých jsem si přitom všiml, že také vykazují paranoidní rysy. Nebudu zde uvádět žádné podrobnosti, nechci kohokoli fakticky ani virtuálně poškodit, jen zkonstatuji, že jsem už slyšel vyprávět o magických útocích, sledování tajnou službou a leccos dalšího (pokud se vás to týká, tak se nezlobte, že o tom takto píšu a že to opravdu neberu vážně).
Na závěr poznamenám jednu důležitou skutečnost, jež se podle mě na celé této záležitosti podílí. Jedná se o selektivní vnímání. Je prokázanou skutečností (a můžete si to i snadno vyzkoušet v praxi), že pokud se určitým způsobem naladíte, vnímáte jiný segment reality než obvykle. Například pokud jdete do lesa naladěni jako houbaři, uvidíte více hub, než když tam půjdete v naladění myslivce či lesáka. Pokud se projdete městem a nejste (a nikdy jste nebyli) feťákem (nebo policistou z protidrogového), patrně si nevšimnete ani jednoho dealera. Feťák jich naproti tomu zaregistruje hned několik. Nyní, když je princip, jak doufám, jasný, musím zkonstatovat, že pokud jste naladěni na synchronicity, tak se vám prostě budou stávat častěji než obvykle, protože si budete takových věcí víc všímat. Tvrzení Junga či Grofa, že se tyto události stávají častěji, než by se dalo vysvětlit pravděpodobností, je zcela iluzorní. Stávají se pouze subjektivně častěji a každý výskyt pouze zbystří pozornost vůči dalším výskytům, nehledě na fakt, že "význam" je pak přisuzován dalším a dalším jevům, jež byly dříve bez významu, až k vám může nakonec "promlouvat" celý svět…
A když už jsme u toho naladění a paranoie: Pokud jste "naladěni" paranoidně, tak pochopitelně přisuzujete významy kde čemu, naprosto nevinné chování vašich bližních nevyjímaje…
Stále více se kloním k názoru, že magie není jen zajímavá a neškodná zábava, koníček srovnatelný s posedlostí šachem, ale že je, spolu s některými formami náboženství, živnou půdu pro množství nejrůznějších bludů…

 

…na druhou stranu: "Just because you’re not paranoid doesn’t mean they’re not out to get you." (Colin Sautar)

 

Dobrou antisynchronicistní terapii může poskytnout zajímavá populárněvědná kniha o pravděpodobnosti:

Jeffrey Rosenthal: Zasažen bleskem (recenze)

komentářů 47

Filed under Úvahy a postřehy

47 responses to “Magie, synchronicity a paranoia

 1. Poslední část článku by možná nevznikla nebýt debaty se Strojmirem, jemuž rovněž děkuji za formulaci "že se tyto události stávají častěji, než by se dalo vysvětlit pravděpodobností".

 2. To selektivní vnímání jsi popsal moc pěkně, Kojote! Jasně – že nejste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou. Vídám dost paranoidních lidí a nepřestane mě udivovat, jak to na nich není poznat, když se snaží "zachovat tvář". A pak najednou řeknou jedinou divnou větu a člověk jen zírá, jaký to blud, ve kterém vězí 😦

 3. ratka

  ano, ano. prave fakt, ze lide verici v synchronicitou propadaji bludum, me cini velice opatrnou vuci ruznym viram a kolektivnim hnutim. nechtela bych tak dopadnout.To ze dotycny trpi bludem se da lehce dokazat tim ze nenastane jeho predpoklad nebo "vestba".osobne jsem zazila nekolik takovych lidi s kterymi jsem mela skvely vztah a kteri mi moc pomohli, ale musela jsem je jednoduse brat s usmevem a bludy ignorovat. jakoby nebyly.Treba o energii: vidis tu nadhernou zari? To sviti kosmicka energie (bylo to mesto)ale i spousta paranoickeho chovani. (nekdo mi ubira energii, skodi mi, mam nador ale jeste ho nikdo nevidi, uz nemam nador) Ruzne ritualni ocisty ohnem, vodou, ochranny kruh. zarikavani Proste zbytecne starosti :o))

 4. Catalessi

  Jo, přesně, to spiknutí lidí, věřících na energii, proti těm, co na ni nevěří, je opravdu vrchol!!! :-)))))

 5. ratka

  Catalessi, ja to vnimala spise tak (vlastni zkusenost) ze ti co neveri nemaji problem ani s vodo ani s duchy ani s se zlymi ci dobrymi bytostmi a tak . proste jen koukaji a divi se.A ti duchovni se pak rezou mezi sebou. Ohazuji se vsim moznym a nemoznym. a veri tomu ze jsou ohozeni.

 6. Catalessi

  Záleží na lidech, někdo s druhým manipuluje prostřednictvím magie, jiný pomocí narážek, nátlaků, vyčíhání si správných okamžiků, pomocí dupání nožkou apod. – je to lidské.Mému známému se stalo, že mu bylo špatně, byl nevyspalý a zdály se mu zlé sny. Následně o tom hovořil s nějakou svou kamarádkou, která mu obratem řekla, že to byl výsledek její kletby, poněvadž se předtím pohádali a začala si připisovat jeho nemoc svému umění.To je podle mne nejvyšší čas se od takových lidí distancovat. Lidé dokáží být hysteričtí, ale podle mých zkušeností se dá docela dobře ustát, i když člověka proklíná plný sál lidí.

 7. ratka

  ano da. Prave. Presne tak jsem to myslela. Ustat se da i kdyz nas prokleje cela armada (pokud nas neodstreli fyzicky). Kdyz mame stabilni psychiku.a proto si myslim ze je moc dulezite pecovat o zdravou psychiku a taky i o zdrave telo. Ono to spolu souvisi. Jedno s druhym. jedno podpira druhe.

 8. Catalessi

  Ratka: když mi bylo 17, začala jsem chodit s klukem, který stál v čele detašované misijní stanice jedné původem pražské sekty. Samozřejmě se na to vykašlal, následně se stanice rozpadla. Přicházelo jaro, stoupali jsme do kopce v Brně na Pekařské a cítili jsme se strašně slabě, bolela nás hlava.Posléze jsme se od známých dozvěděli, že se pražáci zrovna modlili, aby Bůh odastranil tu čarodějnici, nástroj satanův, apod. V podstatě se mi pak děsně ulevilo! Tak tam v Praze poskakuje a řve v jazycích 200 lidí, a mně akorát bolí hlava! :-)))(Příhoda byla trochu zjednodušena, ještě v tom rozpadu figurovalo astrální cestování, které jsem v rámci své intuitivní gnóze ty lidi naučila, ale plus mínus to tak bylo).

 9. ratka

  ja to nepopiram, tyto jevy. V zadnem pripade. Akorat k nim clovek musi byt otevreny. MIt proste otevrenen okno a pres to okno je ohrozen. Kdyz to okno zavre, tak si ty vnejsi vlivy akorat udelaji bouli na hlave. Zavrit okno (podle me) je mozne. A to tim ze je clovek opatrny. Pokazde zabouchnu peclive dvere kdyz to (pro me) prilis smrdi. Ale mozna je to tim, ze jako mamina od trech deti si netroufnu otvirat dvere sveho nitra pro jine. Chranim se peclive. a nejdu do veci, kde citim nebezpeci zvenci.

 10. Catalessi

  Ratka: to je ok, jenom škoda, že to ženským bez dětí nedochází, jako by dítě bylo znovunalezený matčin "falus", jak říká Freud :-).V podstatě pokud člověk není ohrožen fyzicky, je každý dospělý a svéprávný sám zodpovědný za sebe a za to, čím se nechá zmanipulovat.

 11. ratka

  jeste bych chtela upozornit na jeden zvlastni jev, ktery mozna muze byt taky nekym oznaceny jako synchronni.Zpetnou zmenu vnitrniho naladeni v souladu s nahodou.Nekdo nekoho (neco) potka a v ten moment mu dojde ze tohle vlastne ladi s tim nebo tamtim v jeho mysli. Tohle doladeni je ale udelano zpetne. V mysli mame najednou spoustu moznosti tak jedna z tech moznosti proste byla vytazena a zpetne oznacena jako synchronni. TAkhle se muzeme sami sebe ovlivnovat.Podobne je to i "vestbou budoucnosti" Vestkyne vyvesti dve deti, muze cizince a smrt v sedesati a presne to se stane. Proc? Protoze tahle moznost existuje jako jedna z mnoha moznosti v nasem zivote. A my si podvedome vybirame ty ktere jsou v souladu s vestbou, az onemocnime a umreme taky v souladu.Proto by si meli davat labilni osoby velky pozor na "vstupy zvenci do svoji hlavy" . MOhli by se nechat prilis ovlivnit.Citlive osoby pozna bezpecne kazdy hypnotizer a vybere si je prosovji potupnou predvadecku.

 12. Ratko, díky za důležitý postřeh – [11] – Ano, myslím si, že to souvisí například s tím pozorováním, o němž se v jednom komentáři zmiňoval Strojmir (teď nevím, jestli to má z Junga nebo Grofa), že pokud člověk řeší téma smrti, dostává se do situací, kdy je ohrožen jeho život. Ano, můžeme sebou různými způsoby manipulovat a dokonce můžeme manipulovat i sami sebe. Opět v tom nevidím nic záhadného.

 13. komatsu

  Jenom malý dodatek k synchro-hříbkůmPoznatek o selektivním vnímání je bezesporu zajímavý, ale nabízí se celkem přirozeně jedna námitka – selektivní vnímání nikterak "neodebírá bytí" fenoménům, které jsou selektivně vnímány. Jinými slovy – to, že se naladím na hříbky a pak jich uvidím podstatně více, než v normálním stavu vnímání, vůbec neznamená, že tam ty hříbky nejsou. Naopak onen selektivně zaměřený člověk bude mít větší pravdu ohledně výskytu hříbků, než člověk v "běžném modu vnímání". Stejně tak lze uvažovat i o synchronicitách. To, že se na jejich pozorování někdo zaměří a vytvoří tak "selektivní vnímání", neznamená ještě, že si ty synchronicity konstruuje, ale že je zkrátka vnímá – a to lépe, než člověk v "běžném modu vnímání".

 14. Matúš

  S pravdou to nič nemá. Práve naopak ak hľadáš hríby, tak sa musíš driapať za každým odleskom alebo vyčnievajúcim kameňom do kríkov, lebo tam zahliadneš hríb a pri bližšom preskúmaní zistíš, že si sa mýlil.

 15. komatsu

  ad Matúšto je ale pořád to samé – "redukcionismus ad nihilum" 🙂 Což je dost možná stejně extrémní mód uvažování jako onen apofenoidní…Člověk naladěný na hříbky má větší úspěšnost při sběru hříbků současně při nacházení a selekci toho, co se na první pohled hříbkem jen jevilo, ale byl to "zdaj".Stejně tak lze selektovat i nepovedené synchronicity, ale nikterak to neznamená, že to máme vztáhnout na všechny zažívané synchronicistní fenomény.

 16. Komatsu, jistě, souhry náhod objektivně existují ať už si jich všímáš nebo ne.

 17. warhammer

  Pro Kojot:S tím selektivním vnímáním máš samozřejmě pravdu. Já, než jsem začal hulit, neviděl jsem při procházce po městě nikoho, kdo by hulil trávu, anebo jsem ho viděl, ale nezaregistroval jsem to a nepamatuji si to. Ale teď? Jdu po městě a tam vidím kašlat hlouček týpků. Nebo se zeptám někoho na cigáro a všimnu si skleněnky, kterou se snažil v krábě zakrýt. Nebo trávu cítím, když chodím po městě. A už mě to ani nepříjde divné. Huliči jsou prostě všude.

 18. K poslední větě jinými slovy: "Even paranoics have real enemies." Henry Kissinger.

 19. To je fakt. Díky za citát.

 20. Víš, co je legrační?Dvakrát jsem psal na Facebook o Shukerovi, dávaje tam i externí link. Přitom se musí vyplnit antispam. Jeden byl "impotent" a druhý "silly", Karl se smál, že fb asi nemá rád kryptozoologii.Dnes jsem poprvé psal na jeho blog poesie. Antispam byl "Faducci". Netuším, co to je, ale Google pictures mi našel toto: http://www.makersgallery.com….jpg Okřídlená kočka, jeho "specialita".

 21. warhammer

  Pro Henry Psanec:Jo, zrovna včera jsem si na tvém blogu všiml odkazů na Karla Shukera. Netušil jsem, že tě zajímá kryptozoologie. Četl jsi něco od Mareše?

 22. [21] Ze 17 knih Jaroslava Mareše mám 12. Dokonce jsem mu udělal heslo do české a anglické Wikipedie. Kojota kryptozoologie zajímá taky. Mimochodem, na Facebooku se dá s většinou světových kryptozoologů seznámit osobně (Karla Shukera ale už znám od roku ’99).

 23. warhammer

  Pro Henry Psanec:Fakt? Já jsem četl Po záhadných stopách, Kurupira: zlověstné tajemství, a Detektivem v říši zvířat, přičemž hlavně Kurupira byla brutus až jsem se málem podělal.Taky se mi líbí knihy Vojtěcha Slámy, i když Mareš je se svým literárním dílem přeci jen o trochu výš.A taky Mackerle – těžká klasika, prostě kryptozoologie, záhadologie, Daniken, psi a podobné záležitosti, to je moje.Mimochodem, vyšlo od Shukera něco v čaštině? Rád bych si to přečetl.Taky bych rád věděl, jestli náhodou nevíš něco o výuce kryptozoologie při Přírodovědecké fakultě v Ostravě.

 24. No, když už tu jde řeč o kryptozoologii, jen si dovoluji podotknout, že i když uznávám, že existuje množství dosud neobjevených druhů (z nichž mnohé vyhynou dříve, než je stihneme objevit), musím konstatovat, že kryptozoologie se mi povětšinou jeví jako kryptoreligiózní fenomén… Ale bylo by krásné, kdyby někdo toho Bigfoota nebo Yettiho objevil. I když tomu nevěřím…

 25. warhammer

  Pro Kojot:Bigfoot a yetti jsou nudní. To takové mokele mbembe – to je jiná!Že existuje množství dosud neobjevených druhů živočichů? Já bych řekl, že drtivá většina žijících živočichů je dosud neobjevena. Díky vynálezu paretroidové insekticidní mlhy budeme schopni objevovat tisíce nových druhů hmyzu jen na jednom jediném stromě, jednoho jediného druhu stromu v jedné jediné části např.tropického pralesa.Díky zajímavé rovnici Terryho Erwina, bude studium biodiverzity záležitostí na celá příští desetiletí a staletí, protože podle výzkumů tohoto biologa jen v tropech celého světa bude žít na třicet milionů jenom členovců. Samozřejmě, že skutečné stavy mohou být mnohem nižší i mnohem vyšší, ale tohle číslo alespoň mě příjde jako velice pravděpodobné.Taky by mě zajímalo, co to je kryptoreligiózní fenomén.

 26. @ Warhammer: Měl jsem na mysli přesvědčení, že ten Yetti existuje – to už je skoro náboženská víra a lidé k tomu upínají své naděje atd. Jinak samozřejmě také věřím, že existuje spousta neobjevených druhů. Je otázkou, nakolik k tomu potřebujeme krypto-zoologii…

 27. warhammer

  Pro Kojot:No, vzhledem k tomu, že kryptozoologové se zprávám o dosud neobjevených, popř. mýtických a legendárních zvířatech hnedka nevysmějí (na rozdíl od mnoha seriózních zoologů), jelikož se přesně na tyto případy specializují, je její využití pro normální zoologii nezpochybnitelné a přínosné. Už jen k vůli odlišnosti pohledu kryptozoologů od jejich kolegů. A pokud se na věc díváme z více úhlů a zkoumáme ji z více stran, budeme schopni ji "zmapovat", prozkoumat a poznat dříve a spolehlivěji, než by tomu bylo při zkoumání z jedné strany. Když zkoumáš krásné závodní auto, tak se na něj také díváš ze všech stran, nakoukneš do interiéru, podíváš se pod kapotu atd.Fakt by mě zajímalo, co to je kryptoreligiózní fenomén.

 28. Ad kryptozoologie – nejde jen o záhadná zvířata, ale i o zvířata považovaná za vyhubená (např. vakovlk), nebo již popsané druhy žijící i jinde, než se udává (např. dugong). I když jsem přesvědčen o existenci nejen yettiho, ale i dalších druhů hominoidů a hominidů, zcela souhlasím s tím, že jak se kryptozoologie stává populárnější, přibývá v ní fanatiků (tajemník britské společnosti pro UFO Richard Lawrence prohlásil, že příšera z jezera Ness je potomkem mimozemšťanů, jejichž talíř do jezera kdysi havaroval) – ale to je jistě jev obecný, nejen krytozoologický. Yetti / bigfoot (jakož i jiní kryptidové) je ostatně fenoménem prastarým (o čemž nejsem přesvědčen u Nessie). Možná mám štěstí, že kryptozoologové, které znám, jsou akademičtí, o dvacet let starší než já vědci.Warhammere (dnes jsem usínal u jedné Warhammerovské knihy) – o Ostravě nevím pranic. K Shukerovi česky: http://cs.wikipedia.org…rl_Shuker (anglická je aktuálnější, a jsou tam všecky tři jeho blogy)Sláma je jistě velmi zdatný badatel, i když literárně trochu kulhá (ale o to asi tak nejde, pokud jde o objevování neodinosaurů). Na Marešovi jsem vyrostl, nemám jen jeho knihy povídek z pravěku a pouze v Anglii vyšlou monografii o mantikorách. Mackerleho mám též; dovolil bych si ještě dodat Arnošta Vašíčka. V předsíni mám dva sloupky knih o záhadách (včetně fůry anglických, hlavně o bigfootovi) a pak ještě další hromadu jinde. Jo a abych nezapomněl: stále klasická je Kondratovova "Žijí ještě dinosauři?" (u nás 1988).Pokud chceš, klidně mi napiš mejl.

 29. warhammer

  Pro Henry Psanec:Vím, o co v kryptozoologii jde, jelikož jsem na toto téma dělal ročníkový projekt a budu dělat i sočku. Právě proto bych potřeboval pokecat s Marešem kvůli autorským právům, jeho názorům, zajímavostem, které v české infosféře nejsou k nalezení atd.Pravda je taková, že stejně jakožto každý nový organismus (rozuměj dítě, mládě, nový jedinec) je dříve či později napaden virem, prionem, bakterií, parazitem (ať už přirozeně či patologicky), je každý nový vědecký či jiný směr napaden psychickými viry – fanatismem, či bláznovstvím. Cuvier je jeden příklad za všechny.Hominidé. Vzhledem k vysoké inteligenci (a tudíž zvědavosti) těchto tvorů a propracované sociální struktuře jejich společenstev jsou podle mě naprosto neschopní jakéhokoli dlouhodobého úkrytu před světem. Samozřejmě, že většina těchto tvorů obývají neprozkoumané džungle a divoké hory (Kavkaz, Kašmír, Pamír, Altaj, Karákoram, Hindúkuš, Himálaj, Skalisté hory, sibiřské hory atd.), ale vzhledem k šesti miliardám jedinců lidského pokolení mi příjde celkem zajímavé to, že dosud nebyli objeveni. Však takový šimpanz bonobo je plaché a přitom chytré, ve skrytu tropických džunglí žijící zvíře, utvářející malé tlupy a nepříliš velké, a proto se nelze divit tomu, že byl objeven až na začátku dvacátého století (s gorilou horskou to je stejné, tato je sice větší, ale na velikosti nezáleží a navíc obývá nepřístupné hory pokryté nepřístupným horským pralesem). Jenže co takový údajně přežívající gigantopithécus, mnohokrát hlášený z přelidněné, nyní už víceméně moderní Číny? Objevení takovéto potvory by už byla haluz jako hovado. Zajímaly by mě indicie, podle kterých považuješ reliktní hominidy za prastarý fenomén. Jistě máš na mysli mýty a legendy, ale jaké?Ad Shuker – jeho "profil" na wikipedii mám přečtený i pozpátku, jde o to, že jsem měl na mysli, jestli něco z jeho literární tvorby bylo přeloženo do naší mateřštiny. Ale beztak ne, co?Na Slámovi ti asi imponuje, že je to kreacionista a mě na něm zase imponuje, že píše neuvěřitelně vtipně.Těmi Marešovými povídkami máš na mysli co? Já znám jenom Zavátý život od Josefa Augusty. To strašně krásná četba, rozhodně doporučuji. Ta jeho kniha o manticorách vyšla jenom v Anglii? To pochybuji, podle mě musela vyjít skoro všude (u nás samozřejmě že ne)i když jen anglicky.Když už jsme u toho – Manticora imperator je rozhodně (spolu s dynastesem a dalšími mega nosorožíky) nejimpozantnějším broukem na světě. Ta její kusadla – to je prostě k posrání!Mackerle, Vašíček… a co takle Viktor Farkas či Otomar Dvořák? To se taky dobře čte.Tvůj mail je na tvých stránkách?

 30. warhammer

  Pro Henry Psanec:Jo a ještě něco – autorem většiny těch knih o bigfootovi atd. je asi Grover Krantz, že?

 31. No, Henry, pamatuji si, jak se objevila zpráva o tom, že měl být údajně nalezen Bigfoot a Ty jsi vpravdě nábožensky doufal, že to bude pravda. byl to pochopitelně jen další fake… Hm, fakt si myslím, že tyhle bytosti jsou mytologické. Nebo snad bydlí v mimoprostoru a jen občas přijdou k nám a pak zase zmizí, že je ani Google nenajde? Ale dosti cynismu – bylo by to krásné, je to velice romantické, ale já jsem přesvědčen, že žádné přežívající hominoidy ani hominidy nenajdeme. A ani přežívající dinosaury (vyjma ptáků). Možná objevíme některé údajně vyhubené menší druhy… Po pravdě řečeno bych největší překvapení očekával v oceánech…@ Warhammer: kryptoreligiózní – skrytě religiózní

 32. Ano, je i u mne: neznalekab@gmail.comTo obecné o kryptozoologii jsem mínil pro ostatní, protože většina lidí to neví. U hominidů mi přijde, že zvědavost už si ukojili a teď se snaží spíš ukrýt před lidmi. Dovedu si to představit dobře ve střední Asii a v Americe, zřejmě i v Indočíně; Čínu nejsem schopen posoudit (Šenongija má něco přes 3000 km2). Starými prameny jsem myslel legendy a prameny (např. Ibn Fadlán) od středověké Evropy (včetně vyobrazení v rukopisech a na katedrálách) – Mareš udává, že neandertálci přežívali v Evropě do 18. století (!!) (mj. Svět tajemných zvířat, 1997), mongolskou "Velkou knihu všech zvířat", čínské prameny a indiánské legendy a totemy. V Americe se udává jako hlavní argument proti to, že tamní lesy by nebyly schopny uživit tvory s tak velkým mozkem; mne osobně napadá, že pokud tito tvorové existují, vzhledem k ostrůvkovitosti rozšíření se musí už zřejmě jednat o poddruhy – viz. rozdíly v udávané výšce, kdy největší jsou tropické druhy, přičemž by to mělo být dle Bergmannova pravidla naopak (čím větší chlad, tím větší exempláře druhu, viz. tygr).Shuker má na české Wiki i vypsané překlady:Světový atlas záhad, (1998)Od létajících žab po okřídlené hady, (1999)Záhady planety Země: encyklopedie nevysvětlitelného, (2000)Skryté síly živočichů: odhalujeme tajemství přírody (2005)Draci: historie rodu, (2007)Na Slámovi mi imponuje to, že se sám v lodi pro jednoho vydá hledat přežívajícího dinosaura. U Mareše je povídková kniha http://cs.wikipedia.org…druhohor, ostatní jsem neměl možnost číst. Manticory budou k dostání zřejmě všude možně, jistěže, přes Amazon např. Velmi velmi od něj doporučuju "Legendární opolidé (Obrovití primáti – legenda nebo pravda?)", 2007, která je pořád k sehnání za skvělých 249,-. Jsou v ní údaje a hypotézy, které jsem nikde jinde neviděl.Zavátý život jsem četl zrovna včera, mám Augustu skoro komplet, ale Zavátý život je nejlepší. A tolik, tolik smutný.Ty anglické jsou od Colemana, Armenta, Downese a pod., Krantze nemám. (Coleman mimochodem ve své Kryptozoologické enycklopedii A – Z nemá čipekwe!)Jak Farkase, tak Dvořáka znám též (druhý jmenovaný napsal výtečnou studii o obrech) – Otomar Dvořák mi dokonce pochválil fotografie (se musím pochlubit, pardon…)

 33. Koukám, že Kerinci Seblat (s orang pendekem) má 13,791 km2.

 34. Jen dodávám, že pro vědu by bylo neuvěřitelným štěstím takové bytosti objevit. Dokonce i pár set let starý neandrtálec – už z hlediska DNA… Atd. Jen jsem prostě skeptik. Opravdu bych se v tomto případě nesmírně rád mýlil.

 35. warhammer

  Pro Henry Psanec:V indočíně by se mohli ukrývat pěkně dlouho, saola, kuprej atd. jsou toho zářným příkladem (Annamity), ve stř. Americe spíše ne, v Jižní Americe – vzhledem k neprozkoumanosti by to možné bylo, vzhledem k tomu, že lidoopi a nehetnaté opice se v Novém světě nevyskytují a i lidé zde nejsou původní, tak samozřejmě že ne.Proč by americké lesy nemohly uživit tvory s velkým mozkem? Nebo indiáni mají slepičí mozeček, nebo co?No, právě že nejvyšší hominidé jsou seveští bigfoot, yetti, almasty atd. z palearktických a severoamerických velehor, v tropech a subtropech jsou menší – viz. trpasličí hobití hominidé v Africe na jih od Sahary.Jo, Sláma je dobrý blázen. V té kánoi pátral po té ninkenance v Gambii?Gladiátoři druhohor? Jo to bych si chtěl přečíst, i když hlavně toužím po tom přečíst si Dračí chrám a Záhadu dinosaurů.Právě že Krantz je nejznámější "bigfooťák".Čipekwe je dobrá potvora, škoda jen že ceratosauři nebyli tak velcí a impozantní jako tyrannosauři či tarbosauři. Pokud tedy čipekwe (sirruš?) je přežívající ceratosaurus.Pro Kojot:Bigfoot jak bigfoot, to objev mokele mbembe, to by bylo něco! Přežívající neptačí dinosaurus! Kurva!

 36. [34] Zapomněl jsem Ti doporučit knihu "Nepřirozená zvířata", autor Vercors (pseudonym, takže jen "Vercors"). Po objevu "pitekantropů", kde hrozí nebezpečí jejich využívání jako otroků / na pokusy atd. se řeší – nakonec u britského nejvyššího soudu otázky "Co vlastně činí člověka člověkem? Čím se odlišujeme od zvířat?"[35] K Jižní Americe doporučuju toho Mareše – byl jsem překvapen, že yetti (což používám univerzálně pro primitivnější a velký druh hominoida) je hlášen až z Argentiny! To by znamenalo, že migrovali s lidmi (nebo dříve než lidé) přes Beringovu úžinu. Myslím, že námitka zněla, že bigfoot je veliký a těžký – můžu ti to dvd sehnat; nejsem odborník, ale dovedu si představit i herbivorního yettiho (viz. gorila), když už pomineme to, že je jistě vrcholným predátorem!Dovolím si oponovat s tou velikostí. Yetti z chladných oblastí je dle svědků vysoký okolo 2 – 2,5 m, zatímco ti tropičtí (Čína, Indočína) mají dosahovat výšky i hodně přes 3 m. Ti menší (almas) jsou jiný druh (jen mi připadá, že to nebude neandertálec, ti byli hodně chytří). Pokud máš více informací na téma afrických záhadných hominidů, moc by mne zajímaly, nemám jich příliš mnoho – škoda přeškoda, že o nich L. M. Pařízek již nestačil napsat knihu, chystal se na ni, protože byl na tuto problematiku velkým odborníkem. Slámu si pamatuješ naprosto přesně.Marešovu Záhadu dinosaurů mají tady, dokonce dva výtisky: http://www.antikvariatsusice.cz Čipekwe si rád představuju jako baryonyxe, ale můj nejoblíbenější kryptid je zřejmě lau. Krantze znám, jen od něj nic nemám.Ad mokele mbembe, seznámil jsem se přes síť s Williamem Gibbonsem!

 37. xAo

  Bať, bať. Já pouze svoje východisko našel v "selském rozumu" – čistou racionalitu považuju za problematickou, za takovou rodnou sestru paranoii. Paranoidní představy jsou totiž v základu zpravidla racionální (formálně) a vycházejí často i ze správných premis. Použití selského rozumu je naopak vždy vázáno na dané okolnosti a tam, kde hrozí "průnik paradigmat", nabízí pohotově pragmatickou a "neracionální" radu: nezasírej si tím hlavu.

 38. warhammer

  Pro Henry Psanec:Neřešilo se něco takového v kauze Ledový muž? Heuvelmans a Sanderson doplatili na to, že objevitel onoho údajného neandertálce se musel bránit FBI a veřejnosti, kteréžto řešili otázku, zda se zastřelením opočlověka nejednalo prakticky o vraždu. Což se asi jednalo.Yetti nemůže žít v Jižní Americe a jestli jo, je to jiný druh. Vzhledem k tomu, že se jedná o velehorského kryptida, nemůže se dostat z Himálají – pokud ho tedy lidé nevzali s sebou (i když nevím, jak by to vypadalo).Ti tropičtí yetti se ale nevyznačují kónickým tvarem lebky, ne? Navíc, pochybuji, že totožný druh zvířete bude obývat Tibetské sněžné pláně ve výšce jánevímkoliktisícmetrů a zároveň tropické džungle v Jihovýchodní Asii.Víc informací o afryckých hominidech nemám, informace čerpám z toho mála titulů, které jsem ti vypsal.Baryonyx walkeri byl přece rybožravý, kdežto čipekwe trhá na kusy slony.Kdo to je Williams Gibbons?Pro Kojot:Nechybí mě tu nějaké komenty? Mám dojem že tvůj antispam mě včera dva zatrhl.

 39. Už je tam máš. Nesedím u toho dnem i nocí…

 40. Mágy uklidňuji tím, že ve své křesťanské minulosti jsem trpěl přesně stejnými stavy a panickým strach, zda jsem "nesešel s cesty", a "nevydal se Satanovi", někdy jsem měl skolny až k sebetrestání. On to není žádný med, žít s tím, že nějaký ďábel nikdy nespí a útočí se svými pokušeními, které musí člověk každou hodinou, možná i minutou odvracet jako voják v duchovním boji, což je práce sisyfovská, vzhledem k tomu, že hřešit lze i myšlenkami, a katolící to dokonce každou mši vyznávají ("často hřeším myšlením, slovy i skutky"), a vede tak k výčitkám, stavům až panické úzkosti a neschopnosti prožít naplno radost. Tedy, aspoň mě osobně vedla. A není vůbec snadné udělat ten krok, jímž jasně označíte tohoto Boha za úzkoprsého, ješitného parchanta a zotročitele, jemuž je nejlepší odpovědí tak zvaný hřích.

 41. [38] Ano, říká se, že ten pravý potom zmizel a byl nahrazen replikou.Ad yetti – opravdu si přečti toho Mareše. A podívej: https://ca7science.wikispaces.com… Yetti mimochodem zcela jistě nežije na sněžných pláních, odkud jsou tak slavné jeho stopy, ty jen přechází, jistě žije v rododendronových pralesích v údolích, kde je jídlo a dokonalý úkryt. Stejně je velmi předčasné přít se o druzích či poddruzích, když není prokázána existence ani druhu jednoho.Baryonyx byl sice rybožravy, ale pokud vím, napadal i iguanodonty; ostatně dravý ještěr s 35 cm dlouhými drápy, desetimetrový a dvoutunový jistě slona zabít dokáže, když to dokáže oproti B. w. o dost menší tygr.Bill Gibbons vedl mj. dvě expedice za mokele mbembe (1985/6 a 1992).[40] Zcela souhlasím s tím, že budouvat vztah s Láskou na bázi strachu je špatné. Proto bych nedal dítě do katolické školy (mluvím o těch zahraničních, např. v Irsku).

 42. strojmir

  Mno.To že si myslím, že synchronicita je funkční jev neznamená,že tomu přikládám nějakou větší důležitost.Jakou taky? Nežiji život pro to, abych sledoval nějaké"záhady" a třásl se kvůli nim strachem. Už jsem to tu někdy zmínil, ale znovu. Názorově jsem sice v něčem jinde než Kojot, ale považuji se za skeptického člověka. Nevidím v každém prdu boží nádech a pokud synchronicita existuje, neznamená to, že to musí mít nějaký kdovíjaký význam. Například fyzikální teorie akášického pole Ervina Laszla naznačuje pojetí vesmíru, na který se dá dívat z jiného úhlu, než je nyní u vědců nejčastější. Drobná poznámka, Grof vytvořil zcela novou kartografii lidské psychiky, upozorňuji, že její pochopení není snadné. Osobně jsem přesvědčen o její vysoké fundovanosti a pravděpodobnosti. Zmiňovat se o Grofovi myslím nemá mnoho smysl, dokud si člověk nedá práci s jeho pochopením, totéž platí také u Junga na něhož Grof navazuje.

 43. strojmir

  A ještě přidám příklad synchronicity, na které chci ukázat, že naladění není totéž. Miloslav Král,vážený člen akademie věd ČR o němž se Kojot domnívá, že se zbláznil protože zažil spontánní psychospirituální krizi(pokud si chcete udělat vlastní názor doporučuji jeho vysoce erudovanou knihu Kosmická paměť), trpěl před svojí druhou epizodou holotropního vědomí nevyléčitelnými chorobami s nimiž přežíval jen pomocí silné medikamentace. Po této příhodě se zcela uzdravil k údivu svých lékařů, navíc se mu obnovila fenomenální paměť a schopnost přednášet bez papíru a schopnost plynně hovořit několika jazyky. Oboje již považoval ve svém vysokém věku za zcela ztracené. Podle vlastních slov ze zmíněné knihy teprve tyto mimořádné skutečnosti přiměly jeho příbuzné, aby jeho slova o svém zážitku začali brát vážně. Podotýkám, že to neměl lehké,když jej ve stavu změněného vědomí nechala manželka proti jeho vůli odvést do blázince. Zatímco mu tam úspěšně vymazali krátkodobou paměť, obsah zážitku zůstal zcela nezměněn. Toto je ukázka synchronicity,náhodně můžete v lese nalézt ledacos,já například našel helmu z války, ale těžko se naladěním takto dáte rychle do kupy. Ještě dodávám,že pojem psychospirituální krize se již stává pomalu součástí "oficiální" psychologie a v některých zemích je zaveden tento termín diagnózy. Více např zde: http://www.stinstromu.net…/pk.pdfUpozorňuji,že výňatek je z knihy, která byla povinným studijním materiálem a zdrojem pro další práci pro mojí ženu, která psychologii vystudovala.

 44. warhammer

  Pro Henry Psanec:S tím baryonyxem nevím. Podle mě měl baryonyx slabou tlamu, ne jak tetanurani. Ale to je vcelku jedno,čipakwe můžw být cokoli.K těm hominidům- fakt sorry, kámo, ale v tomhle oboru nejsem vzrovna nadvakrát mistrem. Vždyť vím ještě míň než ty!

 45. strojmir

  Ještě jeden odkaz, který stojí za přečtení a který se úzce týká výše napsaného: http://www.diabasis.cz…nerace.pdf

 46. Strojmire, díky za odkazy, ale já to fakt asi nebudu číst. Mám teď tolik zajímavějších věcí ke čtení a nevím co dřív. Ale toho Grofa si přečtu, hned jak jej knihovna zařadí do fondu, to jsem slíbil.

 47. strojmir

  Každý nechť čte, co jemu libo, to je jasné.