Jak rád bych se mýlil!

Myslím, že někteří lidé považují skepticky založené jedince za jakési nepřející omezence, kteří zavírají oči před úžasnými věcmi, jichž je svět – v jejich fantazii – plný. Před Yettim a Bigfootem, před paranormálními schopnostmi, před zázračností homeopatie, před blízkými setkáními třetího druhu s mimozemšťany… Nevím jak ostatní skeptikové, ale já bych se opravdu rád mýlil!

Byl bych štěstím bez sebe, kdyby to nějaký parapsychologicky nadaný jedinec Jamesi Randimu nandal a získal milión dolarů. Znamenalo by to celou novou oblast výzkumu, přírodní vědy by se otřásly v základech a bylo by nezbytné podívat se na fungování světa ze zcela nové perspektivy.
Bylo by ohromující, kdyby byla prokázána účinnost homeopatie – vždyť bychom museli znovu reformulovat zavedené pojetí hmoty a přiznat jí dosud netušené vlastnosti! Stejně jako v případě parapsychologických fenoménů bychom museli zcela změnit svůj náhled na fyziku.
Stejně tak bych oslavil objev Yettiho, Bigfoota či třeba dvě stě let starou kostru neandrtálce. Přínos, který by to znamenalo pro vědy o člověku a jeho původu by byl enormní a naše poznání by se jistě skočilo daleko dopředu. Dokonce i objev recentního dinosaura (nepočítám ptáky) či velkého vodního ještěra (narážím na Nessii) by naše poznání nesmírně obohatil.
A setkání s mimozemšťany? Jakou významnější zprávu bychom si měli přát, než zprávu, že nejsme ve vesmíru sami?
Jenže…
Jenže to za ty roky Randimu nikdo nenandal. Pořád jen spousta řečí, anekdotických příběhů a nic průkazného. A fakt nevěřím ve spiknutí vědců, kteří takové věci záměrně bojkotují. Ano, je možné nějakou dobu určité věci (třeba ony proslulé kameny z nebe) přehlížet, ale Randi řekl: "Tak se ukažte, moji milí!" A nikdo se neukázal. Mimochodem: Argument, že člověk, který disponuje zvláštními schopnostmi, se raději toho miliónu vzdá, než aby musel vystoupit z anonymity, poněkud protiřečí faktu, že se těmito schopnostmi kde kdo chlubí… Mimochodem: Všimli jste si, že všechna ta zázračná "média" a "psychics" kamsi zmizeli poté, co ustal parapsychologický výzkum? Kam se všichni poděli? Zvláštní…
Homeopatie neprošla jedinou regulérní dvojitě slepou studií, která by prokázala její účinnost. Jediné, co máme k dispozici, jsou příběhy lidí, jimž údajně pomohla, ale my nevíme, co jim doopravdy pomohlo. A máme plné právo pochybovat, že to bylo užívání zvláštně upravených cukříků.
Kryptozoologie… Další taková podivná záležitost. Musím přiznat, že jsem přečetl jen jednu kryptozoologickou knihu a pár článků, takže v této oblasti nejsem zvlášť kovaný, nicméně se mi opravdu nechce číst knihy o tom, kterak nebyla objevena ta či ona bájná zvířata. Ovšemže existuje nespočet živočišných druhů, jež čekají na své objevení (nebudou-li předtím vyhubeny), ale jsem si téměř jist, že Yetti, Bigfoot a další legendární stvoření mezi ně nepatří. Celý ten výzkumný program, na němž je kryptozoologie založena, je dosti pochybný – mám na mysli zkoumání legend, mýtů, pověstí a historek jako východiska k hledání tvorů vyskytujících se v tomto vyprávění. Ze stejné logiky věci by pak měli být seriózně hledáni hejkalové, vodníci, divoženky, bezhlaví rytíři… Ovšemže se může stát, že nějaké zvíře vyskytující se ve folklóru skutečně existuje, jen tím chci říct, že v drtivé většině případů se jedná o honbu za chimérami (nepopírám, že i kryptozoolog může na své výpravě objevit neznámý živočišný druh – to se může podařit každému). Ano, ovšem, znám ten argument s gorilou (vědci také nevěřili v její existenci). Ale od prvních zpráv k odchytu uběhla mnohem kratší doba. A dnes žijeme v 21. století, kdy se můžu podívat na satelitní snímek vlastního auta před domem kde bydlím…
Co se mimozemšťanů týče, pak pokud by se chovali tak, jak je nám ufology referováno, byli by zralí pro uzavřené oddělení psychiatrické léčebny. To snad ani není třeba komentovat.
Jako člověk religionistiky znalý v tom všem vidím nepřehlédnutelné rysy náboženské víry. Víry založené na příbězích o zvláštních schopnostech, kouzelných lektvarech, senzačních zvířatech, návštěvnících z nebes (dříve to byli andělé, to jen tak mimochodem). A je to víra (faith) a nikoli důvěra (trust).
Mnoha lidem stačí víra, ale já potřebuji pořádné důkazy (tím pořádnější, o čím exotičtější fenomén se jedná), jimž bych mohl důvěřovat. A ty prostě nejsou…
A přitom, to musím zdůraznit, nejsem ten typ skeptika, který říká, že něco určitě neexistuje, protože to odporuje přírodním zákonům. Je ostatně otázkou, je-li takový člověk ještě skeptik, podle mě je to už spíše dogmatik. Lidské formulace přírodních zákonů jsou lidským dílem, nikoli nedotknutelnou pravdou. Já mám oči doširoka otevřené: Přijďte tedy a předveďte mi parapsychologické kouzlo, zohýbejte přede mnou nerezovou lžičku (moji vlastní a předem označenou!), a já uvěřím (ale nedám vám milión dolarů, takže stejně pak budete muset vyrazit za Randim). Uspořádejte pořádnou dvojitě slepou studii homeopatie. Ukažte mi Yettiho nebo alespoň dejte jeho chlupy na genetickou analýzu (to v těch místech, kde se tyto bytosti mají vyskytovat, opravdu není možné sebrat alespoň nějaké vorky?). A zavřete už konečně ty ufony do blázince!
Dokud se tak nestane, dám přednost důvěře vkládané v konsensus seriózních vědců před vírou v zázraky…

komentářů 58

Filed under Úvahy a postřehy

58 responses to “Jak rád bych se mýlil!

 1. Ale no tak, Warhammere, lidi si u nás za stísněných podmínek okupace vymýšleli legendy o sto šest, včetně Péráka. Lidská imaginace funguje za jakýchkoli podmínek! Opravdu.

 2. warhammer

  Pro Kojot:Jestli oním Pérákem myslíš toho týpka co skáče do dvacetimetrové výšky a je nesmrtelný, tak pokud vím byl pozorován už v devatenáctém století.Nevín, jestli zrovna pralesně pragmatičtí animisté mají imaginaci vyvinutou stejně jako my středoevropané. Spíše o tom pochybuji. Ale dobrá nebudeme se hádat. Pravděpodobnost, že sauropodi přežili až dodnes je velice malá, i když je. Víc mě nezajímá.

 3. Machi

  Warhammer:Jestli dodnes přežil nějaký dinosaurus to vážně nevím, ale jedno vím jistě. Pokud se chceš dozvědět nějakou pravdivou informaci, ruce pryč od ruské Pravdy! To je zdroj na úrovni Blesku, či spíše dřívějšího Hromu :).

 4. @ Machi: Ten odkaz na Pravda.ru jsem sem dal já, ale jen jako ukázku toho, že i vodník může být předmětem záhadologie, pochopitelně ne jako věrohodný zdroj.@ Warhammer: Imaginace nesouvisí s životní úrovní, kulturou (jen její konkrétní aplikace, sama o sobě ne) ani s dalšími věcmi, o nichž uvažuješ. Jsou jí schopny i malé děti. Mýty těch "nejzaostalejších" národů jsou stejně bohaté jako kterékoli jiné. Je to kulturní univerzálie.

 5. Machi

  Kojot:Aha, to jsem si nevšiml, nějak mi začal blbnout net.Tak se tímto omlouvám Warhammerovi.Na důvěryhodnosti Pravdy to ale nic nemění :).

 6. Náhodou, podle mě víly existují, a jo a jo, a já se jednou s vílou ožením, a nikdo mi to nevymluví:)))

 7. porevit

  Že vám tak vstupuji do debaty… Myslím, že je úplně jedno, zda existují či neexistují bájná zvířata nebo obří chobotnice. Lidé mají úžasnou schopnost, totiž zavírat oči. Zkrátka jsme všichni skeptici. Je to myslím dáno dnešním světem a výchovou. A možná i tím, že jsme zapoměli jaké to je být dětmi. Osobně to vidím asi takhle: Yetti? Neměl jsem tu čest setkat se s ním, to pro mě ovšem ještě není důkazem, že neexisuje (či existuje). Závěr: Naše možnosti poznání jsou omezené, takže bych ta vrátka úplně nezavíral…

 8. @ porevit:"Lidé mají úžasnou schopnost, totiž zavírat oči." – ANO "Zkrátka jsme všichni skeptici." – NE