Vnucovat lidem drogy je nemorální

A nezákonné, dodá leckterý méně pozorný čtenář. Ale to není tak úplně pravda. Některé drogy můžete lidem vnucovat naprosto legálně, což nic nemění na tom, že je to nemorální. Ovšemže mám na mysli drogy legální, najmě alkohol a tabák.

Mnoho lidí by asi užaslo, kdyby jim někdo nabídl dávku heroinu, a ještě více by se pohoršili nad tím, kdyby na ně bylo naléháno: "No tak, šlehni si! Jedna dávka ti nic neudělá!"
A titíž lidé pokládají za samozřejmé, když naléhají, v podstatě stejným způsobem, na někoho, kdo odmítl sklenku alkoholu. Nebo kdo nestojí o jejich cigaretu, ale u tabáku se tak často s naléháním tohoto typu nesetkáváme (nicméně se to občas vyskytne mezi přáteli abstinujícího kuřáka)..
Alkohol je legální, většinou společnosti akceptovaná droga. Což nic nemění na skutečnosti, že to je droga, která může některým lidem zničit život nebo způsobit závažné komplikace. Rozhodně nejsem stoupencem jakékoli kriminalizace alkoholu – spíše naopak: jsem pro dekriminalizaci některých jiných drog – ale domnívám se, že by se měla společenská atmosféra uzpůsobit skutečnosti, že alkohol je pro některé lidi (a nejen alkoholiky) jed a že – a to především! – abstinence je stejně normální přístup k alkoholu jako jeho společensky únosná konzumace.
Když jsem pracoval jako terapeut závislých na alkoholu, nesčetněkrát jsem se setkal vyprávěním, kterak jim kolegové v práci nutili alkohol. Někteří (menšina) odmítli s tím, že jsou závislí a abstinují (i v tom případě ovšem nátlak pokračoval: "Jeden panák ti přece neuškodí!"), většina se vymluvila na nějaké jiné zdravotní problémy. A já si říkám: Proč vlastně měli cokoli vysvětlovat? Vždyť to, co konzumuji a čemu se naopak vyhýbám, je přece jen a pouze můj problém a nikomu do toho nic není!
Smyslem tohoto článku však není jen moralizování. Leckterý z mých čtenářů se může ocitnout v situaci, kdy bude někomu nabízet alkohol a bude odmítnut. Pokud si v té chvíli vzpomenete na moje slova a výsledkem bude respekt k druhému a nikoli snaha jej zviklat, nepsal jsem jej nadarmo.
Reklamy

komentářů 39

Filed under Terapie závislostí

39 responses to “Vnucovat lidem drogy je nemorální

 1. Můžeš tenhle text vytisknout na letáčky a rozlepit na sloupy? Ráda bych, aby si ho všichni přečetli…aneb jako člověk konzumující alkohol velmi zřídka na podobné nutiče narážím velmi pravidelně. Jsou tací, které neodradí ani výmluva na léky, ani zcela ověřitelná skutečnost, že mi před restaurací stojí auto, bez kterého se nedostanu domů… Prostá věta "já nebudu" stačí opravdu málokdy.

 2. Christine, napadlo mě něco lepšího – předal jsem to lidem v Lotosu jako námět na osvětový projekt. Pokud by na to sehnali nějaké finance, mohly by být letáčky třeba i v tramvajích a tak. Uvidíme, co z toho bude.

 3. To zní zajímavě…držím všechny palce.Musím říct, že jsem dosud nedokázala pochopit, co lidi k podobnému jednání vede. Zvlášť ve chvíli, kdy je jim jasně sděleno, že případné požití jimi nuceného způsobí zdravotní problémy (to si chtějí tu reakci užít jako krvavou scénu ve filmu, když mi cpou kus steaku, na který jsem alergická?).

 4. Milan1

  Uplné nepochopenie"V našej obci všetci pijú, iba Fero nie – prečo sa on od nás takto dištancuje ". Alebo inak – alkohol ako socializačný faktor.

 5. Knihomyš

  Nojo, touha po stejnosti – jen ať nikdo nevyčnívá a nevymýšlí si špumprnágle.Podobné zážitky měli ca 15 a více let zpátky vegetariání s masem. Teď s žádným nemám kontakt, třeba se to změnilo.Ani mi to nepřipadá tak nemorální jako otravné a nevychované.Je fakt, že mně už dlouho nikdo nic nenutil, pokud nepočítám takové to zdvořilostní nabízení až vnucování, kdy se má druhá strana upejpat a vzít si až po několika výzvách. Tuhle hru taky nezbožňuju, ale je to asi kulturní zvyklost.

 6. Já přece vím, že alkohol je socializační faktor. Stejně, jako v jistých kruzích marihuana. Jen osobně dávám přednost právu jedince před "právem" kolektivu. Lidi by si měli uvědomit, že socializace může fungovat i bez drog…Poznámka o vegetariántví je případná. Další taková věc ve smyslu "Všichni to dělají, nebuď divnej a dělej to taky." – vlastně by se to celé dalo zobecnit.

 7. Výborný článek! Vzpomínám si, jak jsem urazil (ještě před léky) jednoho vysokoškolsky vzdělaného člověka, který mi koupil panáka a já ho nevypil. Jedna hororovější varianta:"I was in Fyffe, Alabama last year. After the show, I went to a Waffle House. I’m not proud of it, I was hungry. And I’m eating, I’m alone and I’m reading a book, right? Waiter walks over to me: "Hey, what you readin‘ for?"Is that like the weirdest fucking question you’ve ever heard? Not what am I reading, but what am I reading… for."Well, God damn it, you stumped me. Why do I read? Hmm… I guess I read for a lot of reasons, and the main one is… so I don’t end up being a fucking waffle waiter."But then, this trucker in the next booth gets up, stands over me and goes:"Well, looks like we got ourselves a reader."What the fuck’s going on here? It’s not like I walked into a Klan rally in a Boy George outfit, God damn it. It’s a book!"(Bill Hicks)

 8. [5] Podobné zážitky mají vegetariáni s masem i dnes.

 9. Machi

  Výborný článeček, děkuji. Myslím si, že skutečně je alkohol brán jako socializační faktor, ale druhá věc je vnitřní pocit, že "chlastání" (u některých lidí se o tom ani jinak říkat nedá) není v pořádku, nic moc nepřináší a člověka spíše zhazuje. Proto člověk který si nedá, připadá ostatním jako ten, který v lepším případě vybočuje, v horším, že se povyšuje nad ostatní a tomu se přeci musí udělat přítrž. Nejhorší vyriantou jsou lidé, kteří vás nutí pít proto, aby vás přímo ponížili (ví jak se chováte, když jste "namol").Ten příklad s knihou je velmi pěkný a typický.PS: Nejsem abstinent, ale o tom kolik a co vypiji si rád rozhoduji sám.

 10. @ Machi: Díky. Prostě jsem si vzpomněl na své bývalé klienty. A jak jsem zjistil, alkoholici nejsou jediní, komu vnucování alkoholu vadí – což mě těší.

 11. M

  ReakceJe mi to líto, že musím komentovat, ale bohužel si myslím, že drogy nejsou apriori špatné. Děkuji za pozornost.Omlouvám se, že jsem neposkytl bližší údaje…

 12. Catalessi

  Já si myslím, že záleží na člověku.Jsem si totiž dnes ráno vzpomněla na ten rituál, který jsme absolvovali na Mezisvětech, a v rámci něhož bylo vyžadováno napít se z rohu nějaké velice kvalitní pálenky. Přičemž následoval výklad, že kdo se napije, projde branou do Valhaly, přičemž ten kdo ne, bude zničen spolu se starou zemí.Zeptala jsem se slušně, jestli je v tom alkohol a následně k údivu ceremoniáře odmítla požití – i pod rizikem, že budu zničena. Nutno říct, že to vyřešil po svém, ačkoliv se mu zjevně nic podobného nikdy nestalo, a mázl mi trochu pálenky na čelo, což mi nevadí.Následně se mne ptal, co bych dělala, kdyby to nevyšlo a já byla vykázána, na což jsem drsňácky ucedila: "…bych to nějak ustála."Tudíž myslím, že záleží na každém, jak si to ustojí… i když nepopírám, že nucení je hnus. Ale když já říkám ne, tak i pod hrozbou věčného zatracení:-).

 13. @ M: A já tady snad tvrdím, že drogy jsou apriori špatné? Kde proboha? Já tvrdím, že VNUCOVÁNÍ drog druhým lidem je bídáctví. Pokud nevnímáš ten rozdíl, máš vážný problém.@ Catalessi: Jak vidno z textu, pouhou NABÍDKU zde nepranýřuji. Zvláště u alkoholu je to běžné a na nabídnutí nic hrozného nevidím, člověk se chce v dobré víře třeba podělit. Co mi vadí je ono úporné vnucování, tedy situace, kdy "Ne, děkuji." není bráno v potaz.

 14. Catalessi

  Kojot: Dokud Tě nedrží a nelijí Ti to do chřtánu nálevkou, je jenom na Tobě, do jaké míry dokážet vzdorovat konvenčnímu myšlení. Samozřejmě budeš v očích těch lidí ten "špatnej", ale je lepší být "ten špatnej" a dělat to co chci já, než se snažit zavděčit na úkor sebe sama.

 15. Machi

  Catalessi:Zcela opomíjíte fakt, že u lidí je často psychický nátlak na úrovni nátlaku tělesného. Mnohdy je dokonce horší. Viz. třeba důvody u sebevražd.

 16. Catalessi

  Machi: neopomíjím, pouze říkám, že proti tomuto nátlaku se bránit lze, jenom jde o to chtít. Proti fyzické přesile nikoliv, to chtěním neovlivníte. Je vždy na vás, do druhým lidem dovolíte. Myslím si, že naopak uvědomit si tyto věci lidem může pomoct, než stěžovat si, že jim někdo ubližuje.

 17. Catalessi

  oprava: je vždy na vás, CO druhým lidem dovolíte…Omlouvám se, nějak mi blbne kláveska, což deformuje mou souhru s klávesnicí.

 18. Catalessi, já to nepopírám a rozumím ti. Jen tvrdím, že určité chování pokládám za špatné. Když mě bude chtít někdo podvést, taky je na mě, jestli si všimnu třeba oněch příslovečných dodatků drobným písmem pod smlouvou nebo nikoli, což ale nic nemění na tom, že podvádět je nemorální. A vůbec – nutit druhé, aby plýtvali energií na obranu, což je zobecnění celého toho problému, o nějž tu jde, je podle mě celkově odsouzeníhodné.

 19. Jo, dodávám tedy zcela jasně: NIKDE v tomto článku nepíši o tom, že se nelze bránit. Nebo snad ano? 😉

 20. Machi

  Catalessi:Z čistě svého osobního hlediska chápu vás názor neboť patřím do skupiny, která je schopna odmítnout alkohol.Ale i tak je mi to nepříjemné, a tudíž to porušuje základní morální pravidlo, kterým se řídím (nečiň ostatním to, co nechceš aby oni činili tobě). Problém je u lidí, kteří nejsou tak odolní, znám jich několik a vím kolik zla může napáchat neuvážené vnucování alkoholu (schválně odlišuji od nabídky).

 21. Catalessi

  Kojot: OK, špatné to je, ale už z římského práva známe hlavní zásadu občanskoprávních vztahů, že právo náleží bdělým, vigilantibus iura scripta sunt. Lidé se k sobě dobře nechovali a chovat nezačnou, občas je to vysilující boj, ale jiné to zřejmě nebude. Občas může přijít i radost, po vyhrané bitvě, dodat sebevědomí atd…Machi: pokud Vám na těch lidech záleží, můžete jim jít příkladem, ojediněle doporučuji se jich i zastat – ale pokud to nejsou děti, nemělo by to být pravidlem. Nicméně jsou to oni, kdo rozhoduje.

 22. Víš, Catalessi, já si myslím – možná je naivní etický intelektualismus, uznávám – že dobro v určitých případech naučitelné je. Zdaleka ne vždy a zdaleka ne u každého, ale lze. A o to mi v tomto článku šlo. Aby člověk, který má tendenci k "Neblbni a dej si!" spíše ze zvyku a nikdy o tom zvlášť nepřemýšlel, se nad tím zamyslí a řekne si "No, to je fakt, vždyť je to každého jeho věc jestli pije nebo ne, co já ho budu zmermomocňovat." a v příští takové situaci se zachová jinak. A teď se na mě všichni sesypte, že jsem naivní trouba :-)Obecněji řečeno: Myslím si, že je normální poukazovat na ty či ony negativní jevy ve společnosti a to i na takové, kdy není překročen zákon a postižený se může bránit (ale, jak už jsem řekl – už tím, že je přinucen se bránit, je vlastně na něm vykonáno nějaké násilí, protože je nucen investovat své síly do činnosti, do níž by je investovat nemusel).

 23. Catalessi

  Kojote, souhlasím s Tebou, přesto však nemyslím, že ti lidé, které potenciálně od vynucovacích praktik odradí Tvůj článek, jsou totožní s těmi, kteří natvrdo vynucují. Co však Tvůj článek skutečně dokáže, tak poukázat na tyto skutečnosti a informovat rozumné lidi, kteří se pak třeba oněch slabších zastanou. Ale jak už jsem řekla, není možné spoléhat na to, že v nějaké společnosti bude někdo, kdo nás podpoří, je to jako v kmenovém společenství, kde je důraz na soběstačnost, spoléhat, že nám někdo obstará potravu. Proto je třeba přátele a společnosti si vybírat, zvažovat rizika a být připraven se bránit. A to je právě to, na co jsem upozorňovala ve své nevinné poznámce někde jinde na tomto blogu, že synchronicitu je možno a záhodno kultivovat.Ano, jsou okamžiky, které předvídat nelze a kde si vybírat nemůžeme: např. členové naší širší rodiny. Nedávno mi bylo vyčítáno, že s nimi omezuji styky a nenavštěvuji je dost často. Jenže jak jednou řekl Gurdžijeff, pokud se někteří lidé ke druhým chovají bezohledně, nemají se potom co divit, že se jim ostatní vyhýbají.

 24. Na tom se shodneme. Co se vybírání si týče, jsou zde ovšem jistá omezení. Přátele i rodinu zvládnout můžeme, horší je to ale v zaměstnání (pokud pochopitelně člověk nemá takovou kvalifikaci, že si vždy něco najde). Ale to už se dostáváme k "mobbingu" a "bossingu" a šikaně vůbec, což asi přesahuje rámec tohoto článku (a moje kompetence).

 25. Machi

  Catalessi:V podstatě se tedy shodneme.Jen trochu o soběstačnosti. Žádný člověk v dnešní společnosti nemůže být úplně soběstačný, bohužel, říkám za sebe, jako za individualistu, ale je to tak. Navíc soběstačnosti se člověk musí naučit a někteří lidé prostě nemají takové podmínky, aby se ji naučili. Proto je důležité jim někdy pomoci, zastat se jich, ale myslím že i v tom se shodnem (ostatně poslední váš příspěvek byl veden v podobném duchu).Jen vím z vlastní zkušenosti, že zvláště u alkoholu jako nejen tolerované, ale i oslavované drogy, je to dlouhá a náročná cesta a každá pomoc přijde vhod.

 26. warhammer

  Co tady vůbec řešíte? Nedat si alkohol, když mi ho někdo nabízí, není těžké. S marihuanou to je horší.

 27. Catalessi

  26: Za pár let to bude jiné, puboši, pokud nebudeš dělat skladníka v šikmooké montovně, nikdo ti trávu v práci nenabídne. A i tam to bude spíš někde bokem mezi paletama.Výše se mluvilo o tom, jak přežít nasucho v pracovním kolektivu Silvestra a šéfovy narozky. Čím větší kolektiv, tím líp, je tam víc divnejch. Já to řeším demonstrativní oralitou a hlasitě žádám, aby mi bylo přidáno žrádýlko, neb to je moje! Ad. šikana, zneužívání pravomoci nadřízených k vození se po něčích zádech atd., tak tady taky platí, že se člověk musí bránit, byť "jen" magicky.

 28. Attila

  problém môže byť aj v asertivite tých ľudí, čo nevedia odmietnuť. nieže by som naháňal potencionálnych klientov, ale stačí nájsť odborníka a dá sa to naučiť…

 29. warhammer

  Pro Catalessi:Nejsem puboš. Vietnamské pěstírny jsou v poslední době v kurzu, ale jen co se médií týče. Jinak je jasné, že každý druhý hulič trávy má někde nějaké kytky, horší či lepší kvality, které nikdo nemá šanci objevit, zvláště jedná-li se o obyčejný venek, či alespoň venku pěstované rostlinky. Vietnamci jsou idioti, ještě je kokoty nenapadlo, že v base vypěstují tak akorát hovno.A proč vůbec slavit Silvestra a šéfovy narozky bez chlastu? Netvrdím, že se musíš zkalit jak hovado, ale jedna dvě štamprlky, popř. nějaké ty přípitky – komu to ublíží?

 30. Catalessi

  29: Jenže já nehovořím o pěstírnách, ale o běžných pracovních poměrech v dělnických profesích.Ad. otázka, proč slavit bez chlastu – co takhle zkusit si přečíst článek a namáhat trochu hlavu? 🙂

 31. warhammer

  Pro Catalessi:Článek mě příjde nudný a ničím nezajímavý. Namáhat si hlavu nudnými a ničím nezajímavými články mě moc nerajcuje.Dělnické profese a tráva? Tak to teda nechápu, co máš na mysli.

 32. @ Warhammer: Tak proč se k němu pročertapána vůbec vyjadřuješ?!

 33. warhammer

  Pro Kojot:Já nereagoval na článek, ale na diskuzi. Jestli jsem tě naštval tak promiň.

 34. Jenže ta diskusi dává smysl jen v souvislosti s tím článkem…

 35. bpbp

  Drogy samozřejmě jsou špatnéÁno, Áno. Děti, drogy jsou špatné! Áno?Neberte je, áno?Na to máte čas na střední škole.Jinak to přirovnání s reklamou ("No tak, šlehni si! Jedna dávka ti nic neudělá!") na alkohol a cigarety nesedí – v reklamě na cigarety se nikdy dobrovolně neuvádělo, že je v cigaretách nebo alkoholu nějaké riziko.Reklama na cigára a alkohol říká, že produkt je dobrý, chutný, má historii, je kůůůl.O zdravotních rizicích není v samotném reklamním sdělení vidu slechu. Od roku 2003 navíc platí novela zákona o reklamě a ta omezuje reklamu na alkohol, cigarety a tabákové výrobky velmi výrazně.Doporučuju si přečíst zákon v plném znění – zejména paragrafy 3 a 4.http://business.center.cz…k1.aspxA k reklamě na kouření se váže nedávná perličkahttp://www.ceskenoviny.cz…/439839

 36. SV

  ahoj Kojot, dobrý článok. dík.

 37. @ bpbp: ??? – opravdu mi není jasné, na co vlastně reaguješ. Tento článek přece není o reklamě, ale o mezilidské interakci… Nebo mi něco nedochází?

 38. SV

  inak, furt to prečítam ako "vnucovat lidem drogy je nenormální" hm.