Agent JFK 23: Apokalypsa – je konečně na světě!

Vzpomínám-li si dobře, tak v Muži z Acapulca hrdina, autor brakových románů, řekne něco v tom smyslu, že v každé knize, kterou napsal, je jedna kvalitní stránka, a vzhledem k množství napsaných knih by tyto kvalitní stránky daly dohromady daly jednu hodnotnou.knihu. Troufám si říci, že v románu Agent JFK 23 – Apokalypsa je kvalitních, tedy umělecky hodnotných, stránek víc. Odhaduji, že cca pět.

Ale to jsem začal posteskem, jenž mám společný s hrdinou zmíněného filmu – tedy tím, že by mě potěšilo, kdyby mi vyšla nějaká hodnotnější kniha a ne jen další dobrodružný román, nicméně nespokojný nejsem – zaplaťpánčert, že konečně vyšla tato, protože měla vyjít už před rokem a já na ni byl neskutečně dlouho psychicky vázán, což bylo fakt nepříjemné. Potíž byla hlavně v tom, že kniha je součástí série a já musel text upravovat tak, aby reflektoval vyšedší díly. Ale je to za mnou, kniha je v prodeji, honorář na cestě a já se můžu začít soustředit na jiné projekty (v plánu je další Conan, takže opět žádné velké umění; snad později).

Patříte-li k těm mým čtenářům, kteří by si moji nejnovější knihu chtěli přečíst, a kteří nečetli předchozí díly série, jíž je součástí, stručně vám představím prostředí, vytvořeném především Miroslavem Žambochem, Jiřím W. Procházkou a v menší míře i dalšími autory, kteří do série přispěli, v němž se příběh odehrává.

Existuje "metauniversum" obsahující nekonečné množství paralelních světů. V něm funguje Agentura nazvaná Kováři rovnováhy, která dohlíží na to, aby "metauniversum" fungovalo tak, jak má – aby si každý svět běžel podle svého a nedocházelo k "interrealitním" průšvihům. V rámci Agentury funguje Divize pro potírání interrealitního pašování a ta zaměstnává svérázného, ale velmi schopného a nezdolného, agenta Johna Francise Kováře, jenž byl v prvním dílu naverbován a posléze plnil různé úkoly během více či méně ztřeštěných misí v nejrůznějších paralelních světech, z nichž některé byly časově posunuté, takže se oproti výchozímu světu nacházely v minulosti či naopak budoucnosti, jiné byly klasickými paralelními světy podobnými našemu, ale s odlišnou minulostí. V některých světech funguje magie, v jiných technologie a v zásadě platí, že ve světě s pokročilou technologií s magií moc nepořídíte a naopak. Aby to agenti neměli tak jednoduché, musejí počítat s takzvaným Maurbyho efektem, jenž způsobuje, že technologie, která neodpovídá úrovni dané reality, rychle degraduje a rozpadá se v prach, takže třeba s kulometem ve starověkém světě dlouho nepochodíte. Ale i toto omezení lze zčásti obejít.

K tomu doplňme, že Agentura má spoustu nepřátel, z nichž nejvýznamnějším je mocichtivý (a neuvěřitelně mocný) mág s kovovou jestřábí maskou na tváři Xaverius Hawk, jenž stál u zrodu Kovářů rovnováhy, pak se ale vydal vlastní cestou a neustále kuje nějaké pikle proti Agentuře. No, a aby to nebylo tak černobílé, má Agentura problémy i sama se sebou a kvůli interním bojům různých zájmových skupin se v současné době pomalu rozkládá zevnitř. V důsledku této nejednoty došlo k tomu, že na nějakou dobu převážila jedna frakce, která se pokusila Kováře zlikvidovat a zdiskreditovat. Posledních deset dílů proto Kovář působil inkognito a současně se snažil dopídit toho, oč tu vlastně běží. Podobné aktivity vyvíjela i jeho spoluagentka, kamarádka a občasná milenka Andrea de Villefort, o jejíž minulosti lze jen spekulovat, ale rozhodně je to ta nejnebezpečnější lingvistka ve všech možných světech – její schopnosti by bylo možné přirovnat ke schopnostem Trinity z Matrixu. Má i další kolegy a přátele, především svou šéfku Ljubu Bytewskou, která se neustále musí pohybovat mezi nejméně dvěma ohni v nevyzpytatelném prostředí agenturních pletich, ranaře Vincenta Vegu (který se ale v mém dílu neobjevuje) a několik dalších.

Ve chvíli, kdy začíná mnou napsané dobrodružství, už Kovář sice nemá status "Hledá se živý nebo mrtvý", ale ještě není ani oficiálně znovu přijat do Agentury a pracuje inkognito. Má za sebou misi ve světě věčného šera a utrpení, kde zjistil, že chmurný osud toho světa způsobila jedna zájmová světa přímo z Agentury, a kde poznal uhrančivou, byť znetvořenou, vládkyni Asenat, jejíž magické schopnosti i charisma překonaly vše, s čím jsem se v sérii setkal (hluboká poklona Janu Hlávkovi!) a předtím byla další dobrodružství, jež tady nebudu popisovat, ale vždy to bylo na ostří nože a v jednom případě musel Kovář pro záchranu paralelních světů poslat na smrt miliony nevinných lidí (etické dilema ve stylu zda přehodit výhybku). Nic z toho jej však nezdolalo, protože jeho fyzická a psychická kondice jsou prostě, jak už to u takovýchto literárních či filmových postav bývá, někde úplně jinde než v případě normálních smrtelníků.

Přejděme nyní k anotaci mého příběhu: "Na tom, že jeden z paralelních světů díky rychle narůstající vnitřní nestabilitě nevyhnutelně spěje ke svému konci – k naprostému zhroucení reality, by nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem špičky Agentury nezjistily, že jejich úhlavní nepřítel X-Hawk chystá vpravdě husarský kousek: unést odtud samotného Antikrista, a využít jej ke svým temným záměrům. Do tajné operace v apokalyptickém světě jsou vysláni JFK (inkognito), komtesa Andrea de Villefort a mág Baltazar dos Santos. Jejich prvořadým úkolem je zabránit únosu Antikrista za každou cenu – a cena, kterou zaplatí za to, že budou muset ve vyšším zájmu vstoupit do služeb démonického diktátora, bude vysoká."

Co dodat? Je tam apokalyptická atmosféra, do kostí se zažírající (doslova!) totalita, černá magie, strašlivá válka, jakož i hlad, nemoci a smrt, hodně černého humoru a popkulturních narážek, nemálo autorské sebeironie a samozřejmě nemohou chybět mnozí efektové.

Komu je dílko vlastně určeno? Především pochopitelně lidem, kteří našli v sérii Agent JFK zalíbení. Lze to ale číst i bez kontextu ostatních dílů, zarámování příběhu jsem zde provedl. Nicméně od toho opravdu nečekejte víc než ryze oddechovou literaturu. Myslím, že ti, kteří se zajímají o magii a znají českou magickou scénu, ocení četné narážky na různé více či méně známé osobnosti. Pokud k tomu přistoupíte takto, troufám si říci, že vás kniha pobaví.

Tolik tedy k mé nové knize, v sérii ještě vyjdou tři mé povídky (jako doplňky k dalším dílům), a je teoreticky možné, že pro JFK tým zplodím ještě nějakou povídku, ale plnohodnotný díl už psát nebudu, stálo mě to více sil, než kolik jsem ochoten do literatury tohoto typu investovat.Všem čtenářům pochopitelně přeji příjemnou zábavu

Chcete-li vědět víc, přečtěte si také:

Čtenářské ohlasy na knihuse budou objevovat v

diskusi na blogu série Agent JFK

Oficiální stránky série Agent JFK

Stránky fanoušků série Agent JFK

Agent JFK-Apokalypsa aneb O knize, která mi tento rok vyjde

Rozhovor na Sardenu

Obálka

komentáře 2

Filed under Co život dal... a vzal.

2 responses to “Agent JFK 23: Apokalypsa – je konečně na světě!

  1. J. K.

    Gratulujem!

  2. Díky. Doufám, že se mi podaří vytvořit i něco ambicióznějšího 😉