Levné knihy vydávají dokumentární seriál Cosmos s Carlem Saganem!

Když jsem byl ve středu se ženou na nákupu, zabrousil jsem v rámci obchoďáku také do Levných knih a zjistil, že tam po devatenácti korunách nabízejí DVD s kultovním dokumentárním seriálem Cosmos, jehož scénáristou a moderátorem je legendární americký astronom a popularizátor vědy Carl Sagan (1934-1996). Samozřejmě jsem hned všech pět DVD koupil a včera jsem shlédl první z nich.

Je to nádhera. Rozumějte – poněkud jsem se obával, že mi 30 let starý dokument nebude mít co říci, protože za tu dobu udělala astronomie velké pokroky, a je pravda, že nic moc nového jsem se zatím díky tomuto seriálu nedozvěděl. Ale přesto jsem byl okouzlen celým pojetím zaměřeným na oslavu vědy a lidského poznání, a samozřejmě také nesmírně charismatickým Saganem. Pochopitelně zde nenajdeme nyní již zcela běžné digitální efekty a fotorealistické virtuální krajiny, jež jsou standardní "výbavou" soudobé dokumentární tvorby, ale vlastně mi to ani nevadí. Líbí se mi Saganovy výlety ve vesmírné lodi Představivosti, jež je současně ochmýřeným semínkem puštěným po větru. Je to báječně poetické!
Trochu mi vadí, že původní zvukovou stopu překrývá český dabing. Ne snad, že by byl špatný – je zcela v pořádku a dokonce se v něm vyskytuje jen nemnoho chyb, ale já bych dal přednost možnosti zvolit si originální zvukovou stopu, což však DVD nenabízí. Škoda.
Zatím vyšlo šest dílů tohoto seriálu na pěti DVD:

1) Pobřeží vesmírného oceánu
2) Jeden hlas vesmírné fugy
3) Harmonie světů
4) Nebe a peklo
5) Blues pro rudou planetu
6) Vyprávění cestovatele

První dva díly jsou na jednom DVD, ostatní na samostatných DVD (na obalech není uvedeno číslování dílů – další chybička). Doufám, že Levné knihy vydají i zbývajících 7 dílů a já poté napíši nějakou důkladnější recenzi. Zatím jen tolik, že jsem prostě uchvácen…

Reklamy

1 komentář

Filed under Recenze

One response to “Levné knihy vydávají dokumentární seriál Cosmos s Carlem Saganem!

  1. Machi

    Zrovna před pár dny jsem na Youtube hledal dokumenty a našel jsem náhodou šestý díl, tak si jej právě stahuju. Ještě jsem to celé neviděl, ale vypadá to zajímavě. Rozlišení nic moc, ale zvuk je originální.