Zbraň posledního soudu (recenze)

Kniha málo známého norského sociologa Olava Berulfsena Zbraň posledního soudu (Det dommens dags våpenet) se mi dostala do rukou v Oslu, kde jsem ji, hledaje nějaké zajímavé a přitom levné knihy v norštině, objevil v jednom sympatickém antikvariátu. Přestože je již dvacet let stará (vyšla v roce 1990 a patří vlastně k nejčerstvějším reakcím na pád Železné opony), její téma neztratilo nic na své zajímavosti, i když se zdráhám říci na závažnosti. Autor totiž analyzuje krok po kroku pád civilizace, jenž by nastal, kdyby byla aktivovaná „zbraň posledního soudu“. Co však je tou zbraní, jejímuž zkázonosnému působení Berulfsen věnuje skoro 400 stran textu?

…pokračování naleznete v knize Bizarní atraktor anebo O zvláštních knihách, kterou vydalo nakladatelství Vodnář v roce 2011.

komentářů 10

Filed under Povídky a příběhy

10 responses to “Zbraň posledního soudu (recenze)

 1. Machi

  Mě spíše napadla doplňující otázka, která s tím souvisí a mohla by (v případě kladného výsledku) znamenat jistou naději.Otázka zní: Má normální člověk někdy dost?

 2. To je zajímavá otázka! Zamyslím se nad tím.

 3. vera

  a kdyby se tak pan Berulfsen spojil s panem Kowalskim…?:-) Jedna kniha těžko, ale když jich vyjdou stovky, nemohou mít stejnou účinnost? Myslím že tenhle proces programování už tady pomalu a nenápadně probíhá, jenom zatím nikdo nechápe, co by mohlo být špatného na tom, mít se líp než jiní.. Dobré sci-fi je jemné a hořké 🙂

 4. ratka

  myslenka je opravnena a proces probiha. Co je spatne na tom mit se lip nez ten druhy? (fakticky kdyz jeden zije na ukro druheho tj ubira z jeho prostoru jen proto ze ma z ruznych duvodu vice penez). coz ale nemusi platiti absolutne. Jsou lide co penize maji aneziji na ukor. Nemaji draha auta, nelitaji letadly, ziji skromne a penize investuji do dobrocinnych projektu.Zachranou nemusi byt totalita, ale mozna posun ve vnimani osobního stesti. Dnes se lide honi za uspechem a penezi v nadeji ze jim to prinese stesti. Casem zjisti ze jim to stesti neprinese. A tohle poznani zpusobi zmenu paradigma. Ze stesti spociva v necem jinem nez v honbe za penezi a mit peniz. A tak ti co jsou uspesni (protoze jsou proste schopnejsi penize vydelat) se deli zpusobem ktery jim umozni stastny a spokojeny zivot. Nebude potreba furt lepsi auta, lepsi technika a lepsi image skrzeva snobske vecirky jelikoz tyhle veci budou podruzne a nedulezite. Budou se nimi zabyvat pouze kratkozraka a zanaikajici zpatecnicka vrstva. Ta nova spolecnost pujde smerem dobrych vztahu a spoluprace. Neco jako mraveniste nebo vceli kolonie. Dokud se nebuou mit dobre vsichni tak jednotlivce jeho bohatstvi a vyhody bavit nebude. Nebude v tomhle stavu stastny. Ale ve stavu kdy se vede dobre vsem lidem, zviratum i prirode stastny bude. ehm. no taky sci-fi :o))).

 5. ratka

  jeste me napadla jedna vec, i kdyz ta prirucka bude skutecne takova ze vsichni muzou byt uspesni spekulaci a nikdo nebude pracovat (proste budou lide jen mezi sebou mluvit aniz by hnuli prstem) a postupne dojde prisun pracovni sily z tretiho sveta tak musi dojit v prubehu tohoto procesku k poznani co jsem napsala aby se retezec prerusil. Ze lidem spekulace (a s tim spojeny prisun penez) nebude prinaset zadnou radost ze ziovta a pocity stesti. Spekulace je zpusob odsavani hodnot, ktere nekdo jiny vyrobil. Parazitismus. A ne kazdy proste bude spokojenej v roli parazita. A jsme zase u toho stesti. Co koho dela stastnym.Kdybych mela dela spekulanta (pojistovaka-omluva, bankere)nebo prekupnika takuz lezim s nohama nahore v hluboke depresi. Tyhle cinnosti me psychicky ubijeji a delaji me nestastnou. Zkousela jsem to kdysi s financnim poradenstvim a musela jsem toho brzy nechat. Neslo to vubec. Malem jsem z toho mela smrt :o))

 6. Ratko, to je asi víc scifi, než tahle moje povídka 😉 Jinak ano, oblast financí je prodchnuta spoustou zajímavé magie, která může zanechat spoustu citelných následků…

 7. vera

  ratko, děkuji za doplnění- opravdu nemyslím že je špatné mít se dobře:-). Špatná je nepřiměřenost- ve vydělávání i utrácení. Ale pochopení a dobrovolná náprava není lidstvu vlastní, to může jen jednotlivec, a i ten většinou až potom co mu to život vtluče do hlavy tou druhou stranou těla :-). Máš zajímavé názory, ale.. třeba nesouhlasím s tím, že nebudou lepší auta atd., takhle to nefunguje-už jen proto, že zrušením novot bys zabila spoustu lidí, kteří vidí štěstí právě v tom vývoji něčeho nového.A spekulanti mají pocit štěstí právě z fungujících vztahů.. je to složité:-)Ale myslím si, že autor knihy se mýlil v časovém ohledu-bez obyč práce bychom zahynuli podstatně dříve, viz neodvážení odpadků v Neapoli 2007, zhruba během měsíce mělo město obrovský problém:-)

 8. No, "autor" knihy si patrně myslel, že by se ta knížka šířila postupně jako virus, chvíli by trvalo, než by společností "prosákla" ;-)Ale k realitě: Uvědomme si, že za současnou finanční krizí je třeba hledat (mimo jiné ) i spoustu malých zlatokopů, kteří dostávali provize za uzavřené hypotéky a kteří neřešili, že dotyčný klient není dostatečně solventní… O podobných u nás bych mohl vyprávět, ale nechci dostat přes prsty.

 9. Machi

  No u nás v rodině nedávno probíhal "nábor" do jedné z podomních skupin "pojišťováků" a naštěstí jsem všechny přesvědčil o amorálnosti tohoto povolání. Absurdní na tom je, že osoba, která s tím k nám přišla, později sama zkrachovala. A to si říkala finanční poradkyně.

 10. 7. to je tezke. neni nic spatneho na to m mit se dobre, ale je velice tisnive mit se lepe nez ti druzi (vlastni zkusenost. je to nakonec neprijemne.