Démon Mělbych

Já budu sám se sebou spokojený snad až po smrti. Ať dělám co dělám, pořád mám pocit, že dělám málo a jsem pronásledován „mělbychy“ (jak říkají gestaltisté).

Na jednu stranu mne to pohání k tvůrčím činnostem, studiu atd., na stranu druhou je zde skutečnost, že jsem sám se sebou spokojený jen pár chvil po skončení nějaké práce a za chvíli už si opět připadám, že se flákám, že nic nedělám a mám z toho blbé pocity ústící až do těžkých úzkostných stavů. A přitom: 1) Vím (rozumově), že toho dělám dost – chodím do práce, píšu, edituju, překládám, studuju, zařizuju, nakupuju… 2) Vím (rozumově), že toho démona/psychický virus do mě zasadila maminka a od té doby mě na jednu stranu pohání, na druhou stranu týrá.

Jasně, mohl bych tu potvoru nějak zažehnat, ale je tam kdesi hluboko usazená tak dlouho, že ji vnímám jako svoji neoddělitelnou součást. A trochu se bojím, že kdyby zmizela, nebyl bych pak už tak tvůrčí… Je to fakt na palici…

komentářů 8

Filed under Co život dal... a vzal.

8 responses to “Démon Mělbych

 1. Taktéžmám stejný problém, až jsem tak stresovaný a myslím na vše, že se mi nic nechce.

 2. Wayfarer

  Tak tento článek i komentář výše mi hovoří z duše – jako ostatně mnoho na tomto blogu.Pořád mám pocit, že musím něco dělat, stihnout, dosáhnout něčeho. U mě tento stav dospěl k tomu, že dělám dohromady "všechno a nic". Vytvořil se u mě určitý syndrom přelétavosti daný tím, že když se mi jedna činnost nedaří, zkouším jinou a tak dál.Před nedávnem mě napadlo, že to může být tím, že jsem se kdysi silně (a poměrně neumětelsky) napojoval na archetyp Lokiho v jeho přetvařujícím se aspektu. Podle mě to zapříčinilo tento stav, kdy v jsem schopen naprosto oddaně pohltit nějakou činností, ovšem jen na krátkou dobu a poté se nadchnout pro jinou.a nebo prostě nemám jen dostatek sebedisciplíny ;-). Každopádně démona "mělbych" znám dobře. díky němu si neužiji ani chvíli klidu.

 3. Wayfarer

  Omlouvám se za výše uvedené překlepy a ostatní chyby – psal jsem ve spěchu 😉

 4. Iris

  Jak zajimave. Takovy demon stiha i mne, jen je dosti zalozen na realnem stavu veci. Ale jednou, jednou se naucim zit a budu nesmirne tvurci. Tak.

 5. Díky za všechny vaše příspěvky s osobními zkušenostmi. Já tu přelétavost měl taky, ale to už se mi podařilo jakž takž dostat pod kontrolu.

 6. strojmir

  No jo, mělbych. Toho znám, ale upletl jsem si ho sám z dosud nesplněných představ a snů. Taky to u mě souvisí s určitou mírou nespokojenosti se sebou, která někdy přijde. A koneckonců i s leností a nerozhodností. Trošku ten mělbych má něco s tím Casiwonem ne? Není to nějaký jeho pohůnek či co?

 7. Inu, může být. V každém případě mělbychové patří mezi nižší démony.

 8. To znám……a soucítím s Vámi. Jsem trvale obklopen armádou Mělbychů. Ale obvykle až radikální Musímové mě teprve dokopou ke zvýšení produktivity…