Ohledně zákazu hospod po 18. hodině pro nezletilé

Zdá se, že se Jindřich Vobořil, dříve to šéf brněnských Podaných rukou, nyní Národní protidrogový koordinátor, rozhodl vzít problém alkoholu, zvláště pak v souvislosti s nezletilými, vážně, a na stole je nyní návrh, že by hospody byly po 18. hodině mládeži nepřístupné. Nu, co si o tom myslet?

Mí pravidelní čtenáři vědí, že jsem pracoval jako terapeut alkoholiků a že jsem ten poslední, kdo by nebezpečí spojená s alkoholem jakkoli bagatelizoval. Naopak. Nikdy nezapomenu na jednu třiadvacetiletou (sic!) klientku – alkoholičku, která mi řekla: “Nikdy jsem nevzala žádnou drogu, bála jsem se, že budu závislá. Ale že se stanu závislá na alkoholu, to mě nenapadlo…“

Alkohol tedy nepodceňuji a jeho užívání v době dospívání pokládám za opravdu vážný problém. Přesto se mi navrhované řešení moc nezdá. Asi opravdu omezí spotřebu alkoholu mladistvými v hospodách, nicméně mládež má možnost pařit i jinde, navíc zcela bez kontroly. Nějaký ten čerstvě zletilý kámoš, který už bydlí třeba v podnájmu, se najde skoro vždycky…

Jak si ten zákon vlastně představují? To nebudou smět děti jít s rodiči třeba na večeři? Divné, řekl bych. A co různé diskotéky, zábavy atp.? Ano, nezletilí tam mohou přijít do styku s alkoholem, marihuanou, extází…, zatímco pokud budou vysedávat u Facebooku, nic zlého jim nehrozí… – no, vlastně hrozí, že? Třeba nějaké to pozvání na soukromý mejdan někým, koho znají jen jako facebookového “frenda“?

Dospívající mají dle mého soudu právo objevovat svět, mají i právo spadnout na držku, střetnout se se zákonem, nalézt vlastní modus operandi v současné, často absurdní a nespravedlivé, realitě. Je opravdu smysluplné zavřít je po 18. hodině doma? Dospívající nezletilý, pakliže není orientován na počítačovou realitu, se bude bouřit – a je to naprosto přirozené!

Vraťme se k problému hospod a mladistvých. Nestačilo by pouze zpřísnit, v současné době směšně nízké, sankce za podávání alkoholu nezletilým?

Tato problematika nemá jednoduché řešení – plně si to uvědomuji. Sám nevím, jak nastavit pravidla (nejen ohledně drog) tak, aby nezletilí měli svobodu, kterou potřebují – a kterou si potřebují vyzkoušet! – a současně byli chráněni před hrozbami, jejichž následky je mohou provázet po zbytek života a které je mohou o život i připravit…

Reklamy

komentáře 4

Filed under Terapie závislostí

4 responses to “Ohledně zákazu hospod po 18. hodině pro nezletilé

  1. Především je to neprůchodné, protože by to bylo omezování svobody podnikání hospodských. A i jinak je to blbost snad ještě větší, než prohibice, protože alkohol bude normálně dostupný, jenom jinde a jinak. Co by možná mohlo fungovat by byly tvrdé tresty pro hospodské, v jejichž lokálu se budou často nacházet opilí mládežníci. Ale musely by to být takové tresty, ze kterých se nebude možno vylhat změnou firmy a dalšími manažerskými triky.

  2. A. S. Pergill

    Pokud si dobře pamatuji z Ransomovektak tam (relektují meziválečné období v GB) měli nezletilí (nevím, do jakého věku konkrétně) zákaz vstupu do hospody vůbec, jen v doprovodu dospělého (bylo to myslím v Klubu lysek, když se "piráti" byli podívat na velepstruha, kterého ulovili a byl vystavený vycpaný v hospodě).Nedokážu si ovšem představit praktickou realizaci u nás, jednak jsme někde jinde než ta anglická společnost, jednak jak by např. řešily rodiny s dětmi na rekreaci večeře (kdy se často počítá se stravováním v místní restauraci a jiná možnost, třeba vaření na pokoji, není), a takové stravování si pamatuji i ze školních akcí. Je to prostě ve stávající podobě totální idiotština.Navíc: Když se děcko totálně ožere v hospodě, tak je podstatně vyšší šance, že někdo zavolá záchranku, než když se stejně ztříská někde zalezlé v koutku.

  3. No, tak přijde mi jako totální ptákovina, aby rodiče nemohly vzít dítě na rodinnou večeři do restaurace. A nejspíš nejsem sám. Ale nedělám si iluze, ono být národní protidrogový koordinátor znamená hlavně vykazovat činnost, byť nesmyslnou, která stejně bude vždycky odmítnutá.

  4. dogbert

    Tahle problematika ale ma jednoduche reseni. Chyba je v tom, prijmout myslenku, ze opilost mladych je zavazny problem, ktery musi spolecnost tzv. resit. Proc? Pokud se to nevyresi doma, represe nepomuze, pouze prenese problem nekam jinam.A kdy tys mel problem s opilym teenagere? Proc omezovat svobodu ostatnim lidem kvuli nekolika obtiznym jedincum? Navrh toho dementa ani nekomentuju, ale hodit zodpovednost za ozrale blbecky na hospodske? Jak to maji resit? Jak chtit obcanku po sestnactiletem klukovi, ktery od pohledu vypada na tricet?