Televize jako kulisa

Nedávno jsem (díky Tribunovi) objevil skvělý blog dvou autorů, který nese úderný název “1000 věcí, co mě serou“. Mimochodem: Doporučuji, je báječný! Jeho četba a dnešní návštěva u tchyně mne přivedly na myšlenku napsat o jedné věci, která je hodně vysoko v toptenu věcí, které serou mě (patrně hned pod lidskou blbostí): o televizi jako kulise.

Znáte to: Lidé si povídají, jedí, ukazují si fotky a za nimi, nikým nesledována, běží v televizi nějaká kriminálka. Sem tam upoutá výstřel či ostřejší slovo, jinak zůstává děj, který může být banální, zajímavý, provokativní, jakýkoliv… mimo rámec vědomé pozornosti. Ovšemže působí podprahově – o vložených reklamách ani nemluvě! Tohle je něco, co prostě nedokážu překousnout. Sere mě to; mírnější slovo prostě použít nelze. Pokládám to za zvrácené plýtvání energií a dobrovolné infikování lidské duše. A přesto to lidé dělají často a rádi. Co z toho sakra mají? Co jim to přináší? Ještě bych pochopil, že si někdo pustí televizi jako kulisu když je sám. Osobně bych to nikdy neudělal, ale dokážu pochopit, že jsou lidé, které ticho děsí a potřebují je něčím zaplnit. Ale proč tak činí i když sami nejsou a hovoří? Ještě jsem schopen akceptovat puštěnou hudební stanici a společné komentované sledování sportu nebo zpráv dokonce pokládám za víceméně smysluplnou zábavu, ale pokud v televizi jako kulisa běží něco, co má děj, tedy film nebo seriál, nedává mi to prostě vůbec žádný smysl.

Můj odpor k této záležitosti nejspíš souvisí s mojí výchovou. Rodiče televizi jako kulisu nikdy nepoužívali. Pokud jsme se dívali na televizi, tak jsme se na ni skutečně dívali. Zapnuli jsme ji, shlédli třeba díl Nemocnice na kraji města nebo nějaký přírodopisný dokument na dvojce, vypnuli ji a pak si povídali – třeba i o tom, co jsme právě viděli. Nikdy se nestalo, že by televize hrála jen tak. Svým způsobem mne tedy dětství připravilo o schopnost koexistovat s nadarmo puštěnou televizí, ale nelituji toho. Moje občasná nervozita způsobená návštěvami míst, kde se tento nechutný zvyk praktikuje, je více než vykoupena schopností pozorně vnímat to, co sleduji – ať už se jedná o film, hudbu nebo třeba ticho.

Reklamy

komentářů 9

Filed under Úvahy a postřehy

9 responses to “Televize jako kulisa

 1. NedívámProto se jednoduše nedívám na televizi skoro vůbec. Jenom účelně na nějaký pořad, dokument atd.

 2. Jo, tak to jsme dva. Nejhorší na tom je, že televizní kulisa se nesmí vypnout, to je hned oheň na střeše. Nikdo to nesleduje, ale všichni postřehnu, že to někdo vypnul. A musí to být televize, nemůže to být rádio. Je to hnus, se kterým si nevím rady. Uškrtit ženu asi není řešení, i když je to klasika.

 3. Wu

  Taky to nenávidím, po takhle stráveném večeru jsem na mrtvici. Opravdu mě to vyčerpává, nevnímám pak pořádně ani konverzaci, ani televizi. A jak píše tribun, vypnout se televize nesmí, případně se vypne, ale během hodiny už zase jede. Brr.Přijde mi to jako vzájemná neúcta, neochota plně sledovat co ostatní říkají. Ale spíš to je zlozvyk; vynucený návyk na příval informací a neuvědomovaná obva, že o něco přijdou.

 4. strojmir

  Ještě je dobrá televize jako prášek na spaní a průvodce spánkem. Jsou lidé, kteří když chtějí spát, jdou, zapnou TV a do pěti minut spí, ale běda, když se TV vypne, často se pak budí rozčarováním, že si někdo troufá kazit děj 😀

 5. Attila

  strojmir: blbý zvyk. kvalita spanku potom stoji zaprd.

 6. Mirabelka

  Jsem tu dnes doma sama po 3 dnech a mám tu TICHO…….po 3 dnech řvaní country rádia (vánoce neslavíme), jsem už měla z těch nedvědů, křesťanů, tučných…..tiky……Jsem mj. deresák a mám asi příliš citlivý sluch….byl to očistec, nakupovat potraviny před vánoci. Vadí mi, i když na mě mluví 2 nebo více osob současně, velmi mě to zraňuje. Rádio jsem si nezapnula už více jak 5 let, stačí mi manželovo vyhrávání, ale trpím jako zvíře….Televizi občas. Proč si znečisťovat svůj prostor?! Četla jsem jednom slepičím webu, že maminy kojenců !!! ráno pustí bednu a už to jede…..šílená představa.

 7. reprezentující video, co je televize 🙂 http://www.videacesky.cz…e-droga/

 8. Amnesia

  Naprosto s tímto článkem souhlasím, já sama televizi zapínám jen ve výjimečných případech, ale rozhodně ne jako kulisu. Vždyť Ti lidé ani pak nemohou pořádně vnímat věci okolo. Pak se diví, jaké mají účty za televizi, když jim běží celý den a nejlépe třeba rovnou dvě televize.