Co mohou rodiče předat dítěti (polemika s Houellebecqem)

Včera jsem shlédl v brněnském divadle Reduta pozoruhodné představení “Elementární částice“ podle stejnojmenného románu současného francouzského kontroverzního spisovatele Michela Houellebecqa. A zazněla tam provokativní teze, že dítě je pro otce už jen na obtíž, protože mu nemá co předat… Je tomu opravdu tak?

Houellebecq (čti: uelbek) je hláškující cynik, který je – nebo se tak jen jeví? – programově zhnusený světem. Což nic nemění na tom, že klade dobré otázky a s neomylnou přesností sype sůl do bolavých míst přemýšlivých lidí žijících v současné společnosti, přičemž výsledným efektem, alespoň v mém případě – bylo cosi jako duševně-masichistické blaho (recenzi hry spojím s recenzí knihy, která už na mě čeká). Nicméně jsem ani po shlédnutí Elementárních částic nepřestal být opatrným optimistou. Je v dnešní době, jak autor tvrdí, otec zbytečný? Moje vlastní zkušenost říká, že není. Sice už obvykle nepředává synovi řemeslo, jako tomu bylo v dobách dávno minulých, ale stále může dítěti předat něco vzácného, něco, čeho se mnoha dětem nedostává – kulturu. Věřím v kulturu. A kulturnost. Věřím v knihy, divadlo, hudbu, výtvarné umění, věřím ve vzdělání, věřím v dějiny lidského myšlení a hledání, věřím ve styl. A ano, věřím v existenci čehosi jako kulturní nadřazenosti i přesto, že si uvědomuji, nakolik křehká záležitost to je. Konec konců můžete být kulturně nadřazení jak chcete, ale svalnatý nekulturní hulvát vás snadno připraví o iluze… Přesto je (vysoká) kultura něco, co předávat lze (na rozdíl od profese, u níž to tak snadné není) a čeho předávání za to stojí. Moje odpověď Houellebecqovi tedy zní: Dítěti lze předat mimo jiné i chuť číst Houellebecqa! Protože bez kulturního zázemí jsou, milý pane, vaše knihy bezcenné. Nebo si opravdu myslíte, že píšete pro konzumenty té nejpokleslejší televizní zábavy? Nepíšete – a vy to víte…

Reklamy

komentářů 6

Filed under Úvahy a postřehy

6 responses to “Co mohou rodiče předat dítěti (polemika s Houellebecqem)

  1. Milan1

    PseudointelektualiHouellebecq a cynik ?Ignorant reality. V podstate hpo vyracajú realne datahttp://www.tyzden.sk…ezpecne.html.Podľa toho odkazu otcov vytláča na okraj štát.Otec / alebo jeho socialna rola / v rodine potrebný je, ale jeho úlohu dokáže ako -tak suplovať štát. Len potom tie dôsledky…

  2. Já bych byl na odsudky opatrný, na kladení závažných otázek a komentování určitého životního pocitu nevidím nic "pseudo". Díky za odkaz na zajímavý rozhovor. Přečetl jsem a zatím se zdržuji názoru, ale mám o čem přemýšlet.

  3. pomohla by úvaha o tom, že jistá míra projekce u toho pána způsobuje, že realitu okolo sebe se nutí vidět svou vlastní situací (necítí se být užitečným otcem) ?

  4. No, pokud jaou životopisné údaje o něm pravdivé, tak děti nemá, respektive v době, kdy psal Elementární částice (1998) neměl.

  5. Tohle je výborně napsáno. Člověče, proč nepíšeš recenze pro nějaká periodika?