Amor Vacui vstupuje do pátého roku své existence

Blogy se rodí, pomalu hledají své čtenáře, dospívají, procházejí krizemi, občas onemocní či utrpí úraz (zvláště v případě, že se urazí autor), stárnou a umírají. Některé před smrtí vykazují známky pokročilé demence… Mnohé blogy umřou po pár článcích – “dětská úmrtnost“ blogů je vysoká. Tento blog dnes slaví své čtvrté narozeniny a přestože prodělal pár nemocí i úrazů, celkově se stále těší dobrému zdraví 🙂

Myslím, že to souvisí s mým, tak často kritizovaným, střídáním paradigmat, a také s množstvím témat, o která se zajímám. A také se skutečností, že žiji zajímavý život. Věřím proto, že moje “zápisky z cesty“, odrážející mé neustálé hledání, budou žít ještě dlouho.

Před rokem jsem třetí výročí oslavil článkem s odkazy na dvanáct článků z druhého roku existence blogu.

Důvodem byla skutečnost, že na první narozeniny weblogu jsem zapomněl, takže v době, kdy jsem slavil narozeniny druhé, mi přišlo jako dobrý nápad rekapitulovat první a nikoli druhý rok. Dobrý nápad to byl i z toho důvodu, že jsem tak měl možnost vybírat mezi články, k nimž jsem si již vybudoval nějaký odstup a mohl je tudíž kriticky zhodnotit. Takže dnes vám nabídnu odkazy na dvanáct textů, jež byly napsány mezi únorem 2009 a únorem 2010 (povídání nazvaná “Setkání s tajemnem“ pokládám za jeden trojdílný článek). Doufám, že si aspoň některé z nich přečtete (pokud jste je pochopitelně už nečetli).

Začněme tedy:

1) Vesmír a Bůh aneb Úvahy o proměnách představ o světě v souvislosti s obvyklými koncepcemi Boha

Ilustrovaná úvaha o tom, jak se v průběhu dějin měnilo chápání lidí co se velikosti světa týče a jak se tím pádem zvětšoval i Bůh, měl-li zůstat stvořitelem toho všeho. Je to úvaha racionálně-ateistická, dnes už jsem jinde, ale přesto si myslím, že je to hodnotný text o souvislostech, nad nimiž se například teologové asi nezamýšlejí.

2) Kterak byl Jaroslav křesťanem

Vyprávění o mém dospívání spojeném s vírou, kterou byste do mě neřekli.

3) Kojotova dlouhá a trnitá cesta k satanismu

No vidíte. A po dvou letech jsem zase někde úplně jinde. Tento text navazuje na povídání o tom, jak jsem byl křesťanem. A teď – jakkoli jsou mé názory z hlediska křesťanské ortodoxie kacířské – mám ke křesťanství vlastně docela blízko. Vývoj po spirále…

4) Listí ve větru

Hodně osobní metaforické zamyšlení o mně, o věcech a o jejich duši.

5) Tajemný strom, který mám rád

Ta bříza mi byla svým způsobem přítelkyní. A já byl dozajista jejím přítelem. Loni ji pokáceli, protože jí po zimě uschla největší větev… Fotky i doprovodný text se mi, myslím, povedly.

6a) Setkání s tajemnem aneb Silné magické zážitky v mém životě I.

Asi nejsilnější a především nejpřesvědčivější magické zážitky mi přinesl minulý rok, ale tato historka taky není špatná.

6b) Setkání s tajemnem aneb Silné magické zážitky v mém životě II.

Další, celkem hororová, magická historka.

6c) Setkání s tajemnem aneb Silné magické zážitky v mém životě III.

Poslední magická historka.

7) Pomáhat a škodit

Filosofická povídka, které sám tak docela nerozumím, ale mám pocit, že má cosi do sebe.

8) Blud

Brilantní ateistický článek. Z úhlu pohledu tohoto textu se mi to doopravdy stalo – Blud mě dostal 🙂

9) Zatrolené protiklady

Vážně nevážně o protikladech. Co je protikladem živého mladého muže?

10) Mystifikace o dívce a magii

Moje zatím poslední zrealizovaná mystifikační kampaň, jejíž součástí je i pěkná okultní povídka.

11) Žoldnéř a markytánka aneb O archetypech mužské a ženské prostituce

Je mužským ekvivalentem prostitutky homosexuální prostitut či snad heterosexuální gigolo? Tvrdím, že nikoli. Další Karikou inspirovaná úvaha. Za pozornost stojí i košatá, zajímavá a místy hodně vtipná diskuse pod článkem!

12) Mýtus o Každém

Laskavá parodie na eliadovskou religionistiku. Co myslíte – existují božstva, v něž věří úplně všichni, včetně ateistů? Božstva, která jsou tak všudypřítomná, že je neregistrujeme? Ono na tom možná i něco bude…

komentářů 9

Filed under Co život dal... a vzal.

9 responses to “Amor Vacui vstupuje do pátého roku své existence

 1. Břetislav

  Ať se daří!Přeji do dalších let Tvého blogu hodně síly, ne jen tak ledajaké ale té pravé jediovské 😉

 2. Jiří Stodola

  "Fecisti nos ad Te et inquietum est cor nostrum donec requiescat in Te. – Stvořil jsi nás pro sebe, a neklidné je naše srdce, dokud nespočine v Tobě." (sv. Augustin)

 3. @Břetislav: Díky! :-)@Jiří Stodola: Ovšem!

 4. Nepravidelný zvědPřestože a možná že pravě proto, že nejsme stejného založení navštěvuji váš blog sice nepravidelně, zato však s potěšením. Jen tak dál! Díky bohu, přírodě či náhodě že se neznáme osobně, jinak bych vám bez ostychu nemohl vyseknout poklonu. Takto a tímto způsobem se věci zdají být, tím čím jsou.

 5. @MedvědSnivec: Děkuji, čte se to krásně a mé ego není imunní 🙂

 6. A já se přidám s gratulací k půlmilióntému čtenáři! Hlídal jsem to, hlídal, a stejně mi to kulaté číslo uteklo.

 7. 🙂 Vidíš, já bych si ani nevšiml. Ale počítadla lžou – vžyť je tam bezpočet mých vlastních reloadnutí. A desetitisíce lidí přišly omylem a nezdržely se ani dvě vteřiny. Pak je tam spousta lidí, kteří jen prolétli jeden článek a už se nevrátili. Tipuju, že skutečných čtenářů, tedy těch, co tady něco opravdu četli, je pár tisícovek. A těch víceméně věrných? Tak 50-100. Takže mi neblahopřeješ k půlmilióntému čtenáři, ale k půlmilióntému zobrazení kojot.name. Ale vlastně – i tak to má cosi do sebe. 🙂

 8. Medial

  Také přeji vše nej. Moc se mi tento blog líbí, přestože mám k některým Vašim postojům trošku dál. Kdyby jste někdy pořádal „sraz příznivců blogu“ dejte mi určitě vědět. Mohl bych vzít i kytaru, pokud by byl zájem 😉

 9. @Medial: Hmmm. Nad tím srazem se zamyslím. Zní to zajímavě. 🙂 Kdo ví, možná za rok u příležitosti pátých narozenin blogu. A díky.