O zlém černém psu (sen)

Zdálo se mi toho na dnešek hodně, ale těch snů si jasně pamatuji jen jednu scénu:

Šel jsem parkem s nějakým znalcem psů a mluvili jsme o tom, jakého psa si mám pořídit. Ukázal na poměrně velkého hladkosrstého a respekt budícího černého psa s celkem masivní tlamou (mimochodem – nikdo u toho psa nebyl a pes neměl ani náhubek, ale to jsem ve snu neřešil) a řekl:

“Kdyby sis pořídil tohoto psa, vzbuzoval bys absolutní respekt a strach. Je to velmi nebezpečný pes. Pokud bys jej dobře vycvičil, tak by ti na povel olízl ruku, což by bylo velmi působivé, ale nebylo by to z lásky, ale ze strachu. Ten pes nemá nikoho doopravdy rád. Zná jen strach.“

Já na to řekl: “Ne, takového psa rozhodně nechci. Já chci psa, který by mě měl doopravdy rád. Proč si vlastně lidé pořizují psy, kteří jim prokazují lásku jen ze strachu?“

Můj průvodce odpověděl: “Protože jsou nejlepší hlídači majetku.“

Pak jsem v tom snu přemýšlel nad tím, že z hlediska určitého filosofického náhledu (řekněme behavioristického, ale ten pojem se mi ve snu neobjevil) je skutečné jen to, co se jeví navenek, takže z tohoto hlediska nelze rozlišit skutečnou lásku a projevy lásky způsobené strachem. Věděl jsem ovšem, že tento názor je chybný, protože vnitřní svět je skutečný.

komentáře 4

Filed under Sny

4 responses to “O zlém černém psu (sen)

  1. Jiří Stodola

    Takováto hlídací potvora?http://dominik.cz…atributy/P9.JPG

  2. Myslím, že vypadal víc pitbollovitě.

  3. Ale je to pěkná potvůrka.

  4. Geniální – "protože jsou nejlepší hlídači majetku." Asi že bytosti, co mají někoho rády, se nesoustřeďují vůbec na majetek, ale na tu milovanou bytost. Ne na MÍT. Kdežto ti, kdo se bojí trestu, musí myslet na majetek, protože nic jiného už nemají, na co by se upnuli.