Potkan, park, podzemí, žena a královský hermelín (sen z noci z 17. na 18. 3.)

Jdu po Erbenové a dávám sáček s odpadky do popelnice. Je skoro plná. V ní vidím našeho potkana Amíška [patří Lucienne a je to její miláček]. Je nemocný, nemůže se hýbat, jen hlavou, ale je vděčný za pohlazení. Přemýšlím, jestli jej tam dala Lucienne a hladím jej a mluvím na něj. Je to moc smutné.

Potom jsem v bytě na Výstavní [tam jsem strávil dětství a mládí, ve snech se tam vracívám často] a dozvídám se, že park před domem má být o něco zmenšen a oplocen. Mají tam být pevná pravidla – u branky musí člověk říci, proč tam jde, nesmí to být průchoďák. Může si tam jít například vypít láhev vína (sic!). Myslím, že ten zákaz omezí hlavně děti, které v okolí bydlí. Nelíbí se mi to a říkám, asi bratrovi, že budu z protestu dovnitř chodit tak, že přelezu plot. Nebo podzemím.

Najednou jsme s nějakými lidmi v podzemí. Jsou tam mimo jiné pozůstatky činnosti nějaké ženy. Například knihovna s knihami, která zatáčí do L, ale když se do ní člověk vydá, končí vždy na začátku. Myslím, že jsem tam s publicistou a programátorem Martinem Malým [osobně se neznáme]. Mluvíme o potkanech. Podzemí je povětšinou vlhké, je propojené s kanalizací. Ještě se tam něco děje, nemůžu si vzpomenout. Určitě mluvíme o tom (nebo se ta informace nějak objeví), že ta žena, po níž tam zbyly ty artefakty, brzy zemře.

Další část snu začíná jako film nahlížený zvenčí: Starší (ale ne stará, myslím, že asi šedesátiletá) žena sedí na ulici, působí jako bezdomovec, má velikou igelitku, která je uvnitř mnohem objemnější, než je její velikost, a v ní má neuvěřitelné množství šatů, které třídí. Jsou tam i velmi drahé a luxusní kousky.

Do toho prostřihy, v nichž se oblékám do drahého, královského, oblečení. Nějak to souvisí s těmi šaty, co třídí ta žena.

Objevuje se informace, že už mnoho šatů k roztřídění nezbývá. To, že ta žena třídí šaty a zřejmě brzy zemře, je důležité. Žena se zvedá a i s taškami (asi původní a ty, kde jsou vytříděné věci), odchází ulicí pryč.
Ještě něco tam bylo, ale nevzpomínám si. Myslím, že „prostřihy“ do toho podzemí a ještě jednou ta podivná knihovna, v níž vždy, když zahnu do toho L, ocitnu se zase na začátku.

komentářů 7

Filed under Sny

7 responses to “Potkan, park, podzemí, žena a královský hermelín (sen z noci z 17. na 18. 3.)

 1. To je krásný podsvětní sen! – Potkani, popelnice, bezdomovectví, pití vína, hrabání v šatech, královská róba a podzemní labyrint. Ta knihovna je jak z Alenky. Jen ren park nevím, jak by se vztahoval k podzemí/ podsvětí.

 2. … leda jako vstupní branka.

 3. Matúš

  Podľa mňa to je typický sen s ATU XVIII tematikou. To znamená že kojot je na ceste z malkuth do nezah. A ja som dúfal, že kojot je už aspoň adept 😀

 4. @Liška: Díky! Mě ten sen docela vyděsil, ale zpětně v něm opravdu nacházím i jistou zvláštní krásu. Musím na něm v klidu zapracovat. @Matúš: Díky za zajímavou souvislost. / Náhodou i to je pokrok 🙂 A nikdy jsem o sobě netvrdil, že jsem adept. Nejsem a nikdy jsem nebyl. A těžko říct, jestli někdy budu, ale myslím, že to není podstatné.

 5. Jiří Stodola

  Výklad: ta žena, co brzy zemře je Vaše staré já. Vaše nové já povstává z Vašeho starého já, jste to stále vy (igelitová taška znamená Vaši mysl a Vaše různé postoje ke světu). Vaše staré já (žena) tyto postoje třídí a vybírá z nich to nejlepší. Nejlepší jsou královské šaty – křesťanství. Oblečením se do královských šatů získáváte křesťanskou víru a jste znovuzrozen skrze Ducha svatého. Vaše staré já odumírá a vy se rodíte znovu z vody a Ducha.

 6. Výklad nechávám bez komentáře. Sen je jako kvantová vlnová funkce – výklad jej "zhroutí" do jedné z mnoha interpretací. Proto je třeba s výklady opatrně. Tento sen si zaslouží hluboký ponor, ne výklad. Až budu mít čas na delší kontemplaci, pustím se do toho.Ale díky za komentář. Kdyby to byl Váš sen, mohlo by to být přesně tak, jak píšete.

 7. Výklad snu od Jiřího Stodoly je zajímavý, asi je ispiroval v příběhu o Josefu Egyptském, nicméně nejsem si jist, nehraničí-li to už spíše s okultním výkladem snů, tedy hříšným:)Já teď sen potřebuju jako sůl, vzhledem k tomu, že potřebuju napsat snovou scenérii a netuším, jak na to:) Zatím ze mě vylezlo jen něco o obřím krtkovi a studentce co vypadá jak krysa, a to jsem uznal že je kravina:)