Zneužití jmen v petici Pro Bátoru

Nemám nic proti internetovým peticím, ne snad, že bych si myslel, že mají nějak ohromující vliv, nicméně mohou posloužit jako morální podpora nějakému člověku či ideji a to není málo. Už jsem pár lidí či idejí takto podpořil. Nicméně pokud se něčí jméno objeví po boku Michala Semína v petici nazvané “Pro Bátoru“, přičemž dotyčný zjevně není typ člověka, který by Bátorovi fandil, je třeba zbystřit pozornost!

Na podivné praktiky spojené s touto peticí upozornil svým tweetem dr. Marek Picha, když napsal: “Zvláštní. Nic jsem nepodepsal, ale jsem tam podepsaný – http://www.probatoru.cz – taková praxe jde proti smyslu samotného sdělení, vážení!“ No bať! Samozřejmě jsem se hned podíval na seznam signatářů a vida, podepsaným č. 0647 není nikdo jiný než “Jaroslav A. Polák – project manager“. Ještě bych byl ochoten připustit, že v případě mého jména jde o shodu náhod, tedy že v Česku existuje nějaký další Jaroslav A. Polák, o kterém lze říci, že je manažerem projektu (hledal jsem a nikoho takového jsem na českém internetu nenašel), ale pokládám za vyloučené, že by v České republice bylo více PhDr. Marků Pichů, Ph.D. – vysokoškolských pedagogů. Dále je zvláštní, že je v petici podepsáno 5 lidí z brněnského Ústavu religionistiky: doc. Václavík, dr. Zbíral, dr. Chalupa, dr. Fujda a dr. Valtrová. Osobně je neznám, ale taková masová podpora brněnských religionistů mi připadá přinejmenším zvláštní.

Takže: Místopřísežně prohlašuji, že jsem petici pro Bátoru nikdy nepodepsal a mé jméno a funkce byly buď zneužity, nebo se jedná o těžko uvěřitelnou shodu náhod. V každém případě bylo v petici zneužito jméno přinejmenším jednoho člověka – dr. Marka Pichy. Což samozřejmě zpochybňuje i další “podpisy“ pod peticí (kromě Semína, o tom fakt nemám pochybnosti…) a samozřejmě to vrhá špatné světlo na celou Iniciativu pro Bátoru jako celek. Prosím, abyste zkontrolovali, zda i vaše jméno nebylo zneužito, a také – což u svých článků jinak nedělám – vás snažně prosím, abyste tuto informaci šířili dál a informovali mě o případných dalších zneužitích jmen. Děkuji.

EDIT 16. 9. 2011:

Jak jsem právě zjistil, ze seznamu signatářů zmizeli „signatáři“, kteří jsou v tomto článku zmíněni – tedy dr. Picha, doc. Václavík, dr. Zbíral, dr. Chalupa, dr. Fujda, dr. Valtrová a J. A. Polák – už dlouho jsem nebyl v tak dobré společnosti Mrkající Paní Olga Slavíčková, zmíněná Allegorem v komentáři, tam stále je, uvidíme, jaký bude další vývoj a kdo ještě ze seznamu zmizí. Organizátoři petice to udělali pěkně po anglicku – žádné vyjádření, žádná omluva, žádná odpověď na můj mail, prostě nic. Jen zmizela inkriminovaná jména… A protože nenechávám nic náhodě, přidávám několik užitečných odkazů Úžasný:

Aktuální verze stránky se signatáři

Původní verze stránky s falešnými signatáři (webcache z 13. 9. 2011)

Původní verze stránky s falešnými signatáři (uložená webcache z 13. 9. 2011)

Původní verze stránky s falešnými signatáři (webcache z 13. 9. 2011 jako PDF)

EDIT 16. 9. 2011:

Vyjádření pana Michala Semína (více viz komentář [6]): „Je nám líto, že došlo ke zneužití Vašeho jména v souvislosti s peticí probatoru.cz. Je zřejmé, že se jedná o koordinovanou diskreditační kampaň, neboť´ k podobnému zneužití jmen jako Ve vašem případě došlo i u některých dalších osob z vysokoškolského prostředí.“

Myslím, že pan Semín říká pravdu a asi nebylo nutné celou věc hned takto rozmazávat, nebo přinemenším ne takto ostře. „Bátora“ je ovšem téma polarizujícího typu… Článek zde zatím nechám pro případ, že se v seznamu nacházejí i další lidé, kteří petici nepodepsali.

komentářů 8

Filed under Úvahy a postřehy

8 responses to “Zneužití jmen v petici Pro Bátoru

 1. Allegor

  Podle mě tam někdo z brněnské religionistiky naházel všechny, jejichž jména zná.Třeba Davida Zbírala se můžu zeptat, až se s ním uvidím, ale mám silné pochybnosti o tom, že by něco podepisoval. O Michalovi S. skutečně nepochybuji a až ho potkám, řeknu mu, že už mě fakt štve.

 2. Allegor

  Tak jsem zjistil, že je tam i moje známá paní Olga Slavíčková. Můžu se jí zeptat, ale o jejím podpisu silně pochybuji.

 3. Allegore, díky moc za info. Až cokoli zjistíš, informuj o tom prosím v komentářích.

 4. Jiří Stodola

  Moje jméto tam je a místopřísežně prohlašuji, že jsem tu petici – podepsal!1+1=2. Z falšování podpisů známých lidí, kteří jsou zjevně odpůrci petice, nemohou mít žádný prospěch její organizátoři, ale naopak její odpůrci. Jednoduchý způsob, jak diskreditovat nějakou petiční akci. Velmi naivní, ale patrně dosti účinný.

 5. Jiří, ani vaše jméno mě tam nepřekvapuje. A taky Sládkovo. Co se týče toho, kdo zde falšuje – tohle si musejí organizátoři prostě ohlídat.

 6. iniciativa@probatoru.czod Jaroslav Polák , 16. září 2011 23:43komu iniciativaVážený pane Semíne,děkuji za zprávu. Je zjevné, že někdo opravdu předstíral, že jsem tojá, i když mail kojot666@seznam.cz můj není.Jestli souhlasíte, připojím Váš mail coby Vaše Vyjádření k článku,myslím, že to tak bude možné uzavřít, i když nelze vyloučit, že sevyskytnou i další zneužité identity. Osobně si myslím, že peticetohoto druhu v dnešní době nemají smysl právě z důvodů, jaký se nynívyskytl. Osobně bych doporučoval petici vázanou na nějaký víceménějednoznačný účet (Google, Facebook, Twitter), nebo aspoň prověřovánípomocí kontrolního mailu a "ruční" kontroly, zda nebyl vložen nějakýatypický mail a v případě pochybností u známější či třeba akademickyčinné osobnosti takového signatáře oslovit na prostřednictvím veřejnědostupného mailu a pravost jeho podpisu takto ověřit.S pozdravem,Jaroslav A. PolákDne 16. září 2011 23:25 iniciativa napsal(a):> Vážený pane,>> je nám líto, že došlo ke zneužití Vašeho jména v souvislosti s peticí> probatoru.cz. Je zřejmé, že se jedná o koordinovanou diskreditační kampaň,> neboť´ k podobnému zneužití jmen jako Ve vašem případě došlo i u některých> dalších osob z vysokoškolského prostředí. V této souvislosti bych se Vás> chtěl zeptat, zda e-mail, který za Vás se vydávající podvodník zaslal Vaším> jménem na daný formulář, je skutečně Vaším e-mailem nebo byl pro tuto> příležitost zvlášť vytvořen.> Pro Vaši informaci Vám zasíláme údaje z formuláře, na základě kterých bylo> Vaše jméno do seznamu signatářů vloženo.>> Zpráva od Jaroslav A. Polák> Jméno Jaroslav A. Polák> Email kojot666@seznam.cz> Město Brno> Zaměstnání project manager>> Vaše jméno bylo po obdržení Vašeho e-mailu ze seznamu signatářů okamžitě> odstraněno.>> Děkuji předem za odpověď.>> Za iniciativu Pro Bátoru – Za svobodu a právo> Michal Semín> http://www.probatoru.cz

 7. Myslím, že pan Semín říká pravdu a asi nebylo nutné celou věc hned takto rozmazávat, nebo přinemenším ne takto ostře. "Bátora" je ovšem téma polarizujícího typu… Článek zde zatím nechám pro případ, že se v seznamu nacházejí i další lidé, kteří petici nepodepsali.

 8. Myslím, že pan Semín říká pravdu a asi nebylo nutné celou věc hned takto rozmazávat, nebo přinemenším ne takto ostře. "Bátora" je ovšem téma polarizujícího typu… Článek zde zatím nechám pro případ, že se v seznamu nacházejí i další lidé, kteří petici nepodepsali.