Smutný zážitek z koncertu Petra Spáleného.

Předevčírem mi zavolal bratr, že vyhrál dvě vstupenky do zasloužilého brněnského kulturáku Semilasso na Petra Spáleného a jestli bych prý nešel. A to já zas jo – ne snad, že bych byl nějakým skalním fanouškem tohoto barda, ale jeho písničky se mi docela líbí (některé velmi) a poslechnout si jej naživo, když jsem zván, znělo jako dobrý nápad. Koncert, který jsem absolvoval, byl skutečně nezapomenutelný, leč způsobem dosti nezamýšleným. Už u první písničky jsem totiž poznal, že něco není v pořádku…

Petr Spálený zpíval dosti nesrozumitelně, trošku divně se klátil a když pak promluvil k publiku, bylo zjevné, že problém opravdu není na straně zvukaře. Zpěvák špatně artikuloval a působil jako pod vlivem notné dávky alkoholu či jiné tlumivé látky (benzodiazepiny by ve větší dávce fungovaly podobně). Říkal jsem si, že je to fakt neprofesionální, a když pak začal zpívat písničku Hráč, kterou mám opravdu hodně rád, mé utrpení jejím zprzěním notně vzrostlo. Někteří posluchači začínali pomalu opouštět sál, potlesky byly dosti rezervované, kapela (Apolloband) hrála bez šťávy a šmrncu, což jí ovšem nelze v dané situaci vyčítat. Říkal jsem si, že kdybych za tu vstupenku zaplatil, byl bych už opravdu hodně naštvaný. Když pak začal Petr Spálený zpívat “Baby já to tu zabalím. Baby už se tu nebavím. Baby umírám na nudu. Baby už tady nebudu.“ připadlo mi to notně symbolické (a ten večer nikoli naposled). Další a další lidé se vytráceli ze sálu. V mezičasech jsme se v bratrem bavili o tom, jestli je zpěvák našrot, nebo je nemocný, a logicky jsme dospěli k závěru, že kdyby byl nemocný, tak by to přece řekl a třeba koncert zrušil.

Krátce poté, jako by nás slyšel (což samozřejmě nemohl, seděli jsme v zadních řadách), sdělil Petr Spálený publiku, že měl včera mrtvičku a špatně se mu artikuluje, že ví, že působí jako opilý, ale že není, a že těm, kteří budou mít zájem, vrátí peníze. Znáte ten pocit, kdy si říkáte „Tahá mě za nos, netahá mě za nos…“? No, fakt jsem znejistěl… Pak zazněl ještě jeden song a pan Spálený vyhlásil přestávku. Okamžitě se rozproudily živé kuloárové debaty o tom, jak to se zpěvákem tedy je. Bratr přinesl informaci, že hodinu před koncertem byl prý zpěvák ještě v pořádku, pak za ním přišli nějací kamarádi a těsně před koncertem se objevil v tomto stavu. Tentýž zdroj mu ale také řekl, že první tři písně byly hrané z playbacku, což podle mě nebyly. Většina lidí se tak jako tak zapsala do archu, kde se hromadily údaje lidí žádajících vrácení peněz. Objevila se informace, že byla zavolána sanitka. Zdálo se mi, že posluchači se rozdělili na dvě skupiny – ty, kteří věřili tvrzení o mrtvici a zpěvákovi fandili, a ty, kteří byli přesvědčeni, že kecá a je našrot (jedna paní dodala, že to bude tím, že tu dnes nemá Milušku).

No – a včíl mudrujte! Ovšemže mohl být Petr Spálený nemocný, na druhou stranu – kdybych špatně artikuloval, zapomínal text (občas jej alespoň doplnil “svahilštinou“) a působil jako opilý (a hlavně byl přesvědčen, že za to může mrtvice!), asi bych koncert prostě zrušil a věnoval se svému zdraví – neboli: Ať už byl Petr Spálený pod vlivem tlumivých látek nebo nemocný, jeho přístup byl velmi neprofesionální. (EDIT 19. 10. 2011: Dle dalších informací se mu udělalo špatně až před koncertem a chtěl to zkusit. Uznávám, že to je možné, i tak to byla chyba, ale výrok o neprofesionalitě je příliš silný.)

Nicméně: Koncert po pauze pokračoval. Nejprve přistoupil k mikrofonu starší muž a řekl, že je lékař, že pan Spálený má opravdu neurologické potíže, ale že se pokusí koncert odzpívat. Kdosi přinesl zpěvákovi kytku. Petr Spálený odzpíval Josefínu, měl jsem pocit, že se fakt snažil to dát, pak – naprosto symbolicky začal zpívat Dítě štěstěny, zapomněl část textu a při verši “Dnes nejsem to co jsem býval, zpívám jinak než jsem zpíval“ to psychicky nezvládl, zabalil to a odešel ze scény. Ať už to bylo jakkoli, bylo to fakt smutné. Kapela píseň dohrála instrumentálně, rozloučila se a koncert skončil. Když jsme s bratrem odcházeli, před Semilassem skutečně čekala sanitka a mezi lidmi prošuměly nějaké zvěsti o zpěvákových problémech – tentokrát se srdcem. Nečekali jsme s bratrem na další vývoj a zašli na kafe.

Nuže, takto to bylo. A já vlastně nevím, co si s tím mám počít. Jako člověk, který má, co se lidí pod vlivem omamných látek týče, jisté profesionální zkušenosti, bych asi fakt sázel spíš na ten alkohol, ale jistý si nejsem. Petr Spálený mohl mít docela dobře i neurologické potíže, které by se mohly jevit podobně. Ale hrát si v takovém stavu na hrdinu a koncertovat?

Takže prostě nevím. Petru Spálenému tak či onak přeji, ať se dá do pořádku, a aby byl tím, kým býval, a zpíval stejně jako zpíval. Což mimo jiné ale znamená, že si vlastně přeji, aby nebyla pravda to, co na tom koncertě tvrdil, že si přeji, aby lhal a za jeho problémy mohla intoxikace, z níž se lze vyspat…

EDIT 1. 10. 2011: Dle článku na Eurozprávách lékaři mrtvici vyloučili. Takže, ponecháme-li stranou všechny interpretace, Petru Spálenému se těsně před koncertem udělalo špatně, přesto šel na pódium, ale koncert nedokončil. Rád bych znovu zdůraznil, že se nesnažím kohokoli pomlouvat, pouze jsem popsal, co jsem viděl, slyšel a jaké jsem z toho měl pocity.

EDIT 19. 10. 2011: Dle zprávy jíž se mi dostalo z důvěryhodného zdroje, mohu potrvdit, že pan Spálený je zřejmě opravdu nemocný, ať už to působilo jakkoli. Přeji mu brzké uzdravení a omlouvám se za své podezření, ale zpěvák sám uznává, že to tak působilo.

komentářů 14

Filed under Úvahy a postřehy

14 responses to “Smutný zážitek z koncertu Petra Spáleného.

 1. Oleg Selezněv

  Chlast je svintvo. Já byl kdys silně platonicky zamilován do Ivety Bartošový, a co to z ní udělalo. Člověk by brečel nad tou změnou. A hlavně není už cesty zpět, od jisté míry. Jediné co je na chlastu pěkné že je snad brzy zabije toho prokletého lháře a šmejda Havla.

 2. Olegu, odteď dostaneš za každý oslí můstek žlutou kartu. A za dvě žluté karty je červaná karta. Jasné? Neboli: Tento článek se netýká Havla ani okrajově a já nestojím o komentáře, v nichž se odpíchneš o tématu a skončíš u mizerně a netakticky prezentované propagandy. A víš proč o ně nestojím? Protože tím škodíš lidem, kteří to vidí podobně jako ty, ale nezptrapňují se a jednají takticky a strategicky. Skoro si říkám, jestli nejsi provokatér nasazený ODSkou nebo TOPinkama proti lidem, kteří to se sociální kritikou a úsilím o společenskou změnu myslí vážně… :-/

 3. idol

  Nepochopil jsem, proč nevěříš prvoplánové, tj. ohlášené verzi. Petr je ročník 1946 a mohl mít nečekaný zdravotní problém, který se snažil vyřešit jak pokládal za správné a profesionální. Pochopil bych i momentální ztrátu soudnosti, že se snažil absolvovat koncert, místo aby ho zrušil. Nemyslím, že se před vystoupením ožral. To jeho osobnosti a létům seriozního profesionálního vystupování neodpovídá.

 4. Zdeněk KYPR

  cioran-mJá jsem ten starší pán, lékař, který publiku oznámil obtíže Petra Spáleného. Mohu Vás ubezpečit, že o žádnou ebrietu nešlo, jednalo se o výrazné zdravotní obtíže a Petr byl nesmírně zdrcen z toho, že nemůže koncert dospívat.

 5. No, kdyby to bylo něco, co přišlo krátce před začátkem koncertu, tak bych to naprosto chápal, ale zarazilo mě, že řekl "Měl jsem VČERA mrtvičku." – den je fakt dost dlouho na to, aby člověk zhodnotil svůj stav, případně aby tak učinilo okolí. Ale je možné, že se mu udělalo lépe, a pak třeba přišla další, která to zhoršila.

 6. Oleg Selezněv

  Sákryš, trochu humoru na adresu jednoznačného šmejda a lidské svině, a už jsem nějaký rozvratný živel. Já naopak myslím že to třeba stále připomínat a říkat kde to jen jde – jaká svoloč nám vládne a proč.

 7. @Oleg: Jsem přesvědčen, že tomu tak není. Obávám se inflace slov. Promluva je jako bitva: Potřebuješ zbraně, výcvik, trpělivost, správné načasování… To, co předvádíš někdy ty je útok nabušeného, ale poněkud zmateného berserkra ve chvíli, kdy je lepší vyčkat na příležitost k soustředěnému úderu…

 8. Tak takhle se dělá bulvár!Měl jsem výčitky, že je tenhle článek nechutně bulvární, byť v něm nikomu nelezu do soukromí a pouze referuji o veřejné události, ale řeknu vám, kam se hrabu na TV NOVA:http://tn.nova.cz…jeho-zivot.html"Petr SPÁLENÝ ZKOLABOVAL NA KONCERTU! Záchranka bojovala o jeho život!"No ty vole…

 9. Anonymní

  Petr Spálený se prostě zachoval jako profesionál, který vleze na jeviště, i když mu není dobře. Vidím, že to přítomní opravdu "dokáží ocenit"

 10. No, to je samozřejmě otázka interpretace toho, co rozumíme profesionalitou. Nicméně jedna věc je vylézt na jeviště když bolí hlava nebo břicho, případně když na člověka leze nemoc… mám kamarádku herečku, tak o tom něco vím. Ale ani ona, a ona je fakt nezmar!, by jistě nelezla na jeviště, pokud by nemohla pořádně mluvit. Neboli: Pokud je postižena klíčová schopnost nutná pro danou práci, je dle mého názoru profesionální tu práci nedělat.

 11. idol

  Kojote, jste už s tím neustávajícím pomlouváním Petra Spáleného trapný. Nestačí vám ani vyjádření v místě přítomného lékaře, který se zde k věci také už kompetentně vyjádřil? Nedokážete pochopit, že právě při mozkové mrtvičce měl člověk o jehož dehonestaci pochybně usilujete, postiženu i schopnost sebereflexe a soudnosti? Petrovu zdravotní indispozici posuzujete jako empatie neschopný moula za použití zcela jalových argumentů o tom, že "znáte nějakou herečku, která by se jako on nezachovala". Co tvrdíte o zmíněné herečce i případně o komkoliv jiném, při hypotetickém postižení jaké měl Petr S., pochopitelně může i nemusí být pravda. Zatím v diskuzi především objektivně dokazujete, že jste nesoudný trouba. Chápete?

 12. @idol: Ad hominem argumenty a nadávky nepovažuju za hodné mé pozornosti. Jediný smysluplný argument ve vašem komentáři je ten, že nemoc mohla poškodit jasný úsudek. Ano, to mohla. Nicméně zpěvák musel komunikovat se svou kapelou, s tou návštěvou, kterou tam měl a s dalšími lidmi. Že by jej na to neupozornili? Zvláštní…

 13. idol

  Ad hominem … atdKojote – děláte ze sebe inteligenta samoúčelným používáním latiny a nedůvodným osočováním mé maličkosti, že vám nadávám? Prokazujete zde, že jste neschopný seriozní komunikace o Petru Spáleném, kterého patrně z důvodů psychického rázu na vaší straně usilujete veřejně dehonestovat za jeho neúspěšné vystoupení při nečekané zdravotní indispozici, kterou patrně byla mozková cévní příhoda. Od vašeho hanebného úmyslu vůči serioznímu zpěvákovi vás neodradilo dokonce ani vyjádření lékaře, který byl na místě diskutovaného vystoupení přítomen a zde v diskuzi na vaše nevkusná tvrzení kompetentně reagoval. Toto mé vyjádření můžete opět označit za nadávání, kterým však objektivně není a "vyšperkovat" nějakou latinskou frází, ale tím pouze potvrzujete svou neserioznost.

 14. @idol: Já ze sebe opravdu nemusím dělat inteligenta, já inteligent jsem a o tom pochopitelně nelze mít jakékoli oprávněné pochybnosti. Už jen proto, že vím, co znamená ad hominem :-))) Opět tedy pominu osobní výpady, včetně narážek na můj zdravotní stav, coby trapné a irelevantní a poznamenám, že cévní mozkovou příhodu dle zpráv v médiích lékaři vyloučili. Dále pak dodám, že mou intencí bylo napsat reportáž o tom, co se dělo a o tom, jaké jsem z toho měl pocity, což jsem také učinil. Pokud s tím máte problém, nic s tím nenadělám.