Nesystémové pomáhání

Stále znovu se od svého anarchokapitalistického známého (ale i od jiných pravicovo-liberálně orientovaných čtenářů) dozvídám, že pomáhání potřebným by nemělo být něco, co bychom měli očekávat od státu, nýbrž něco, co si máme činit navzájem (a tak je to nejlepší). Pokusím se tuto záležitost rozporovat na konkrétním příkladu a ukázat, že pomoc státu, coby pomoc systémová a nestranná, je spravedlivější, než navrhovaný model individuálního mecenášství.

Vybraným příkladem, jedním za všechny, budiž Lucinka. Lucinka je vážně postižené dítě, které potřebuje permanentní péči a neustálý přísun různých pomůcek, aby mohla vůbec žít – a pokud možno žít snesitelně. Zdravotní pojišťovna hradí jen část nezbytných výdajů (a to mohou být její rodiče šťastni, že nežijí v USA, kde by Lucinku žádná pojišťovna nepojistila) a zbytek musejí doplácet rodiče, přičemž jejich příjmy na to nestačí. Lucinka má ve svém neštěstí kliku v tom, že její rodiče jsou mediálně a internetově zdatní, umějí hlasitě křičet o pomoc, mají dost schopností a intelektu potřebných k vytvoření webových stránek, navázání kontaktů s blogery, kteří pak zase pro Lucinku pořádají dobročinné aukce atd.

Rozumějte – já to v žádném případě nezlehčuji a už vůbec neodsuzuji. Kdyby se jednalo o mé dítě a mé příjmy by nestačily k zajištění důstojného života tohoto dítěte, rval bych se jako lev, abych ty peníze získal. Dělal bych ohromný humbuk, psal články, pořádal akce, prostě bych hledal jakoukoli možnou cestu, abych svému dítěti pomohl. A protože jsem v tomto směru zdatný, nejspíš bych i touto formou pro své dítě peníze i získal. Jenže když jsem se na toto téma bavil s jednou známou blogerkou, řekla mi, že ona sama by asi nechtěla prezentovat tyhle věci takto veřejně, a naprosto to chápu. Ne každý je ochoten se takto veřejně a mediálně obnažit. A pak jsou zde lidé, kteří prostě neumějí psát. Neumějí propagovat svou kauzu a upoutat pozornost dobročinně zaměřených lidí. Mohou být třeba podprůměrně inteligentní (polovina všech lidí je podprůměrně inteligentní!) a nedostatečně vzdělaní. Znamená to snad, že jejich postižené dítě má právo na menší životní komfort, než dítě rodičů, kteří jsou inteligentní a mediálně zdatní? Jak k tomu to dítě přijde? Je fajn, pokud jste přispěli Lucince, ale berete v potaz, že v Česku jsou i další postižené a trpící děti ve srovnatelné situaci, o nichž nevíte?

A proto tvrdím, že spravedlivější je, když pomáháme všichni a systémově formou pomoci státní (a stát jsme přece my všichni!), než když si v rámci této země vybíráme, komu pomůžeme, na základě schopnosti postižených prokřičet se až k našemu sluchu. Právo na pomoc by měl mít každý, kdo se nachází v nějaké jasně definované nepříznivé životní situaci, a to bez ohledu na to, zda je výřečný či málomluvný, chytrý či hloupý, vzdělaný či nevzdělaný. Jen tak může být pomoc distribuována spravedlivě.

Osobní dobročinná iniciativa by pak (tedy v případě, že by stát fungoval tak, jak má) měla být zaměřena spíše na pomoc za hranicemi státu – lidem, kteří nemají to štěstí, že žijí v bohaté a spravedlivé společnosti. Což samozřejmě zní utopicky a zjevně budeme ještě dlouho žít v zemi, kde bude mít smysl humanitárně pomáhat směrem dovnitř, ale berme v potaz, že takový systém je inherentně nespravedlivý, protože ať se budeme snažit sebevíc, bude naše pomoc distribuována nespravedlivě.

EDIT 21. 11. 2011: Nenapadlo mě, že může kohokoli inteligentního napadnout, že tento článek je zaměřen proti charitě, ale stalo se tak. Takže pěkně po lopatě: Tento článek nekritizuje charitu ani individuální pomoc konkrétním lidem v nouzi. Tento článek kritizuje systém, který se o lidi v nouzi nedovede postarat, a to vede k tomu, že pomáhají přirozeně solidární lidé, nicméně distribuce takové pomoci není zcela spravedlivá. Je ale samozřejmě mnohem lepší taková pomoc, než žádná. Stačí?

komentářů 64

Filed under Politika

64 responses to “Nesystémové pomáhání

 1. Mod.

  Kojote, ne takhle sem to vůbec nemyslela, že bys měl něco přihodit, já myslím, že ze všeho, co jsem ke svým článkům napsala, nebo v nich, je zřejmé, že sem si naprosto nedovolila někoho k něčemu vyzývat. Nicméně, pokud bude zájem a bude co dražit, včetně tvé spoluknihy, bude mi potěšením:-)Pokud jde o nadaci pro tyhle konkrétní případy takovýchto potřebných dětí, pokud máš nápad, přesto, že by s tím byla práce, velmi ráda se do ní zapojím, myslím do té práce:o)A díky, i za tuhle diskusi v niž jsme se myslím dopracovali k tomu podstatnému:o)

 2. @Mod. Pokud by taková nadace vznikla, klidně bych se zapojil do nějaké faktické pomoci, třeba redigování webu, fundraising a tak. Organizátor nejsem moc dobrý a na vedení takové věci bych si netroufl.

 3. Mod.

  Tak něco zkusíme výhledově vymyslet:o) a dobrou:o)

 4. Oleg Selezněv

  Rád jsem tyto stránky doporučil dalším novým fanouškůmKojote, já sice myslím že slovy se tento stav absolutně nezmění, neb jsem ještě v historii planety nezaznamenal případ, aby zcela asociální, lidožroutská smečka nejhorší fašistické sebranky, která jednou drží v rukou moc – jako ta nynější – ji z rukou pusila jinak než násilím nejhoršího stupně a za veletoků krve tekoucích opakovaně ulicemi – nicméně máš můj respekt za své opravdu mimořádně lidské donkichotství. Nenapíšeš něco k USA, kde "demokratická vláda" rozhání a kriminalizuje demokratické protesty stejné formy, jako před nedávnem v Egyptě či na Ukrajině o 106 podporovala a vytrubovala do celého světa jak se na ty stanující broučínky nesmí sáhnout a co vše Emercichcán udělá jestli to někdo zkusí? To by mohlo být zajímavý a aktuální téma a navíc by to jistě i kvalitně vzbouřilo žluč různé té pravičácké a kolaborantské sebrance, a ty bys pospočil i výš na jejich deadlistech, ostatně Mladí konzervativci už si trénují čištění zástavby a podobné v brzké budoucnosti potřebné dovednosti. Jinak velmi se mi líbilo, jak pěkně jsi to jednomu vysírači vpálil s tou občanskou válkou, a kulatně mu sdělil, že havěť k níž se hlásí v tom miloučkém případě šetřit nehodláš. Což ostatně považoval v případě sociální války za základní nutnost již starý dobrý Jan z Trocnova: "Bijte je – nikoho neživte". Přeloženo do jazyka současného: "Žádné zajatce". Jak absolutně logické, hluboce moudré a vybroušeně praktické – a v podstatě i duchaplné!

 5. Oleg Selezněv

  odkazZajímavej blog který dlouhodobě sabotuje praktiky Havlistánského Ministerstva pravdy, včetně uvádění původních zdrojů, z čehož kolaboranta Vondru jistě bolí křivá hlavinka i s křivou pusinkouhttp://janika.bloguje.cz/

 6. Olegu, ano, Janiku znám. Jinak už asi před měsícem Keller řekl něco v tom smyslu, že když teď v USA zatkli 700 protestujících, je to v pohodě, ale kdyby zatkli 7 demonstrantů v Bělorusku, budou toho plná média a vláda bude protestovat…

 7. Attila

  @ Oleg: Vondra má tu zlodejskú hubu krivú natrvalo? Ja som si myslel, že ju na tých fotkách vykrivuje od radosti, že vás beztrestne odžubal o miliardy 😀

 8. @Attila: No jen se nám směj! http://respekt.ihned.cz…ile-vrany

 9. Hle, Kojote, zde podobné téma:http://christabel.bloguje.cz….phpOvšem s výkřiky, že "bloguje nám rudne" v komentářích. Generalizace až na půdu.

 10. Neverim statuPred nekolika lety jsem se vystehoval na Ukrajinu. Socialni pomoc od statu tady nedostanete. Ale nekolikrat jsem byl svedkem prikladne lidske solidarity. Napr. videl jsem treba vdovu, ktere vyhorel dum, knez v kostele vyzval lidi k sbirce a behem jednoho dne dali dohromady neuveritelnou sumu penez ze ktere si ta zena koupila novy dum. Neco takoveho je v "socialnim state" jako je CR nemyslitelne. Podotykam pani nebyla internetove gramotna, nemusela skemrat,vyplnovat nesmyslne papiry, jen se ocitla v realne nouzi. Pomahali vsichni, chudi malo, bohati hodne. Tak to ma byt. Naopak pamatuji si z CR jak na ceste zemrel byvaly uspesny podnikatel. Do socialniho systemu nacpal penez mnohem vic nez je bezne. Jen se mu posledni rok nedarilo, nakupily se dluhy a dluzil treba i socialce. Vdova se ocitla se sirotkem bez prostredku, prisla na urad a vyzrana statni urednice ji rekla, ze na vdovsky a sirotci duchod bude mit narok az zacaluje dluh sveho muze (mimochodem ve vysi, kterou nebylo realne splatit). Takze sli zebrotou, prestoze ta rodina do spolecne socialni kasy dala v dobrych dobach vic nez polovina vesnice, tak v dobach zlych se od nih stat odvratit.

 11. @Petr: To je dozajista pěkný námět třeba na povídku, ale jinak je to anekdotická evidence, která celkem nic nedokazuje.

 12. Oleg Selezněv

  Petr:A tedka ještě tu o Červené Karkulce a Mašínech, prosím.

 13. Oleg Selezněv

  Jen víc a houšťDobrá zpráva:http://www.blesk.cz…vytopila.htmlO jednu ODSáckou svini méně. Parádní životopis lháře, zloděje a děvkaře.

 14. Oleg Selezněv

  možný zajímavý námětTo co se nyní děje v USA je tím zajímavější, že dle původní Marxovy interpretace socialisticé revoluce má k této dojít napřed v průmyslově nejrozvinutější imperialistické zemi – čili ji ve sv době nejvíce očekával v Německu, Francii či zejména v Anglii. Nelze samozřejmě ani předpokládat že náš zglajšachtovaný a cenzurovaný tisk pod kuratelou Ministerstva pravdy vypustí jakékoli pravdivé informace o tomto tématu, a už vůbec je nevypustí fašistická diktatura typu vlády USA. Nicméně zdroje jsou, a bylo by pro lidi filosofie neznalé asi hodně zajímavé moci si přečíst teoretický rozbor jak to vidí moderní levicová interpretace marxismu.