Nikoli mým jménem

Předvánoční čas byl letos nejdramatičtějším předvánočním časem od roku 1989 a jednou z událostí, jež, a musím říci, že právem, vzbudila pozornost, byla kondolence předsedy KSČM jménem KSČM, tedy i jménem mým, Kim Čong-unovi. K tomu mohu říci jen jediné: Nikoli mým jménem!

Říkám to proto, že je pro mě důležitější svědomí než věrnost jakékoli organizaci, a také proto, že jsem hluboce přesvědčen, že severokorejský režim nemá s ideály socialismu a komunismu pranic společného, neboť je to dle mého názoru prachbídná orientální despocie. Co by vůbec mohlo být egalitářskému ideálu komunismu vzdálenější než autokratická vláda přecházející ze zbožštěného otce na syna, přičemž upozorňuji, že kult osobnosti v KLDR již zřejmě dospívá do bodu, kdy se zemřelí Kimové stávají, podobně jako císařové Říma, regulérními bohy – viz například zprávy o zázracích v souvislosti s úmrtím Kim Čong-ila. Komunisté oprávněně kritizují společenskou nerovnost a vládu finanční oligarchie, ale není snad vláda božské dynastie skutečné demokracii ještě vzdálenější, než současná podoba západní demokracie? Za sebe musím říci, že coby komunista a sekularista musím jednoznačně odmítnout vládu založenou na rodových privilegiích a (krypto)náboženském posvěcení.

Neméně důležitou překážkou jakékoli akceptace severokorejského režimu je jeho praktická politika, jež vyústila v hladomory, které si vyžádaly přinejmenším statisíce a nejspíš miliony obětí, chronickou podvýživu většiny obyvatel (zatímco vedení si užívá až absurdního luxusu) a samozřejmě v teror stalinského typu se vším, co k němu patří.

Z hlediska teoretického severokorejská politicko-náboženská doktrína čučche vychází ze stalinismu, maoismu a neokonfuciánství – a chci věřit, že ani jeden z těchto tří směrů není něčím, k čemu by se současní čeští komunisté měli programově hlásit, pakliže platí naše vlastní slova, že „[p]rogramovým cílem KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, postavená na maximální občanské samosprávě, prosperující a sociálně spravedlivá, pečující o zachování a zlepšování životního prostředí, zabezpečující lidem důstojnou životní úroveň a prosazující bezpečnost a mír.“

Vskutku si nedokáži představit něco, co by bylo těmto ideálům, ideálům, které mne mimo jiné přesvědčily, že má smysl do strany vstoupit, vzdálenějšího, než severokorejská společnost.

Lze samozřejmě argumentovat tím, že i přes vzájemné rozdíly by měli být komunisté ke svým soudruhům v cizině solidární, ale ptám se: Je naším soudruhem někdo jen proto, že se v souvislosti s ním se objevuje slovo „komunistický“ či „socialistický“, případně někdo, kdo sám sebe těmito slovy označuje, nicméně jeho vidění světa a politická praxe se významnou měrou odlišují od našich? Vždyť konec konců i Adolf Hitler by nacionální socialista. Kam až může taková solidarita vůbec zajít?

Rád bych řekl, že jsem o celé záležitosti hodně přemýšlel, rozhodně nejsem člověk, který se nechává ovlivnit mediální masáží, chovám kupříkladu nemalé sympatie k Fidelu Castrovi, bojuji proti démonizaci s asistencí NATO zavražděného Muammara Kaddáfího, a plně si také uvědomuji, že mnohdy není snadné zhodnotit činy určitého politika jako jednoznačně dobré či zlé, protože se vždy odehrávají ve velmi složitém kontextu. Nicméně ať se snažím sebevíc, nedaří se mi nalézt na současné politice Kimovské dynastie nic, co bych měl nebo chtěl ocenit, respektive nic, co by ji v pozitivním smyslu odlišovalo od vlády jiných autokratických diktátorů vládnoucích s pomocí silné armády.

Chápu, že například vlády některých států mohou považovat vzhledem ke svým politickým zájmům za užitečné vyjádřit severokorejskému režimu soustrast, praktická politika někdy prostě musí být cynická, ale co může svou kondolencí získat KSČM, to opravdu nechápu. Mrzí mne to o to víc, že mě potěšilo, jak se Vojtěch Filip vyjádřil k úmrtí Václava Havla. To bylo vyvážené a mohl jsem se s tím ztotožnit. Naproti tomu musím pokládat kondolenci severokorejskému režimu za zbytečnou, netaktickou a především neodrážející vidění světa těch komunistů, kteří slova o demokratické a pluralitní společnosti myslí vážně, protože v tomto případě nejde jen o projevení lidskosti, ale o politický akt. Proto se bohužel musím od tohoto projevu soustrasti coby člen komunistické strany distancovat, jinak bych se nedokázal vyrovnat se svým svědomím.

Poznámka: V intencích tohoto článku jsem napsal a 23. 12. 2011 odeslal Vojtěchu Filipovi a redakci Haló novin otevřený dopis. Pakliže se dočkám vyjádření, budu informovat. Pakliže nikoli, nebude to znamenat můj odchod z KSČM, to by bylo ukvapené a nedospělé, ale budu si to pamatovat.

EDIT: Na webu KSČM bylo zveřejněno stanovisko. Chápu, jak je myšleno, ale nemohu se s ním ztotožnit. V případě, že by strana kondolovala všem zesnulým nejvyšším státníkům bez výjimky, akceptoval bych to, takto ne. To, že je celá kauza použita proti KSČM je zcela očekávatelný vývoj událostí – nedovedu si představit počin, který by byl předvídatelněji komentován. Nicméně si nemyslím, že by to jakkoli opravňovalo úvahy o kriminalizaci KSČM.

EDIT 2: Odpověď Vojtěcha Filipa a moje reakce na ni je ZDE.

Reklamy

komentářů 13

Filed under Politika

13 responses to “Nikoli mým jménem

 1. Milý Kojote, velmi mile jsi mě překvapil. Jsem Tvým pravidelným čtenářem a byť se považuji za celkem ryzího antikomunistu, na Tvůj blog chodím i nadále po tvém vstupu do KSČM, neboť z mého pohledu jako jeden z mála členů této strany máš své sympatie k této ideologii podloženy rozumově (byť se s těmito argumenty neztotožňuji) a nikoliv emočně či slepou vírou.Dnes jsem sem zavítal s cílem položit Ti úlisný dotaz týkající se právě Tvého názoru na kondolenci do KLDR. Myslím, že i Tvým spolustraníkům by prospělo, kdyby se mnohdy automaticky nepřikláněli ke všemu, co vykazuje ideologicky podobné základy.

 2. Jo jo, dík. Já jsem předpokládal, že konflikt solidarita vesus svědomí dříve či později nastane, ale že to bude tak brzy, to fakt ne.

 3. Dave

  KontextMyslím, že tvou deklaraci je zapotřebí vidět Kojote v následujícím kontextu:Mág Kojot byl součástí jisté magické thelemické skupiny, aby z ní následně odešel hledaje jiné pojetí thelémské duchovnosti. Jelikož nic nenašel stal se urbanšamanistou, aby následně zjistil, že žádný urbanšamanismus není. Aniž chtěl, byl tedy najednou pohanem. A nemaje boha potkal se se Satanem a stal se členem jeho církve, aby tedy následně zjistil, že se neumí ztotožnit s jejími základními dogmaty. Nevěda kudy dál, vrhnul se na šťastné Húdú. Brzy však zjistil, že není žádná magie a je-li na tom světě něco divného jsou to podivné fotografie jeho ženy. I vstoupil Kojot do KSČM…..a dnes dementuje tisková prohlášení své strany. V tom není žádná odvaha, není důvod tě za něco chválit a poklepávat po zádech. Hold se probudily k životu asi poslední tři buňky tvého "zdravého rozumu".Kojot hold rychlej podepisuje přihlášky , než přemýšlí. Milý Kojote ty už dávno nejsi kojot, ty jsi osel.

 4. Mod.

  Pravda a láska opět jednou zvítězila :o)

 5. @Dave: Máš tam špatně chronologii. A oslové nedělají ukvapeně nic, nicméně můj oblíbený troll jistě dokáže vymyslet trefnější metaforu. Nicméně je potěšitelné, že se už pomalu učí vyjadřovat se slušně – nevídaný pokrok, jemuž tleskám!@Mod.: Nevím, jestli něco zvítězilo. Prostě jsem se distancoval od jednoho prohlášení, jež pokládám z výše uvedených důvodů za pitomost, která je v rozporu s mým přesvědčením. Jsou věci, které řeším mávnutím ruky, tato záležitost mezi ne nespadá.

 6. petr

  na kolik % jsem členem?ahojsituace se komplikujes některými věcmi ve straně souhlasíš,s některými nesouhlasíš,poměry těchto se mění,na druhé straně ovšem členem strany býz bud můžeš-nebo nemůžeš…pro názornější přehled,jaxi stojíš navrhuji udávat kvantitu svého členství v %např při vstupu jsi byl na 95%nyní po nějaké době už jen na 80%atdkolísání hodnot by bylo přiléhavějším obrazem než najednou překvapivé oznámení,že ze strany vystupuješ,protože se nahromadily jakési výhrady atd,které jsme nemeli možnost pozorovatzd@r……………….

 7. To asi nejde ani při nejlepší vůli takto kvantifikovat. Tady ostatně zaujímám stanovisko vůči Filipovi, ne vůči straně. Kdybych věděl, kolik členů s jeho kondolencí plně osuhlasí, kolik nesouhlasí a kolika je to jedno, pak bych mohl říci víc, ale to prostě nevím.

 8. Wayfarer

  Nechci chytat za slovo, ale předpokládám, že předseda kterékoliv strany, pokud něco reprezentuje navenek, tak by se to mělo nést v duchu názoru většiny členů té strany. Pokud by to tak nebylo, tak by členská základna začala celkem pěkně prskat, což se teda zatím očividněv neděje.

 9. Barča

  Teď už v tom Filip není sám. Problém s kondolencí do KLDR má i rakouský prezident.http://aktualne.centrum.cz…tion-8—Žijeme v Matrixu, řeší se mediální nesmysly, jen proto, aby se odvrátila pozornost od skutečných problémů.Celá eurozona se řítí do záhuby, celá Evropa jde do kopru, ale na ekonomických českých stránkách se šíří podobné lži ve smyslu, jak euro do roka stabilizuje.Kondolence – kus papíru, kde se vyjádří soustrast zesnulému, pozůstalým a pak se ten papír založí na nějaké čestné místo navždy.A češi jsou mistři na to udělat z komára velblouda. Už se z té kondolence stává protistátní papír. Je potřeba, aby to řešila policie. Je potřeba poukázat na viníky – pochopitelně KSČ. Kdyby to šlo, tak by se tu opět popravovalo, nic nového pod sluncem.A lidé se toho chytají. Mediální masáž funguje velmi dobře. A zatím co lidi budou řešit kondolenci do KLDR, ti jiní nahoře mohou v klidu kout pikle.–KSČ nechce vrátit majetek církvi. Dobře dělá. Já mám osobně stejně jen pocit, že církvi se toho vrátilo po 89 roce hodně, téměř vše. A že možná to vracení majetku – respektive peněz je jen na „odklonění“ prostě peníze jakoby církvi, ale církev by je nikdy neviděla – spíš jde o peníze někam úplně jinam , pro někoho jiného z úplně jiného tábora.

 10. strojmir

  Tak to mě před časem Filip více pobavil, když v nějaké diskuzi prohlásil, že je dialektický materialista. Vlastně podobné jako když se Kalousek ohání pánem bohem(mimochodem prý tito dva mají velmi dobré vztahy). Očekávaná hesla na mávátkách pro své příznivce. Nevím nevím Kojote, spíše mám pocit, že by většina komoušů z vedení strany ani zemi vést nechtěla, vyhovuje jim klidné korýtko věčného opozičníka.

 11. To já nevím, co jim nejvíc vyhovuje. Až se to dozvím, dám vědět.

 12. @sab.: Ad odkaz: Nástupnickou organizací KSČ je: http://cs.wikipedia.org…ka_(1995)Oficiální distance KSČM od zločinné minulosti je:http://www.kscm.cz…inulosti/40625Ohledně kondolence:Mně vadí její forma, konkrétně to "obětoval se pro lid". To je fakt chucpe. Navíc to jde proti výše odkázaným dokumentům. Proto jako člen KSČM s touto kondolencí tak, jak byla zformulována, deklarativně nesouhlasím.Nicméně ta kondolence rozhodně nemůže vést k potlačování práv a svobod občanů, tudíž není naplněno jedno z kritérií trestnosti. Když prohlásím, že Aztécké lidské oběti byly supr věc, tak je rovněž nereálné, že je v mých silách je u nás prosadit ;-)Ohledně zákazu KSČM z titulu té kondolence – žádná vnitrotranická diskuse na toto téma neproběhla, takže by se opravdu těžko prosazovalo, že je to názor a vůle strany.