Hodný jedovatý had (sen)

V noci na dnešek se mi zdál sen, z něhož si pamatuji jen jednu scénu, jež však rozhodně stojí za zaznamenání a pozdější interpretaci.

Byl jsem ve svém bytě a měl jsem doma na návštěvě nějaké lidi, z nichž si konkrétně vybavuji jen svého bratra. Byli jsme v kuchyni. Vydal jsem se pro něco do pokoje a hned za dveřmi pokoje bylo otevřené terárium s poměrně velkým a nebezpečně jedovatým hadem, snad chřestýšem. Protože jsem do pokoje vtrhl rychle, had zasyčel a vztyčil se, pak se zase uklidnil.

Když jsem se vrátil do kuchyně, řekl jsem hostům, že pokud půjdou do pokoje, mají tam vcházet zvolna, aby hada nepoděsili. “Je to sice hodný had,“ vysvětloval jsem, “a normálně na nikoho neútočí, ale když se lekne, mohl by někoho uštknout.“

Můj bratr se mě zeptal, proč toho hada nezavřu. V té chvíli jsem si uvědomil, že to terárium má sklápěcí dvířka, která lze zavřít, a dokonce i zámek, jímž je možné dvířka zajistit. Také jsem si vybavil, že mám rukavice z tlusté kůže, které žádný had neprokousne.

Ano, můžu toho hada takto zajistit, říkal jsem si. Také jsem si uvědomil, že mám doma kočky a že by jim mohl ublížit, i když to dosud neudělal. A že by mohl utéci z toho terária. Cítil jsem, jak mezi mnou a hadem už tímto přemýšlením vzniká bariéra. Že se jej začínám bát. Měl jsem pocit, že v okamžiku, kdy zavřu dvířka toho terária, nadobro tím zruším vztah vzájemné důvěry, který s tím hadem mám. Současně jsem se obával, zda už nyní, když o tom takto přemýšlím, není pozdě, a nezbude mi, než to udělat. S těmito myšlenkami jsem se probudil.

komentářů 7

Filed under Sny

7 responses to “Hodný jedovatý had (sen)

 1. PS: "Freude, Freude…" atp. – ano, ta psychoanalytická interpretace je nabíledni. Navíc i souvislost s jednou zvláštní schopností mýtického Trickstera. Otázka zní proč teď? A – má to i jiné konotace?To zde ale nejspíš nevyřešíme, protože jen já znám (víceméně) kontext své aktuální životní situace atp.

 2. Albatros

  Had může být ztělesněním hadí síly "kundaliní" jak ji popisují indové. Základní životní energie, která má ambivalentní charakter, může být užitečná i nebezpečná, podle toho jak s ní člověk zachází. Neprokousnutelné rukavice znamenají schopnost s touto silou zacházet tak aby ti neublížila. Klíčové je zjištění, že s touto věcí (silou) potřebuješ mít důvěrný vztah a její uzavření a oddělení ti spíš uškodí.Jinak řečeno, hrozí ti ztráta kontaktu, nebo naopak k navázání kontaktu s určitou částí duše ještě nedošlo. Ta část duše ti připadá nebezpečná, trochu se jí bojíš, ale zároveň víš, že s ní nesmíš ztratit kontakt.

 3. adela

  Tvůj sen jakoby promluvil o minulosti bytí,kdy člověk byl součástí přírody a živočisné říše.Odtud se sám vyčlenil a přestává být schopen žít v symbioze s těmi živočichy,kteří jej ohrožují stejně jako ohrožují ostatní živé tvory. Jen člověk se začal bát o svůj život a tím se sám stává nebezpečným pro zvířecí svět.Začíná izolovat ty o kterých se domnívá,že ho mohou ohrozit,byť i teoreticky. Dá do izolace nejen hada,ale následně i svého druha,o kterém se přesvědčí,že je silnější. V čemkoli silnějsí a tedy ohrožující jedince. Vznikla a vzniká zde civilizace naruby směřující až k zvrhlosti izolace silnějších.V konečném kontextu obraz dneška? Masy jsou opět ovládány slabochy,kteří izolují potencionálního nepřítele, v tomto případě osobnost,jenž se projeví vůči těmto v čele jako osobnost silnější. Kampak a k jakým výkladům nás to zavedl sen o hadovi ? Zavřením terária demostruješ svůj strach. Není to prohra sama nad sebou ?

 4. Děkuji za komentáře, zatím ten sen nechávám žít, až přijde čas, budu s ním pracovat. Adélo, já bych si tu minulost tak na růžovo nemaloval. Být sežrán medvěděm (kupříkladu) není ten druh symbiózy, který by si náš evoluční předek nějak zvlášť pochvaloval 😉

 5. adela

  Ještě tohleTedy medvědi?…..Medvědi žijí ještě dnes například na Valašsku.Pokud ho lidé nenapadnou,nezaútočí.Nebo znáš příklad,že medvěd u nás sežral člověka? Opačných příkladů o zastřelení medvěda člověkem tak velká nouze není.Chtěla jsem jen namítnout ,že strach ze silnějších nás mnohdy nutí vidět nepřítele tam, kde ani není.Kolik lidí bylo zabito člověkem. Dáš i tyto jedince svého živočisného druhu preventivně do "terária".To je pro mne podstata Tvého hada.A není to jen o hadovi či medvědovi.Koukni se kolem sebe,kolik psů běhá bez náhubku a jejich majitelé tvrdí,že jsou to psi hodní…..těchto volně běhajících šelem se nebojíš? I když domestikován a cvičen,je to stále a pouze šelma se svými pudy-stejně jako Tvůj snový had,který nezaútočí za určitých podmínek.Dodržujme pravidla , respektujme druhého . Toť vše.Přeji mnoho radostných snů….

 6. adela

  Medvědi žijí u nás například ještě i na Valašsku, nicméně sežráni lidé těmito šelmami nebyli. Naopak znám hodně poničených lidských životů napadených od "dobráckých a hodných psů".Takže o medvědech to tolik není.Je to spíše o repsektování druhého v zbytku živočisné říše. Jinak bychom tyto nebezpečné "hady" museli poté, co se naplní terária začít hubit,abychom uchránili sami sebe? Děsivá teorie. O lidech napadených medvědem u nás nevím. Vím o lidech napadených a usmrcených člověkem. Tvůj hadí sen je možná také o strachu o sebe sama , o strachu o svůj život. A had je tam jen zástupným jedincem. Díky za respektování mých názorů. Přeji sny plné sluníčka.

 7. Já tím chtěl naznačit, že v době, když naši předkové byli součástí přírody, byl to docela drsný oví a byli loveni. ALe to je jedno. Nemám teď sílu se hádat o romantických představách o šťastném divochovi.