Občané na dálkové ovládání

Přemýšlel jsem, jak by asi mohl vypadat nejpoutavější název článku pro masy, a dospěl jsem k názoru, že nějak takto: „Romský muslim a ultralevicový aktivista, který zostudil naše fotbalisty a známý tím, že fandí Rathovi, se těší na dobu, kdy budou Češi v této zemi menšinou!“ I když tohle by bylo asi už moc dlouhé. Ale o co mi v následující glose, jíž mám v úmyslu v poněkud jiné podobě zítra prohnat iDnesem, a kterou bych rád v budoucnu rozpracoval do podoby odborněji zaměřeného eseje, vlastně jde:

Jde o to, jak úžasně jsou občané České republiky (a samozřejmě ani o občanech jiných zemí si nedělám velké iluze) mediálně ovladatelní pouze pomocí klíčových slov. Stačí, aby se objevila byť i zcela nevinná či neutrální zpráva nebo úvaha, v jejímž názvu se objeví slova jako „Rom“, „Cikán“, „islám“, „politická (ne)korektnost“, „komunista“ a některá další (aktuálně třeba jméno „Rath“), a významná část mediálních konzumentů začne slintat jako řádně napodmiňovaní Pavlovovi pejsci, po celé duši se jim vysejí podebrané názory, které pak takto naprogramovaní lidé nutkavě vymačkávají v podobě víceméně stoprocentně předvídatelných komentářů.

S trochou cviku pak není pro člověka problém stát se celkem schopným demagogem, jako je třeba Tomio Okamura, „muž, který se nebojí říct, cokoliv chcete slyšet“ (jak napsal Jindřich Šídlo)
Děsí mne, jak neskutečně snadné to je, děsí mne, že poměrně velká masa voličů jsou vlastně jen hračky na dálkové ovládání a ochotně podpoří toho, kdo se nejlépe „naladí na jejich frekvenci“.

Vždyť stačí ve vhodném poměru naočkovat voliče xenofobií, přidat obavy z terorismu, vhodně odklonit hněv vyvěrající z neutěšené situace na Romy a jiné „vyžírky“, přidat nějakou pěknou bulvárně politickou kauzu, zdůraznit, že za vše špatné může čtyřicet let komunismu, zanadávat na politickou korektnost, vysmát se protivníkům a v neposlední řadě se spolehnout na slepičí paměť většiny voličů. A je to! Žádný skutečný program, žádné vize do budoucna, jen jasné označení „nepřítele“ poté, co byli lidé vychováni, či spíše vycvičeni pokleslou žurnalistikou, která se z bulvárních plátků rozlézá jako rakovina do celého mediálního prostoru.

Skutečnost, že parlamentní demokracie u nás i v jiných zemích poklesla z původní soutěže konkurujících si vizí budoucí společnosti na úroveň souboje reklamních agentur ve službách té či oné strany, přičemž to (samozřejmě v zájmu politiků, nikoli občanů) opravdu funguje, mne děsí neskutečně víc, než cokoli z toho, čím jsme obvykle strašeni. Romové naši zemi ani politickou kulturu neruinují ani nezruinují, muslimové si zde v jakékoli rozumně dohledné době nezřídí chalífát, přistěhovalce potřebujeme vzhledem k nízké porodnosti jako sůl a s politickou korektností se to někdy možná přehání, ale je pořád mnohem lepší než sprostota. Daleko více mne trápí to, že mocní tohoto světa nejsme my, občané tvořící stát, ale lidé, kteří jsou schopni nás precizně ovládat, aniž by k tomu potřebovali hrozby obvyklé v totalitních a autoritářských zemích, či dokonce konspiračně teoretické ptákoviny, jako chemtrails či spolupráci se zlovolnými mimozemšťany. Stačí jim jen a pouze média hypnotizující veřejný prostor.

komentářů 30

Filed under Politika

30 responses to “Občané na dálkové ovládání

 1. TechnickáDokud nebude blog přestěhovaný, což se stane v příštím týdnu, prosím: Než přidáte komentář, aplikujte na něj následující sekveci: 1. CTRL+A2. CTRL+V3. Odeslat komentářPokud to napíše že komentář byl zahozen: 1. Otevřte libovolný textový editor2. CTRL+VVyčkejte, jestli se komentář nezobrazí. Bloguje ho často zobrazí když je přesně celá hodina nebo půl celé hodiny. Ale někdy prostě naskočí dřív a je vidět hned při reloadnutí.Pakliže se tak nestane, zkuste jej vložit znovu.Nezlobte se, rád bych dokonávající systém opustil už nyní, ale některé okolnosti tomu ještě brání.

 2. barča

  Dovolím si osobní pohled. Proč tomu tak je? Denodenně jsme vystaveni nesmírnému množství informací – nestačíme o nich přemýšlet, jen je jaksi vnímáme smysly. Naše mysl je tímto unavená. Soustředíme se na informace, které jsou podstatné – v práci, jak zajistit rodinu – přežití apd. Navíc dnešní informace a manipulace včetně reklam jsou skutečně vypracované – působí podprahově. Pohybujeme se dnes a denně v informačním smogu. Proto je dnes také velký trend – nemyslet, zastavit myšlení, učit se prožívat, učit se meditovat apd.Pokud bychom chtěli opravdu znát dění, souvislosti – museli bychom některé události sledovat dlouhodobě. Kdo na to má dnes čas? Opět není šance, protože jsme zahlceni dalšími tunami informací. Selekce informací – další problém. Lidé sledují zprávy, média. Alternativci sledují např. konspirační teorie. A zase – aby si člověk udělal nějaký názor, náhled – měl by prozkoumat hlouběji např. zdroje informací, detaily zprávy. – to je další čas a je tu potřeba znalost oborů.Opravdu jen málokterý člověk, si dokáže vyvodit a dohlédnout nějaký zdravý nestranný nepředpojatý úsudek. Ano, tady se přikláním k tomu, že to spíše dokáží lidé s ryze technickým kritickým myšlením. Ale rozhodně si nemyslím, že by ostatní lidé byli kvůli tomu méněcenní.—Technická: chválím v článku oddělené odstavce. To se úplně jinak čte.

 3. barča

  Dříve v minulém režimu jsme žili v takové informační izolaci – a proto i to myšlení bylo kreativnější, čilejší, "jelo na větší obrátky", protože o spoustě věcích lidé nemuseli rozhodovat a bylo to danné – povinné.Dnes už vlezete do obchodu a počítáte – jak ušetřit, co se vyplatí, nevyplatí. Studujete složení potravin, protože jste se dočetli, co všechno v tom může být za jedy – o to více, když jsou malé děti. V práci musíte podávat max. výkon. Bydlení, hypotéka – jak "vymyslet" peníze. Lidé s dětmi si např. rozhodují o očkování svých dětí – shánějí informace, rozhodují se na svoji zodpovědnost. Daleko více se musí přemýšlet v běžném životě – aby člověk vyžil, přežil. Člověk je v podstatě v neustálém stresu a cítí se i tou vnější společností neustále ohrožený – brání se té manipulaci v každodenním životě. Pak opravdu to myšlení je unavené, člověk vypíná a ty ostatní informace skutečně jen pasivně konzumuje.

 4. Jan

  SouhlasímAno, naprosto souhlasím. Obrovská masa voličů jsou vlastně jen hračky na dálkové ovládání a ochotně podpoří toho, kdo se nejlépe „naladí na jejich frekvenci“.Stačí použít klíčová slova: sociální dávky, sociální zabezpečení, masivní přerozdělování, socialismus, stát blahobytu, máte samá práva a žádné povinnosti, zlé korporace, zlí bankéři, pryč s neoliberalismem a mnohé další. Nemusíte mít pak ani přesvědčivého leadera. Stačí někdo naprosto bezvýrazný typu Dluhoslava Sobotky nebo Francoise Hollandeho.Mimochodem, hlavním viníkem současné situace je právě tento bezuzdný evropský populismus posledních 50 let.

 5. oxymoron

  Nu nezbyva nez s obsahem clanku souhlasit. Zaroven mne napada, ze by mozna stalo zato vest nejakou formu osvety uz na zakladnich skolach. Neco jako vyuka o vlivu a zmenach mysleni lidi pod tlakem medii a verejneho mineni.Ad pristehovalci. A myslis ze nahrada za nizkou porodnost jsou pristehovalci? No nevim 😦

 6. Jan

  Jo, to určitěŠkola je jedním z nejmocnějších nástrojů vymývání mozků – dnes již takřka od kolébky. Eurosvazovým a enviromentalistickým vymýváním počínaje a falšováním dějin konče.Tento nástroj oblbování a debilizace populace si vládnoucí eurosocialisté nenechají vzít.

 7. Jane, kdybych řekl, že si ideální společnost představuji jako společnost tvořená komunitami, které mají společný majetek (každý se vzdá všeho ve prospěch té komunity) a drží je pohromadě solidarita a silná společná idea, odkud myslíte, že jsem takovou představu nabral. Děkuji za odpověď.

 8. Medial

  @Kojot: A jake dalsi vize nejsou existujicimi stranami jiz pokryty? Muzeme si vybrat od krajni pravice az ke krajni levici, pres zelene, az ke stranam nabozensky orientovanym. Jsou tu strany akcentujici temata narodnostnich mensin a strany propagujici prechod zeme od republiky ke kralovstvi. Kazda z techto stran se ma moznost prezentovat, jak uzna za vhodne. Jaka politicka presvedceni jsou nasimi mocnymi tabuizovana? Skutecnost, ze lide slysi na levna populisticka hesla nabizejici snadna reseni a permanentni zivot nad pomery nema s kvalitou parlamentni demokracie nic spolecneho. Spojitost vidim spise v nedostatecne mentalni vybave prumerneho volice, ktery neni schopen libive populisticke sliby rozklicovat a analyzovat potencialni dusledky jejich realizace v dlouhodobejsim casovem horizontu. Po praktickych zkusenostech s Reckem by vsak mohla byt tato schopnost obecne napravena. Vzdyt i recti volici nakonec pochopili, ze usporna opatreni jsou nutna a zvolili pravici.

 9. @Medial: Sorry, mně dnes opravdu není dobře, jsem nějaký nemocný, takže nemám sílu vést řádně tyto debaty. Kdybych ji měl, psal bych něco o politickém využívíní primordiálních strachů, o tom, že strašení působí silněji než sliby (viz naše poslední volby – strašení Řeckem bylo účinnější než Paroubkovy sliby) atd. V Řecku většina lidí volila levici. To, že z tch voleb vyšla jako nejsilnější strana pravicová a dostala jako vítěz +50 křesel na tom nic nemění.

 10. Ještě @Jan: Pojmy, o kterých píšete, jsou povětšinou příliš komplexní na to, aby fungovaly jako spouštěče primitivních emocí. Spíše bych se zamýšlel nad tím, co vás nutí k nutkavému troušení komentářů na mém blogu. Jest zjevno, že rozdíly mezi námi jsou nepřekonatelné (vy jste pravičák, já levičák, vy jste soudobý křesťan, já stoupenec Ježíšova evangelijného učení atp.).Nicméně k vámi uváděné tezi: Ta byla vyvrácena Paroubkovou prohrou v posledních parlamentních volbách. @oxymoron: Vidíš, jak to funguje! 😉 Jo, myslím si, že pokud začneme stárnout a vymírat (a nedojde tedy k nějakému závratnému navýšení porodnosti), budeme nějaké přistěhovalce potřebovat. Někdo ty rohlíky bude muset upéct a prodat nám je. Nicméně je to dlouhodobý proces, akutní téma to není, to bude za takových 50 let a toho se možná ani nedožijeme. Nicméně bąy bylo fajn mít už nyní takovou přistěhovaleckou politiku, která umožní v budoucnu dosáhnout kýženého výsledku.

 11. Jan

  Ad 7Ano, představa je to jistě v jádru křesťanská. Nicméně oproti té komunisticko-socialisticko-ateistické jem háček v jedné zásadní drobnosti. A to, že např. řeholní (a jiné podobné) společnosti jsou komunitami lidí, které daná pravidla přijali naprosto svobodně a dobrovolně (přesto ne vždy fungují).Na rozdíl od donucováním, okrádáním a genocidami vynucovaných pravidel v boji za beztřídní společnost komunisty a dalšimi bolševickými zrůdami – viz dějiny 20. století.I v dalších pojmech je drobný rozdíl – křesťanská dobrovolná solidarita versus komunisticko-socialisticko-ateistická psaudosolidarita spočívající v okradení jedněch a uplácení druhých organizované státem.Nic není myšlenkově i prakticky tak vzdáleného jako křesťanství na jedné straně a současný kojotí komunisticko-revolucionářský světonázor na straně druhé…

 12. Jan

  Ad 10Nemyslím si, že ony pojmy jsou příliš komplexní na to, aby fungovaly jako spouštěče primitivních emocí. Již desítky let fungují skoro bezchybně. Je "fascinující", jak snadnými a primitivními prostředky umí levice v lůze vyvolávat závist, nenávist a syndrom natažené ruky.Teze nebyla vyvrácena Paroubkovou výhroprohrou v posledních volbách. A velmi se obávám, že se potvrdí ve volbách dalších. A například nyní ve Francii také "skvěle" zafungovala.PS: soudobý (podruhovatikánský) křesťan nejsem ani omylem. Považuji se za dosti tradičního katolíka.

 13. @Jan: Výborně, to mi stačí. Pozdravujte bratry lefébristy a další kolegy. Heleďte, tohle fakt nemá význam. My dva se v žádné diskusi nikdy nad ničím závažným neshodneme. Můžeme si do nekonečna navzájem předhazovat ty či ony ukrutnosti spáchané ve jménu toho, čemu věříme, snažit se jeden druhému vysvětlit, že ty ukrutnosti nebyly s tím, čemu věříme, spjaty nutně coby důsledek (což já v případě křesťanství uznám, zatímco vy v případě komunistické ideje nikoli), a budeme se motat v dalších a dalších bludných kruzích.Řeknu to na rovinu: Lidé, jako jste vy, nemám rád. Ne snad, že bych vás nenáviděl, ale ať dělám co dělám, nedaří se mi vás po Ježíšově vzoru milovat. Snad jednou… Prostě – běžte o blog či fórum dál. Já taky nechodím prudit na weby konzervativních katolíků či neoliberálů, připadlo by mi to jako blbé trollování bez valného významu, tak proč tak činíte vy?

 14. Hlodoun

  Je to jasný jak facka – ten troll za to dostává plnomocné odpustky od jejich kacířského papeže Bushe. Ale divím se že tě to rozčiluje, copak je to první kretén kterého v žití potkáváš? Zkus s ním soucítit, musí to mít na světě opravdu těžké, když je toto jeho jediná radost.

 15. martiXXX

  hmmmZajímavé je, že pro prostý lid (a tím myslím pravičáky i levičáci) jsou takovými obrazy nepřítele Evropská unie, eurozona, euro, romové, arabové, islám, církev, náboženství, křesťanství, Pehe, Havel,anarchisté, ekologisté, obnovitelné zdroje,

 16. Hlodoun

  Ano, přechod běžného lidského myšlení do iracionální stupidity je vskutku zajímavé sledovat. Je nezávislý na poliickém anáboženském přesvědčení, ale vysledoval jsem jistou závislost spouštěcího elementu na sociálním postavení. V zásadě jsem se se snadněji programovatelnými lidmi setkal mezi proléty, na druhou stranu ohněstrůjci zase podléhají sofistikovanějším metodám vymytí hlavy na než proléti bývají imunní. Je to vskutku zajímavé studovat. Je to totiž v zásadě studium problematiky lidského poznání. Ovšm si je třeba být vědom kolik jiných zajímavých studijních témat je kolem nás, a nezdržovat se analýzou patologických případů, které leží na okrajích Gaussovy křivky lidských charakterů takže jejich vypovídací hodnota se stejně blíží nule – jako je ten výše uvedený zdejší modroptáčnický troll. Takoví lidé se zde prostě občas vyskytnou a vypovídá to pouze o stavu zdejší společnosti, nikoliv o lidském druhu. Je to úchylka, nikoliv pravidlo a tak jako NSDAP sdružovala zprvu ukázky lidské psychopatoloie, dnes je sdružuje ODS – a v budoucnu je zase bude sdružovat nějaká jiná strana, zákonitě. Jinými slovy lidské kurvy naprosto netřeba studovat, ale třeba konfrontovat a eliminovat, a to s vynaložením minimální energie a maximální efektivitou. Jak pravil dědáček "kdo s hovnem se hrabe leda se zasviní", na místě je spíše užít přes hysterické skřeky psychopata lopatku a zavřít za ním vrátka jednou provždy.

 17. Allegor

  Předchozí příspěvek bych podepsal. Klausovcům stačí zamávat před očima hadrem se jménem Havel, případně pronést projev, ve kterém řečník prohlásí, že odsun sudetských Němců byl jen logickým vyústěním dějinné kapitoly a politická korektnost nám brání říct pravdu (hned tři zaklínadla: Sudetští Němci jsou zlí, politická korektnost je zlá, ale my máme tu pravdu).Na velkou část levice takhle působí zmínky o církvích nebo o "tržním hospodářství", na konzervativní katolíky působí zmínka o tom, že nějakou vysokou politickou funkci zastává člověk židovského původu…

 18. Proto jsem se snažil vypíchnout spíše univerzálně platné spouštěče, na které reaguje většina populace, ne jen stoupenci levice či pravice atd. Jinak pokud bychom zkoumali různé politické směry (všimni si, že zde nemáš neoliberály – ti snad nenadskakují, když zakopnou o slova "sociální stát"?), pak bych rád podotkl, že "tržní hospodářství" velkou část levice rozhodně neirituje, dokonce ani velkou část členů KSČM ne, fakt netuším, jak jsi na to přišel. Stejně tak s těmi církvemi: Otázka tzv. restitucí církevního majetku je objektivně existující politický problém, který je právě na stole, ale nevím o tom, že by levicově smýšlející lidé měli jinak nějaký problém s církvemi. Rovněž netuším, jak jsi na to přišel. Jistě – pokud se církve snaží mít vliv na politiku, je to příležitost ke kritice, ale to není nějaká levicová specialita.Ale prozradím ti, která slovíčka na levičáky působí: "nadnárodní kapitál", "minimální stát" a na komunisty, NAL apod. pak pochopitelně "NATO", "USA" atd. Nicméně "tržní hospodářství" a "církve"? To jsi spadl z višně? 😉

 19. Allegor

  Tak znám asi jiné "levičáky" než ty 🙂 A "neoliberálové" se často kryjí s "Klausovci," tzn. nejvíc je dráždí jméno Havel.

 20. @Allegor: Doufám, že budeš ochoten uznat, že znám víc levičáků než ty 😉 Nicméně trochu máš pravdu, ale to, co levičáky dráždí, není tržní hospodářství jako takové, ale prohlášení o tom, že trh či – ještě lépe – mocná bohyně Neviditělná ruka trhu – je recept na všechny problémy. Ad "neoliberálové" – nu, "Havel" je možná dráždí, ale kam se hrabe na "sociální stát" či "přerozdělování".

 21. Allegor

  No tak já to bral podle trochu jiného typu levičáků :)Neviditelná ruka trhu přece není žádná mystická entita, ale docela konkrétní teorie fungování trhu, otázkou je, jestli ta teorie skutečně vždy platí (spíš ne).

 22. Já myslím, že to původně byla teorie, ale dnes už je to božstvo. To se teoriím někdy stává 😉

 23. Hlodoun

  Pravičák není politický směr, ale morální diagnóza. A současné "české pravičáky" konkrétně by bylo třeba ubíjet bajonety ve škarpách, což je to jediné co si takové fašistické zrůdy zaslouží.

  • Jan

   Milý hlodoune, italský fašismus je příklad velmi levicového hnutí. (Mimochodem, Mussolini byl původně sociální demokrat…)

   Pokud by se ideologie fašismu měla shrnout do jediné věty, ta věta by zněla zhruba takto: Vše skrze stát! (Alebrž, nepřipomíná tato věta eurofilům náhodou něco?)

   Než budete příště vynášet podobné kategorické soudy, doporučuji si nejprve něco o fašismu nastudovat.

   Hitler (& comp.) žádný fašista nebyl. Ale socialista. Nacionální socialista.

   • Za sebe, coby filosof, upozorňuji, že pokud si (oba dva) v debatě přesně nevyjasníte, co jakým termínem myslíte, budete jeden po druhém hromadit tuny bullshitů dokud to jednoho z vás nepřestane bavit. A mám vážné pochybnosti, že se k nějaké výchozí explikaci pojmů doberete, nicméně – bavte se dobře…

   • Podle stejné logiky by mimochodem bylo možné říci, že zatímco Třetí říše byla socialistická, tak pováledné východní Německo bylo demokratické, Severní Korea je rovněž demokratická (lidově), zatímco Velká Británie ne, protože je to monarchie. Jinak řečeno: Tupé nálepkování je dobrý způsob, jak si zatrollovat, ale jinak je zcela bezcenné. Což je také důvod, proč se opravdu nemíním pouštět do takových povrchních hádek o slovíčka, a každý, kdo tak činí, a ještě k tomu druhé poučuje o tom, že nejsou dost „studovaní“. Nezbývá mi tedy než se vás, Jane, znovu zeptat: To vám způsobuji fakt tak strašně nesnesitelné svrbění, že prostě nedokážete odolat a musíte mi sem chodit trousit ty své slinty? Máte vy vůbec zbla lidské důstojnosti, když znovu a znovu lezete někam, kde nejste vítán? Mně když někdo na blogu řekne, že si nepřeje, abych u něj dál komentoval, nebo mi to naznačí, okamžitě to respektuji, protože prostě nejsem vtěrka. Takže vás slušně prosím: Pokud nebudete mít nějakou věcnou přípomínku či komentář týkající se oblasti, kde máme šanci se shodnout, váš komentář je vítán, ale už netrollujte.
    (vím, že jsem teď v rozporu se svým předchozím komentářem, prostě se mi to rozleželo v hlavě)

  • Tento komentář je bezcenný a kdybych neměl jiné starosti a starosti s přesunem blogu, už bych s ním něco udělal. Tento blog není kanál a bezcenné výkřiky do tmy zde nemají co dělat.

 24. Hlodoun

  Janečku jasně. Hitler byl zkrátka levičák – a ty jsi zkrátka demagog. Pinochet byl taky levičák že ano? A Bush je kovanej komunista, jak jinak. Nedoporučím ti studium, to v tvém případě naprosto nemá smyslu – ale terapii.
  Tvým soukmenovcům mozkomorům pak věnuji následující:
  „Včera rudý – modrý dnes
  to je kurva z ODS.
  Dříve býval udavač
  dnes je sprostý vysavač.
  Na všechno má recept jistý:
  Jen nevolte komunisty!“

  • Už to prosím nech být. Někteří lidi prostě existují v natolik odlišném diskurzu, že prakticky neexistuje společná platforma. Je něco takového důvodem k vzájemným nadávkám, nebo k uznání faktu, že prostě komunikace není možná a její civilizované ukončení?

 25. strojmir

  OK Kojote, v podstatě souhlas s článkem, je to problém, protože lidé neví jak a ani nechtějí utvářet vlastní názory. Nemají k tomu ani vůli ani potřebný rozhled. Mediální naivitu a další potíže by bylo možné částečně řešit snad vzděláním v tomto směru, ale to je snad i zbytečné psát. Mainstreamový vzdělávací systém to je kapitola sama pro sebe. Ale já nejsem vlastně pesimista, politika nemusí být nutně tak podstatná, jak si mnozí myslí. Pro mě jsou důležitější smysluplné alternativy k dnešnímu konzumnímu způsobu života a uvažování a ty díkybohu pomalu, ale jistě přibývají. Nějak mě tam nesedí ta poznámka o Okamurovi, sleduji jeho veřejné působení jen okrajově, ale v podstatě jsem s ním často v mnohém souhlasil a nepřipadalo mě, že by to bylo jen tím, že „pochlebuje“ lidem. Viz. např. jeho komentář k odvolání Pospíšila, jako jeden z mála jasně napsal, to co jsem říkal také na potkání, že to byl ministr nespravedlnosti. O jeho propojení s exekuční mafií se šušká od začátku a některé jeho návrhy by doopravdy měly být oceněny rovnou žalářem, viz. třeba návrh, aby kradený majetek nabytý v „dobré víře“ nešel vrátit zpět původnímu majiteli. http://okamura.blog.idnes.cz/c/277248/Ministr-Pospisil-odesla-zaba-na-prameni.html
  No vlastně je to o tom ,co jsi napsal. Mnozí říkají, “ on ten Pospíšil mě tam vadil tak nejméně“. Slyšel jsem to několikrát a vždy šlo o totéž, prostě k utvoření názoru stačí mlhavý mediální obraz klidného mladíka s čistou tváří slušňáka. Přitom stačí jenom občas číst noviny a přemýšlet a vylopne se věru jiný obrázek. Co naplat. Já budu raději spolu s Jardou Duškem vážně uvažovat nad tím, že není dobrých či zlých, ale jen zralých a nezralých. Třeba se někdy dočkám, že těch zralých bude mnohem více 🙂