Můj zen, moje theléma…

Onehdá jsem s říkal, že by mi bylo krásně, kdybych se dozvěděl, že mám před sebou jen měsíc života (nebo týden, den, to je vlastně jedno). Říkal jsem si, že by to byla taková úleva – už nic nemuset, nic neplánovat, nic neřešit, nikomu nic nevysvětlovat, prostě jen klidně a nadmíru spokojeně dožít.

No a pak se mi v hlavě ozval takový zenový hlásek (je to hlas mé zenové strážné Schrödingerovy kočky) a pravil: A proč kurva kvůli něčemu takovému potřebuješ vědět, že brzy umřeš?

Aha. Satori. To přejde.

Chtěl jsem psát o svém zenu a své thelémě a začal jsem tím zenem. U zenu skutečně platí, že každý má svůj zen. Mistr je průvodce, ale není možné mít zen někoho jiného. Zen je subjektivní. Ale mám pocit, že novoaeonským lidem občas nedochází, že totéž z podstaty věci musí platit i o thelémě. Že není možné mít Crowleyho thelému, tedy Crowleyho pravou vůli. Proč bych sakra měl mít pravou vůli někoho jiného? A proč zrovna Crowleyho? Nehledě na otázku, zda-li je zde vůbec nějaký subjekt, o kterém by vůbec mohlo být možné mluvit jako o nositeli… čehokoli. Tím chci říci, že zatímco (protože staroaeonské) pojmy „ortodoxní křesťanství“ či „ortodoxní islám“ dávají smysl, slovní spojení „ortodoxní theléma“ se mi jeví jako oxymóron a střežení „pravé víry thelémské“ jako pošetilost.

A to je asi tak všechno, co jsem měl dnes na srdci.

komentářů 6

Filed under Liber AL - exegese, Magie-mystika-víra

6 responses to “Můj zen, moje theléma…

 1. Richard Burton kdysi shledal fascinujícím, že mu zbývají už jen dva týdny života (k dohledání na YouTube). Ale nakonec to přežil – byl tehdy v 70. letech na pokraji smrti z alkoholismu.

  Moc pěkně to napsals, tak lehce, to se mi líbí.

 2. oxymoron

  hmm asi jsem Crowleyho pochopil jinak a k podobnemu skobrtnuti ani po letech nedoslo :))) Nejsou koneckoncu deprese, uzkosti a myslenkove kudrlinky jen utek od reality se kterou se ne a ne srovnat? Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/266665-genialni-skolak-srovnal-vyhody-a-nevyhody-zivota-a-spachal-sebevrazdu.html
  Prijde mi ze nejstastnejsi lide jsou ti , kteri o okolnim svete nehloubaji. Nebo hloubaji , ale s nadhledem. :)) Tak vez, ze Ti zbyva 38 let zivota , tak ho v klidu a miru dozij

  • Díky za odkaz, který pěkně ilustruje, že evolučně výhodná je přiměřená, nikoli vysoká míra inteligence.
   Ohledně tvého tradičního poučování: Přečti si nějaký Crowleyho životopis – nevím, jak bys hodnotil jeho životní úspěchy v takovém tom běžném smyslu slova. Patrně bys jej taky poučoval, ale na rozdíl ode mě by se ti dostalo podstatně ostřejší odpovědi.

 3. oxymoron

  Znam jeho tvorbu i zivot a myslim, ze v ramci sve zivotni filosofie byl velmi uspesny a zivot jej bavil :)))

  • Jo, ale byl to také bezohledný ke svému okolí, sebestředný magor, jehož život byl jako na houpačce. Já ho neodsuzuju, jen chci říci, že každý žije jak umí a že je lepší žít svůj život, než život někoho jiného.