Volby 2012: Glosa k rozčarování na sociálních sítích

Někteří lidé, trávící hodně času na internetu a sociálních sítích, vykazují jednu pozoruhodnou vlastnost – často jsou zcela mimo realitu. Právě proběhlé volby to pěkně odrážejí.Proč? Je nesmírně snadné podlehnout na internetu iluzi, že kupříkladu většina národa touží mít za prezidenta Vladimíra Franze, nebo že se mezi občany této země nachází masivní elektorát Svobodných, Pirátů, DSSS, Bobošíkové, jednadvacátého lva, Zemanovců atd.

Chodí-li člověk na stránky, kde se diskutuje o straně, s níž sympatizuje, snadno takovému dojmu podlehne, neboť se setká se sebe sama podporující skupinou, kde si přítomní navzájem pěkně notují, dávají si „lajky“, pomlouvají či karikují konkurenci, snižují relevantnost volebních preferencí a nakonec zcela ztratí perspektivu.

Pak přijde rozčarování v podobě volebních výsledků, hledání výmluv a – samozřejmě a především! – označování voličů za hlupáky, ovce atd. Pořád dokola.

Samozřejmě totéž platí pro stoupence konspiračních teorií a mnoha dalších skupinách přeceňujících svůj vlastní význam, jako jsou třeba novodobí pohané.

Jenže z podstaty věci se člověk na internetu prostě druží vesměs s lidmi sobě podobnými, takže je vyloučeno, aby tímto způsobem získal realistický náhled na situaci ve společnosti.

Takže je sice pravda, že politický marketing KSČM za moc nestojí, že KSČM potřebuje pořádné grafiky, webmastery a „imagemakery“, protože kupříkladu vizuální stránka plakátů byla dost otřesná… – ale i tak nás lidé volili.

Chci-li kritiky volební sebeprezentace komunistů popíchnout, říkávám, že až zvládneme politický marketing, pak ty volby dozajista vyhrajeme!

Ale co tím chci říci: Společnost nejsou jen „geekové“ na sociálních sítích, společnost rozhodně nejsou kámoši v hospodě či spolupracovníci. Uznalé poklepání po rameni (ať už virtuální nebo skutečné) sice potěší, ale s objektivitou a pravdou nemá nic společného. To samozřejmě platí i o českých „Anonymous“, kteří hacknutím některých webů KSČM vzkázali voličům, že jsou idioti (tedy že voliči jsou idioti, ale po pravdě řečeno je to nejspíš obráceně). Pokud si (maximálně, řekl bych) několik desítek anonymních „ajťáků“ a jiných zdatnějších uživatelů internetu krátících si dlouhou chvíli útoky na webové stránky politických stran myslí, že mají právo soudit ostatní tímto způsobem, patrně také žijí v nějakém iluzorním světě. Ostatně: Idea „Anonymous“ byla zajímavým způsobem, jak odpovědět na celosvětově rozšířenou potřebu změny a nápravy věcí veřejných, ale zdá se, že jejich potenciál vyprchal tak rychle, jako se objevil.

Zvláště stoupenci pravicových stran, kteří mají tak často plná ústa osobní zodpovědnosti a kritizují „svalování viny za vlastní neúspěch“ na druhé, by si měli uvědomit, že to nebyli voliči, kdo „selhal“, kdo „za to může“. Stoupenci Svobodných nechť si raději našetří a koupí si nějaký malý řecký ostrov (stačí malý), kde zrealizují svou vizi dokonalé společnosti, stoupenci ODS a TOPky nechť si uvědomí, že jim drtivá většina populace už nevěří ani nos mezi očima. Oba malé levicové subjekty založené bývalými předsedy ČSSD by měly důkladně zvážit další pokračování své vlastní existence. Samozřejmě i úspěšné strany by si měly uvědomit, že ani jejich voliči nereprezentují většinu populace, a přijmout důvěru, kterou dostaly, s patřičnou pokorou.

Neprohrálo Česko, neprohrál národ, to vy jste prohráli, dámy a pánové z neúspěšných stran – velkých i malých. A Bůh ví, že si to zasloužíte!

komentářů 21

Filed under Politika

21 responses to “Volby 2012: Glosa k rozčarování na sociálních sítích

 1. DarkenCZ

  Ámen, soudruhu 🙂

 2. ABC

  Křik na sociálních sítích. Svého času bylo in házet vajíčka na Paroubka a přemlouvání báby a dědy. Jedná se spíše o mladší skupinu lidí, kteří si myslí, že jsou mistři světa a žijí stále v iluzích o své budoucnosti (že právě oni budou úspěšní; že oni vědí co je správně….). A také je to doznívání období posledních dvaceti let až do krize, kdy se zdálo, že to půjde strašně rychle nahoru; pak holt přišla krize. Četl jsem, že už dnes jsou absolventi ochotni přijmout až o 7 000 Kč nižší plat než v roce 2007. Bude to ještě horší. Jinde je nezaměstnanost mezi mladými i vyšší než 50%.

  • Jiří Svoboda

   Máte pravdu.

   • Hlodoun

    Checht – tolik domalovaných tykadel jsem na plakátech té zasrané modré chátry ještě neviděl jako nyní. Jestli pak jim ten Smetana stál za to, Ivánkům a mazlíčkům? Takže kdo z vás má nějaký podobný humus poblíž ještě bez tykadel, víte co je třeba dělat, barvy je dosti. A je i jiná mezinárodní ostuda tohoto Veškrnistánu, s neplatnými hlasovacími lístky. Ruská i britská média to docela jízlivě komentují. Nu těším se na parlamentní volby, doufám že se dočkáme předčasného účtování, i když více by mne potěšilo využití čehosi, co den před volbami v našem obvodu spáchal jakýsi vtipálek, který ke kandelábrům lakem přilepil tabulky se jmény Kalouska, Topolánka, Nečase, Vondry a dalších zrůd. Jdouce ráno v pátek do práce hleděl jsem s pobavením na pracovníky TS kteří to tam zuřivě drhli. Víc takových forů! A udělat podobný kandelábr někomu z té svoloče přímo u vrat to by byla terpve frajeřina…

 3. Jiří Svoboda

  Autore,článek je velice dobrý.

 4. lomikel

  Gratuluji :), KSCM, sobe a tehle zemi.

  – doufam ze soudruzi vydrzi bez prasackych koalic aspon do parlamentnich voleb a doufam takze ze se vyrazneji prosadi v masemediich formou presentace ralnych alternativ k soucasnemu mainstreamu. Nemeli by usnout na vavrinech, pac IMHO mnoho hlasu je volbou protestni, nejmensiho zla majiciho nadeji dostate se do zastupitelstev.

  – CSSD je neverohodna, cast protesnich hlasu pro ni sla do KSCM. Na druhou stranu KSCM silnou CSSD potrebuje, bez ni z opozice nevyjde.

  – je dobre ze se KDUCSL castecne pretahuje s TOP kou, tu IMHO na drzi jen ti bily kone starostove. Otazka je jak se KDUCSL bude dale formovat, zatim je to nejasne.

  – mensi stredo leve strany, obecne nepovazuji za dobre ze se neprosadili, specilane v krajsich volbach. Pokud by vykryli spektrum lepe nez CSSD a KSCM je to plus, navic by mohli vnes vetsi miru volnosti do povolebnich koalic, pripadne je pohlidat. Kdyz se podarilo donosit takovy potrat jako je TOP ( s podporou starostu…) tak by meli dostat sanci.

  Pro budouci parlamentni volby bych si pral koalicni vladu cssd a kscm (pokud se nedostane dalsi levostredova strana), s jasnou vetsinou.

 5. lomikel

  volebni ucast 36,89 % (prepoctete si skutecna procenta podpory z skupiny svech volicu) svedci i ignoranci znacen casti naroda, neucasti deklaruji ze jsem ovce srozumena s tim ze o mem zivote budou rozhodovat jini

  • Niniel

   Nenazývala bych to ignorací. Značná část je přesvědčena o tom, že jednoduše nebylo koho volit 😉

   • lomikel

    mensi zlo, to jde vzdy, kompenzace pro zajisteni oscilace spolecnosti bez extremnich v(u)chylek. tim ze se neucasni vycelnuji se sami ze spravy, jakkoli male, svych veci. stavaji se nastroji. wurt zalezi na tom zda jsou zmateni propagandou nebo tam nejdou z idealistickych duvodu.

    jsou to jeste vubec obcane ?!
    🙂

 6. lomikel

  Senatni volby ukazuji ze kombinace omezeneho straniceho diktatu( realna moznost kadidatury nestraniku) + vyber osobnosti davaji daleko zajimavejsi a pestrejsi skladbu nez system u voleb do snemovny.

  ve smenovne, pokud by se zmenil jejich _akcent_ vyse uvedenym smerem, by umoznoval malim stranam se prosadil lokalne, v danem volebnim obvodu, okolo silne osobnosti. politika by byla nucena se realizovat vice lokalne, pripadne prevoleni na zaklade pozadavu referenda v danem obvodu by bylo mozne.

  a ten senat by pak bylo mozne zrusit 🙂

  • Zajímavá myšlenka, ale jakékoli takto razantní zásahy je třeba dobře promyslet a naplánovat. Nicméně je fakt, že by to vytvořilo větší vazbu mezi voličem a zákonodárcem atd.

 7. ABC

  V diskusi pod nějakým blogem, mě nějaký zástupce Svobodných označil za zkrachovalého nezaměstnaného literáta ze Šumperka, který vykrádá ostatní literaturu . Nevíte, s kým si mě spletl?

 8. strojmir

  No já z toho, že by vládli komunisti nadšený nejsem, ale ani mě určitě „nesmrdí“ více než partajníci třeba z ODS ale i další. Těžko mohou být horší i kdyby jim narostly na hlavách rudé rohy. To ohromné množství miliard ukradené těmi, které všichni známe z televize a i těmi, které neznáme , to už snad nikdo nemá šanci překonat. Tento národ byl takto v době, kdy se nadechoval k rozvoji po období socialistické stagnace přidušen a zabrzděn tak nechutným způsobem, že vážně nevím, proč by se mě ještě měl kvůli něčemu v politice, snad kromě nástupu nějaké opravdu drsné diktatury, zvedat žaludek. Ne soudruzi nebudou horší.

  A něco k pravici, to kdyby to na tomto blogu ještě někoho zajímalo:-)
  Nejvíce se mě líbil jeden komentář, který jsem četl dnes, zněl asi takto : „fňuk, komunisti, fňuk, búúúúúú“. Takže místo fňukání : Kdyby třeba takovou TOP 09 vedl kupříkladu Zdeněk Tůma, který je známý, charismatický, dobrý řečník nepošpiněný doposud politikou ani aférami, určitě by dopadla zcela jinak než pod Kalouskem (Schwarzemberga ponechám nyní stranou) , který už není přitažlivý naprosto ničím a to že není mafián, zapletený do rozličných loupeží a do rozkrádání miliard už mu sotva kdo uvěří. Proč by potom měl kdo volit jeho partaj, která umí jen kázat vodu a pít víno a ještě přitom mlaskat.

  Jo a za největší voličský omyl nepovažuji žádný úspěch rudých, ale vítězství Pospíšilovi buňky ODS na Plzeňsku. Leckdo mu tu nevinnou tvářičku evidentně stále baští. Pro mě byl od počátku jednoznačně ministr nespravedlnosti. Důvody psát nebudu, ale kdyby je někdo neznal, ať si je přečte třeba zde z textu Okamury, který ač obviňován ze všeználkovství tohoto bývalého ministra charakterizoval velice dobře : http://okamura.blog.idnes.cz/c/277248/Ministr-Pospisil-odesla-zaba-na-prameni.html

 9. Hlodoun

  Chacha ano, velmi mne pobavilo jak ODSákům po zásluze hoří v řiti koudel. Nicméně je třeba nezapomínat na dlaší zmetky. A hlavně pamatovat si jak vypadají, kde bydlí a co provedli – ono všeho do času – a jednou se bude účtovat.

 10. Hlodoun

  Jinak je škoda že nyní nebude KSČM nic bohužel již tlačit ke změně poněkud hodně těžkopádného, nezáživného stylu sebeprezentace. Gratuluji a modré chátře – No passaran!