Zakázat, zavřít a oběsit II

Před časem jsem zveřejnil článek, který informoval o způsobu vyjadřování antikomunistických agitátorů a o tom, jak se nad ním nikdo nepozastavuje. Myslím, že nastal čas toto téma opět otevřít.

Celou kauzu ohledně údajného nenávistného výroku, jejž se měl dopustit Jaromír Petelík, asistent Jiřího Dolejše, pokládám za cosi na způsob testu inteligence: Kdo se nad tím byť i jen na chvíli zamyslel a přesto tomu uvěřil, je… je… no, řekněme, že je VELMI HLOUPÝ a to buď v důsledku vrozené indispozice nebo v důsledku dodatečného zhloupnutí způsobeného ideologickou propagandou. V této souvislosti mne potěšilo, že i lidé, které rozhodně nelze podezírat ze sympatií ke KSČM, na nesmyslnost celé kauzy poukázali či ji umně zkarikovali.

To, nač bych v této souvislosti rád poukázal, je však něco jiného, než evidentní fakt, že se jednalo o zjevnou a navíc dosti neumělou mystifikaci. To, co mě v této souvislosti opakovaně znepokojuje, je skutečnost, že pokud se extrémního výroku dopustí ať už údajně nebo doopravdy člověk spjatý s levicí, najmě komunistickou či jinak radikální, jsou toho plná média a vytrubuje se na poplach, zatímco pokud někdo volá po násilné perzekuci levicově smýšlejících lidí, je to bráno jako normální chování. Takže se celkem běžně setkáváme například s tímto (výstřižky jsou vybrány z povolebních reakcí, které jejich autoři vložili na veřejné FB stránce KSČM):

(Už podle fotek autorů jedna „oběť komunistického teroru“ vedle druhé!)

Připomíná mi to onen známý smutný vtip z období Třetí říše:

Na tvrzení, že válku zavinili Židé se tenkrát odpovídalo: a cyklisti. Když se někdo zeptal: A proč cyklisti?, tak se odpovídalo: A proč Židi?

Média se snaží lidem vnutit představu, že je jaksi samozřejmé, když někdo chce věšet člena komunistické strany, ale že je veřejným pohoršením byť i jen pomyšlení na to, že by to mohlo být obráceně. Pro významnou část naší společnosti jsou aktuálními obětními beránky Romové, muslimové a komunisté. Romové mají tu výhodu, že média nemohou vyjít hýkajícímu davu anticikanistů až tolik vstříc, neboť jsou limitována legislativou (přesto si však dovolují často obludně nehorázná zkreslení informací či dokonce šíření naprostých fám), muslimové jsou, aspoň hypoteticky, rovněž legislativně chráněni v rámci práva na svobodu vyznání, komunisté sice nepožívají jako skupina této formy legislativní ochrany, mají však zase výhodu v tom, že rostoucí část populace už médiím ten hysterický antikomunismus s prominutím „přestává žrát“.

Pravda je taková, že i mezi členy KSČM skutečně lze najít lidi s extrémními názory, to je nevyhnutelné, protože KSČM je až extrémně demokratická strana zakládající si na co nejširší názorové pluralitě svých členů, nicméně skuteční stalinističtí radikálové se sdružují povětšinou jinde (zejména v KSČ a SMKČ) a kritizují KSČM za její umírněnost a „kolaboraci s buržoasním režimem“.

Můj osobní názor je, že svoboda slova by měla být co největší a že by mělo být legální hlásání čehokoli, pakliže nezazní přímá výzva ke spáchání trestného činu, neboť s pomýlenou myšlenkou je třeba bojovat rovněž myšlenkou, nikoli prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Už proto, že se tak zbytečně pěstuje ono pověstně chutné „zakázané ovoce“. Takže pokud si někdo myslí, že genocida je vhodným nástrojem k zlepšení poměrů ve společnosti, ať si to myslí a ať si to svobodně hlásá – aspoň to bude jasné a nezastřené a občanská společnost se proti tomu bude moci smysluplně a zřetelně vymezit. Vskutku si myslím, že takové snížení obmyslnosti různých nenávistných výroků by omezení extrémismu jedině prospělo.

Navíc současné pojetí „antiextremistické“ legislativy zbytečně ohrožuje i ty, kdo mají zájem pohybovat se na hraně parodie, respektive parodovat tak, že to „příslušné orgány“ nepochopí, případně je třeba jim to složitě vysvětlovat.

Na rozdíl od hystericky vystupující Miroslavy Němcové, jež dala najevo, že nemá sice daleko od slov k činům, zato však, jak už to v takových případech (obvyklých spíše u hospodských bijců než u dam) bývá, postrádá soudnost, v žádném případě nevolám po trestním stíhání lidí, kteří by mě a mé soudruhy chtěli věšet, střílet, zavírat do lágrů či deportovat – bylo by to proti mému přesvědčení. Jen pokládám řečnickou otázku, zda je se společností všechno v pořádku, pokládá-li se něco takového za cosi normálního ba dokonce slušného? Vskutku by mě zajímalo, co by na to řekl kupříkladu Karel Čapek, na nějž se antikomunisté tak často (a tak hloupě!) odvolávají.

EDIT: Objevil jsem jedno ostré a nenávistné vyjádření k volbám z klávesnice (zřejmě) příznivce DSSS (na FB stránce DSSS), které už zřejmě dokonce přímo obsahuje i onu mnou zmíněnou konkrétní výzvu ke spáchání trestného činu! Co dodat?

antikomunista4.JPG

komentářů 38

Filed under Politika

38 responses to “Zakázat, zavřít a oběsit II

 1. Artbucktown

  Mate pocit, ze nemuzete vyjadrit svuj nazor bez toho, ze se budete hlasit k nejake politicke strane?

  • Příliš té otázce nerozumím. Pokud se ptáte, jestli já, tady a teď a v souvislosti s tématem tohoto článku mám pocit, že nemohu vyjádřit svůj názor bez toho, že se budu hlásit k nějaké politické straně, pak nejen, že mám pocit, že nemohu, ale je evidentní, že nemohu.
   Pokud se na mne ptáte obecněji, pak v mnoha jiných komunikačních situacích samozřejmě mohu vyjádřit svůj názor bez toho, že bych se hlásil k nějaké politické straně (a také to na tomto blogu dělám).
   Pakliže se ptáte, zda mám pocit, že názory na politiku obecně je třeba vyjadřovat s tím, že se dotyčný bude hlásit k nějaké politické straně, pak ne, takový pocit opravdu nemám.

 2. Artbucktown

  Za treti je spravene. Kdyz ten pocit nemate, proc tedy ty skatulky?

  • lomikel

   aha, take mate problem s KSCM a snazite se prispet svoji troskou do mlyna ? Dobre rekneme ze jen nechapete souvyslosi. Vyjadrovat nazor bez jakehokoli dopadu na verejne veci je povoleno, ale spouste lidi to nestaci, tazke voli KSCM ktere treba na 100% nevyjadruje jejich predstavy ale stale je to vice nez u jinych stran. Pri 5% volebni klauzuli a medialnimu zarezani kazde nove strany nic jineho delat nelze, mali tahle zeme prezit radeni ODS, TOP09, VV a Lidem ( zajimalo by me co tem lidem

   http://lukas-dubsky.blog.cz/0912/volebni-klauzule-a-strategie-malych-stran

   Takze obcan, ne ovcan s vymytim prostorem mezi usima, muze chapat volbu KSCM jako moznost jak prerozdelit karty taka by se stavajici zlodeji nedostali na jedno, dve volebni obdobi k lyzu. Aby byla sance rozrusit justicnei mafia a dosetrit to co se nyni zameta pod koberec – novym kostetem. Pak by bylo mozno uvazovat o soudnim stihani tech kteri se dopustili trestnych cinu, zcela podle prava, zcela legalne a zcela potrebne.

   Takze z velmi dobrych duvodu jsou skatulky, umoznuji protnuti zajmu a nalezeni maximalniho spolecneho taka by bylo lze HLAS uplatnit ve zmene, ne jen plane kecat.

   To co histericka pravice a jeji koupene devky v mediich predvadeji jasne ukazuje ze byl trefen hrebicek na hlavicku. Snaha o zastaveni trendu propadu pravice se bude stupnovat, lez a nezakone prostredky budou stale drsnejsi, bude snaha vyvazit odirani lidi jejich strasenim.

   No pak nezbyva nez kompenzovat a zvolat (svedomim casnoti kazdeho lidskeho nazoru a jeho podminenosti celkovou situaci), ve stoje , za mohutneho potlesku “AT ZIJE KSCM!”

  • Nemám pocit, že bych komukoli vnucoval jakékoli škatulky. Jako člen KSČM se samozřejmě vyjadřuji z tohoto úhlu pohledu, ale nikde netvrdím, že by to snad druzí měli dělat stejně.

 3. Mirek

  Tito „komunistobijci“nejsou nic jiného,než pubertální primitivové žijící za peníze rodičů a jediné akce jíž jsou schopni,je rozkopat lavičku v parku a nebo s pološílenýma idiotama zvanýma Fans ničit zařízení stadionů…..

  • No, to je asi až příliš odvážná analýza, některé „komunistobijce“ (byť, pravda, starší, než jsou ti, jejichž příspěvky jsem použil jako příklad) znám osobně a tomuto profilu neodpovídají.

  • Hlodoun

   Ano, vnímám tuto mašínovsko-sudeťáckou sebranku podobně. Na druhé straně znám osobně opravdu dobré lidi kterým tehdejší strana a vláda vyloženě zničila bez jejich osobního zavinění život a rodiny (mne to zase učinil současný režim, takže mé názory tomu odpovídají). Nicméně, s tím se lze vypořádat jinak než hledat řešení v politice – tam totiž není a nikdy ani nebylo. Až tento hnůj definitivně smete islám a etnické s sociální nepokoje, nepochybně bude opět jen ukřivděno spoustě lidí kteří s tím buodu mít houby společného. Politika problém lidského štěstí a harmonizace společnosti řešit prostě nikdy nedokáže.

 4. Petr Lukeš

  K článku mám jednu výhradu, ale jinak souhlasím. Vaše tvrzení, že „KSČM je extrémně demokratická“ považuji za poněkud diskutabilní. O tom ale článek není. V podstatných věcech máte pravdu. U slušných lidí je mi naprosto lhostejné, jestli se tulí k levici, nebo pravici. Ostatně, Bůh ví, jestli něco takového jako levice a pravice existuje. Zdraví „pravicový volič“ (pokud existuje)

  • Koukám, že jsem to měl napsat přesněji: Co se směrem ven týče, je stejně demokratická, jako ostatní běžné politické strany, měl jsem na mysli, že je extrémně demokratická směrem dovnitř, tedy že toleruje velmi širokou škálu názorů svých členů.

  • Hlodoun

   No, na jednu stranu je fakt že se nepřjmenovali, ale na druhou že jsem již dávno neslyšel výrazivo jako „trockista“, „revizionista“ či „maoista“ od nějakého z jejich bossů, takže se asi cosi fakt změnilo. A docela velká změna je že ke členství již není nutno „pevně stát na pozici vedeckého ateismu“. Je vám to známo?
   Jinak na lidskou slušnost mám velmi podobný názor. Ovšem být v dnešní době pravičákem může být jen hlupák nebo mizera – vypovídá to totiž o jeho morálce a intelektu totéž jako by byl ve 30 letech v SSSR stalinistou, či v roce 41 v Reichu přesvědčeným členem NSDAP. Svině prostě zůstane sviní i kdyby na sobě zlaté sedlo měla.
   Takže zde vidím jistý nemalý rozpor – v současnosti v tomto státě jste buď pravičákem, nebo slušným člověkem. Ale možná myslíte pod pojmem pravičák či levičák jen jakousi účelovou nálepku? Pak by to i dávalo smysl…

 5. Jiří

  Věcně by to šlo, ale nejde to. A slušně, slušně to skutečně nejde . Ani náhodou !

 6. Michal

  Je to velmi výstižně napsáno. Němcová, ale i média by se měla stydět. Dát do hlavního zpravodajství takový bluf. Na ČT24 ten titulek jel taky pěkně dlouho. Je to novinářská ostuda.

  • Hlodoun

   Nebojte se, vše je zdokumentováno. Lidé mají jistou pamět a všicni známe ty ksichty, jména i adresy. A účet bude mastný.

 7. Tormans

  Chápu správně, že se zasazujete o právo nácků volně šířit své názory? Vycházím z Vaší teze „Můj osobní názor je, že svoboda slova by měla být co největší a že by mělo být legální hlásání čehokoli, pakliže nezazní přímá výzva ke spáchání trestného činu, neboť s pomýlenou myšlenkou je třeba bojovat rovněž myšlenkou…“

  • Ano, chápete to správně. Těžko si dovedu představit odpudivější názory než ty, jaké prezentují neonacisté, ale přesto jsem přesvědčen, že by měli mít právo tyto názory svobodně sdělovat.

   • Hlodoun

    Kde by jste ale vedl nějakou linii, oddělující názory které je již nutno postihovat? Nebo by jste ji zcela odmítl (aby došlo k jakési volné soutěži informací a idejí)? Pokud je tomu tak – tak se obávám že společnost která by toto praktikovala dosud na této planetě nikdy nebyla vytvořena (a kdoví jak by dopadla, zda by takový rys vlastně neohrožoval její stabilitu). I toho Sokrata popravili volnomyšlenkářští občané athénští za „kažení mládeže a pohrdání bohy“.

 8. Mám poslední dobou stále intenzivnější pocit, že obhájci „hodnot pravých“ vzali za své jedno staré latinské rčení, jenom v něm Jupitera nahradili fašistou.

 9. Hlodoun

  Já jen koukám jak to že tě překvapuje, že má dnes fašistická svoloč ve Veškrnistánu tak volný výběh a možnost si doširoka otevírat držky? To přece naopak docela dobře dokresluje co nám vládne za sebranku – objímající se se zločincem Bushem, plánující pod lživými záminkami války na všech koncích světa, podporující humanitární bombardování a obchod s lidkými orgány. Pokud sedí v orgánech vlády obdivovatel stavitelů koncentráků Benda a podporovatel etnického čištění Štětina, v Praze má kancl Landsmanšaft, a ČR vyznamenává teroristy a zločince typu Mašínů, čemu se vlastně divíš? Všeho však jen do času – a za všechna tato svinstva bude buď jim, buď jejich potomkům – jednou předložen dpovídajícím způsobem notně krvavý účet – a každé prase si najde svého řezníka. Tomu se říká příčina a následek…

 10. lomikel

  snad jen poznamka ze predatorske elity nemusi vzdy byt fasisticke, mohlo by to plest a svadet k urcitym vice-mene mrtvym konceptum.

  take neplati ze kazde nasili je fasismus, ze 🙂

  • hank

   To sice nemusí a neplatí, ale platí, že když se predátorským elitám nechá volná ruka, vždy to fašismem nebo něčím podobným skončí.

   Pokud jde o násilí, je vždy dobře upřesnit proti komu a v čím zájmu. Viz nejklasičtější definice státu jako organizovaného násilí… Určitá míra násilí je v určitých situacích žádoucí.

  • Hlodoun

   Současné elity = fašismus. Stačí když si vyhledáte ono heslo v hloupé Wikipedii a pak si poslechnete projev Bushe, Rumsfelda, Riceové (v našem malém rybníku Bendy, Štětiny, Jokla) či si zadáte heslo „Bilderberg“, „Berezovskij“, nebo „Sorosz“. Pak stačí hledat ony znaky – co vypadá jako kachna, kváká jako kachna a plave jako kachan – bývá skutečně kachna. Možná si pak budete musit vybrat kterou si zobnete pilulku. Ovšem kdyby vám snad bylo jako myslícímu tvoru všelijak, návrat do Matrixu vám zaručí vaši bývalou šťasnou nevědomost.

   • lomikel

    naduzivani slova fasismus pro veskere se mnou neladici jednani mi nepripada vhodne z duvodu

    1. metodicke redukce ve ktere se ztraci informace
    2. pouziti tohoto slova na _vsech_ stranach jakozto pseudoargumentu majiciho za cil vyclenit nejaky nazor s diskuse. Pisu sice na _vsech_ ale jedna se, vzhledem k medialni vaze, hlavne o oficialni media.
    3. je pouzivano jako zaklinadlo cleny, pro me, obskurnich skupin – antifa, clovek v tisni, Pravda a Laska.
    4. nejak implictine se jim rika ze urcite skupiny obyvatel zeme fasisticke (rozumej zle) proste nemohou byt, ze 🙂

    • hank

     lomikel: S tím se dá v podstatě souhlasit. Fašismus je definován dost přesně a nadužívání toho pojmu popsaným způsobem vede mj. k otupění pozornosti v situaci, kdy se skutečně začíná reálně projevovat. Ale kus pravdy má i hlodoun. Dřív se fašismu říkalo i korporativismus, některé jeho znaky se opravdu v současném uspořádání společnosti dají nalézt.

    • Hlodoun

     Ano, s nadužíváním souhlasím, ale lze si snadno všimnout že tak činí mazaně ponejvíce právě současní fašisté. Přimlouval bych se za přesné odlišování nacismu a fašismu. A fašismus může být mnoha typů, Hitlerův fašismus byl jiný než Mussoliniho a oba jiné než Francův či Pinochetův. Stejně tak má své specifické rysy Bushův fašismus, logicky. Ale do oné definice se vejde krásně – jen si to sám zkuste. Btw zajímavým specifikem je že ač Reich neměl právně zakotveno v trestním řádu užití mučení (což jeho úřadům nijak nebránilo jej využívat(, v trestním řádu USA a Izraele to nalezneme. Tyto režimy jsou skutečnou ostudou naší současné civilizace (jinýi slovy, přesně řečeno, jejich morální a právní povědomí – a tedy i legitimita – je daleko za právním a morálním povědomí například habsburské monarchie za Josefa II).

 11. ABC

  Zase velmi dobrý článek..já bývalý pravičák, který věřil ve spásnou moc „pravicové svobody“ přiznávám: mýlil jsem se. Chci svobodu, ale nechci být otrokem ekonomické nesvobody.

  • Když dovolíte, tak bych si dovolil vaši myšlenku mírně přeformulovat: Chci svobodu, ale nechci být podřízen ekonomické svobodě otrokářů. A nechci být otrokář.

   • che

    Tak pod tohle Tribunovo kredo se taky naplno podepisuju, prostě moje svoboda končí tam kde bych ublížil druhému.

  • Hlodoun

   Na druhé straně, pravičáci už smí dnes nejen krást jako Topolánek a lhát jako Kalousek, ale i loupit jako Dalík. Zbývá jim dovolit vraždit. To je jistý posun, nemyslíte? Nechcete to s nimi zase chvíli zkusit – třebas jen tak s prosté lidské vypočítavosti? Na rozdíl od dementů kteří jejich žvástům opravdu věří už víte jak se věci mají a tak by jste to mezi tou sebrankou možná dotáhl daleko, rozhodně dál než obyčejný pouliční fašistický plebs (ten se hodí tak na pálení knih, mlácení židů a věšení komunistů).

 12. Hlodoun

  Jak zachází s kabelkou z kůže ohroženého druhu pravičácký zmetek:
  http://www.super.cz/12021-nadherna-dcera-clinta-eastwooda-se-zblaznila-takhle-pali-kabelku-za-dva-miliony.html
  Hezká ilustrace mentality této parazitní sebranky.

  • No, tady asi nadužíváš slovo „pravičák“. Tento druh „zlaté mládeže“ je politicky patrně indiferentní. Žijí prostě v jiné realitě. A upřímně řečeno jim tu realitu ani trochu nezávidím.

  • strojmir

   Tvl. echt komentář z deníku Super. Mno pane Hlodoun, vy nejenže máte jasno kudy vést linii mezi dobrem a zlem, což je první předpoklad ke vzniku jakékoliv totality, domnívám se že to je jedna z věcí na které Kojot zde upozorňoval, ale navíc je vidět, že využíváte věrohodné informační kanály nebo spíše stoky.

   • Hlodoun

    Nu pane Strojmir, však je to pravičácká stoka, ta by vám a vám podobným měla vonět, ne? Papej, papej…

    • Hlodoune, ty jsi fakt blb. Takovým, jako jsi ty, v duchu říkám „prasáci“ – tváří se, že bojují za tu či onu dobrou věc, ale ve skutečnosti jsou destruktivní zhruba podle staré dobré hlášky „Iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel.“

 13. M

  Ahoj Kojote-potkali jsme se na mystice v Praze. Říkal jsem, že obnovujeme v Praze každý měsíc setkávání Volného sdružení badatelů okultních podle vzoru 1. Československé republiky. Nevidím nikde na Tebe mail. Chtěl bych s Tebou něco probrat. Mohl bys mi prosím Tě napsat mail na: marek.arkan@seznam.cz

  Dík X.