Propaganda Reloaded

Po dlouhé, předlouhé době jsem strávil nějaký čas u GIMPu a tvořil výtvarno. Konkrétně jsem chtěl zpracovat něco úderného v komunistickém stylu.

Celý ten námět vyplynul z faktu, že zatímco v počátcích komunistického hnutí byla jeho výtvarná stránka spojena s geniální avantgardou a později s uměřenějším, ale stále své nějaké kouzlo majícím socialistickým realismem, dnes je to, alespoň u nás, děs a běs. Co si budeme povídat – na většinu plakátů KSČM se prostě nedá dívat.

Takže následující berte jako svého druhu cvičení. Je založeno na grafice 2 čtverce pro mne zcela famózního Ela Lysického, na vlajce s tradičními proroky a textu prvního vydání Manifestu komunistické strany.  Primárním určením je použití jako úvodního obrázku facebookového profilu.  Enjoy 🙂

support-real-dissent-fb

Kliknutím na obrázek jej zvětšíte do optimální velikosti.

ZDE si můžete otevřít obrázek v maximálním rozlišení.

Byl jsem v komentáři upozorněn na nedostatky a některé z připomínek pokládám za podnětné. Zde je další verze. Znovu připomínám, že se jedná jen o studie, osvěžuji si práci s GIMPem a zkouším různé možnosti.

Propaganda Reloaded

Propaganda Reloaded

 

Verze pro Facebook (jako úvodní fotka):

Propaganda_reloaded-facebook-bg

PS: Samozřejmě, že tomu stále ještě něco chybí. Konstruktivní připomínky jsou vítány.

Reklamy

komentářů 21

Filed under Galerie, Politika

21 responses to “Propaganda Reloaded

 1. Antonín Pekárek

  Barva vlajky a čtverce by měla být stejná. „real“ by nemělo mít stín. Pod vlajkou zůstává žlutý flek. Žluté tváře bych změnil na bílé. Žerď vlajky bych zkusil černou a rozhodně odbarvil ty krámy za ní – nebo je nejlépe úplně odstranit. Hlavní motiv zvětšit, červený čtverec může přečuhovat hodní okraj. Pozadí a citát z KM (je to ono, ne?) nikdo nepochopí, obávám se.

  • Antonín Pekárek

   Beru všechno zpět, takhle nad tím uvažovat nemá cenu. Především je chybná symbolika. Marx, Engels a Lenin jsou stará veteš, ve 21. století a místních podmínkách nikoho neuchvátí. Víceméně říkají – nic nového pro vás nemáme, jedině snad tuhle trochu zatuchlého stalinismu, nechcete? Moderní doba chce moderní výraz, a jestli KSČM nic současného nemá… tak to je taky poznání, že.

  • Antonín Pekárek

   Ještě bych zvážil koho oslovujete. Jestli vesnickou nižší třídu a starší lidi, pak je šílenství na ně mluvit anglicky. Jestli pár mladých intelektuálních frikulínů, pro které je komunistická strana způsob, jak se blýsknout sami před sebou, pak snad, ale má to smysl?

  • Antonín Pekárek

   Díky za zajímavé téma k přemýšlení. Kdybych se pokoušel navrhnout vizuál KSČM pro příští volby, určitě bych nevytahoval staré ani nové symboly. Snažil bych se vyprávět příběh. Příběh o tom, co voliče KSČM trápí.

   Vyhodili je z práce. Zavřeli fabriku. Pracují ve špatných podmínkách za minimální mzdu. Cítí se odstrčení.

   Pak bych pro každý z těch několika (cca pěti) příběhů nafotil „reálnou“ fotografii, velmi kvalitní. Řekněme strhaná prodavačka v supermarketu. Svobodná matka před Slevněnkou. Utrápený tatík před branou zavřené fabriky.

   K tomu jednoduchá (!), avšak vysoce emocionální věta, vyjadřující příběh, třeba „Jsem bez práce“ nebo „Už nevím co si počít“ nebo „Takhle jsem žít nechtěl“. No a je to, k tomu plácnout logo (žádné odporné třešně, moderní volební logo) KSČM a univerzální volební heslo, něco jako „Ještě jsme tu my“ či „Stojíme při vás ve zlých časech“, něco na ten způsob.

   Máme tu příběh (propaganda musí vyprávět příběh), emoce (propaganda musí sdělovat emoce, nic jiného), máme tu strach (politik potřebuje strašáka) a máme tu i pozitivní vyústění (volte nás, my vás ochráníme).

   Neříkám, že je to celé nějak objevné, to vůbec, ale rozhodně je to o ligu lepší než současná propaganda KSČM.

   • Taková kampaň už existuje, byl jsem na ni teď upozorněn.
    Vypadá dobře, ale ještě tomu něco chybí:    Nicméně si myslím, že ty experimenty s avantgardou mají smysl.

    • Antonín Pekárek

     Omlouvám se za zmatení. Ty čtyři obrázky jsem teď před chvílí vyrobil já jako ilustraci naší diskuze.

  • Náhodou máte skvělé postřehy, díky. Jinak samozřejmě toto není určené k nějaké politické aplikaci. Je to jen studie, cvičení.

   • Antonín Pekárek

    To není vůbec náhodou a nemám je já. To Adolf Hitler. Mein Kampf by si měl přečíst každý, kdo to s propagandou myslí vážně.

  • Přidávám do článku další verzi.

   • Antonín Pekárek

    Lepší. Všechno co je nažloutlé udělejte bílé. Nažloutlá nesymbolizuje nic, nanejvýš starý papír. Odbarvěte namodralý odstín předmětů, ať je to jen černá. Tradiční barvy komunistické (a nacistické) propagandy jsou červená, černá a bílá, jen základní tóny, nic víc.

 2. Antonín Pekárek

  Něco jako http://i.tinyuploads.com/w1wdKN.jpg – je to jen narychlo spíchnutá ilustrace, muselo by se to po všech stránkách dotáhnout.

  • Antonín Pekárek

   Vy jste mne opravdu zaujal. Mám další nápad. Komunisti trpí – kromě mnoha jiných věcí – tím, že dělají dojem strany pro lidi 80+. Absolutně nemoderní, přežilé, táhne z toho pach staroby. Do vizuálu by to chtělo něco moderního, současného… ale zas ne moc. Ve skutečnosti voliči KSČM nijak moderní nejsou, s IQ taky zářit nemohou, takže to musí být něco, co si oni vyloží jako znak moderny. Co takhle „www.kscm.cz“? To posouvá stranu blíž k současnosti a dnes už to pochopí i kedjaká vesnická babka.

 3. David

  Jen trocha zvědavosti: Kojote, opravdu věříš, že revolucí se dosáhne sociální rovnosti? (a teď se ptám bez jakýchkoliv úšklebků nebo tak, jen mě to zajímá)

  • Záleží na tom, jak chápeme tu revoluci. Pokud jako násilný převrat ve stylu revolucí Francouzské nebo Ruské, tak ne, nevěřím. Pokud ji však chápeme v tom smyslu, jak hovoříme o revoluci neolitické, průmyslové a nyní informační, tak ano.

 4. Antonín Pekárek

  Mimochodem, k tomu „real dissent“. Co je na lidech jako je Grebeníček, Ransdorf nebo Remek disidentského? Vždyť oni jsou vzor establishmentu, typičtí korytáři. Sedí na svých tučných postech snad odnepaměti a co se vůbec pokusili změnit? KSČM a disidentství, hehe, ti určitě. Ti Vandasovi kluci jsou disent, NAL možná taky, ale KSČM pravý opak.

  • Jsem hrozně unavený, odpovím snad zítra.

  • Já tím nemyslel KSČM, ale komunisty vůbec. Jak jsem psal jinde, je to jen cvičení. Ale přesto na zmíněných lidech něco disidentského je. Třeba způsob, jak jsou prezentováni ve veřejnoprávních médiích.

   • Jan

    „Ale přesto na zmíněných lidech něco disidentského je. Třeba způsob, jak jsou prezentováni ve veřejnoprávních médiích.“

    Adolf Hitlerů and his boys vám také přijdou tak nějak disidentští? Či hololebí hoši s IQ tykve a potřebou vůdce, který by za ně myslel, aby mohli jen papouškovat?

    • hans

     to Jan: „Disident (latinsky odpůrce), odštěpenec, odpadlík (zvláště náboženský nebo politický), odmítající oficiálně proklamované názory, je v politickém slova smyslu člověk odlišně smýšlející, aktivní odpůrce establishmentu“ Takže ano, disidenty jsou.

     to Antonín Pekárek: je na nich disidentského to samé co na chartistech – také se omezují na slovní kritiku režimu. Navíc nemají bohatého velkého taťku vykukujícího spoza hranic.