Sovětští soudruzi staví pentagram

Sovětští soudruzi staví pentagram

(starý plakát, moje asociace)

komentářů 12

Filed under Galerie, Humor a recese

12 responses to “Sovětští soudruzi staví pentagram

 1. Antikrob

  Snad sis nemyslel, že komunizmus lze vybudovat bez použití černé magie…

 2. Antikrob

  Tak tohle dílo onoho „nebezpečného idividua odříznutého v horském srubu mezi bači“ jsem ještě nečetl…

 3. Nehodný

  Kojote, jen mě tak napadlo (leč nezranilo): A co staví čeští soudruzi? Jsou stejně kreativní jako ti sovětští?

  • Obecně vzato se čeští soudruzi snaží stavět něco smysluplného na pomezí systémové a protisystémové opozice. Občas to dělají kreativně, obvykle moc ne.
   Bolestná pravda je, že čeští komunisté v mnoha směrech kreativní nejsou. Třeba co se týče vizuální propagace, s níž si zde pohrávám, je to hrozná bída. A přitom ta původní avantgardní tradice měla takovou sílu! Ostatně i ten socialistický realismus měl větší grády, než to, čím se čeští komunisté prezentují dnes.
   Ale uvidíme, třeba se to poddá 😉

   • Antikrob

    Jj, třeba takový Zátiší se samopalem, to mělo grády.

    • for Antikrob

     Děláte si legraci, ale já bych to viděl třeba na takový obyčejný výjev Na úřadu práce, Ze života bezdomovců, Láska za časů Nečase, Pražský primátor rozléva polévku o Vánocích a další výtvarná díla. V oblasti literatury (próza, poezie) by to byly povídky o důchodcích, kteří v lékárně odmítají léky protože na ně nemají peníze, o samoživitelkách, které nedostávají včas sociální podporu, o obětech exekucí, o těžkostech při hledání zaměstnání, o životě sociálně vyloučených atd. atd. Také literatura faktu by mohla monitorovat životní podmínky pracujících (vlastními rukami), drobných živnostníků, uplatnění absolventů škol, vývoj kriminality v oblastech postižených nezaměstnaností a vývoj sebevražd z titulu ztráty zaměstnání atd. atd. V oblasti dokumentářních filmů je dle mě již uděláno dost (úplně bezděčně!!!!), zato hrané české filmy spíše fandí novému establishmentu (minimálně upozaďují sociální otázky a dělají si legraci z problémů obyčejných lidí). Takže námětů je hafo.

     • jvf

      Takové knížky nemusí nikdo psát, to už jsme všichni četli ve škole – Zola, Dickens, Stašek, Arbes, Čapek-Chod. Jenom nás holt nenapadlo, že se to v jedenadvácátém století může vrátit…

 4. Je zábavné, jak se ze symbolu apotropaické magie, jehož význam byl nesmírně kladný, stal symbol satanismu a později komunismu. Není ani od věci připomenout, že USA i SSSR jistý čas používaly jako znak rudou pěticípou hvězdu.

  • Nehodný

   Symbol satanizmu je – pokud se nemýlím – petagram otočený o 180 stupňů (stojí na špičce). USA svého času (zejména v 2. sv. válce) používaly pěticípou hvězdu, ale bílé barvy. Rudá pěticípá hvězda má prý symbolizovat jiskru (která zapaluje oheň), barva červená (oblíbená již Marxem) pak krev. Tendenční historikové s oblibou dávají na jednu úroveň komunizmus s nacizmem, nicméně jeho symbolem byla svastika. Svastika je daleko starší než uvedené symboly a pochází z Východu (Indie) – takže teď buď symboly se řídící babo moudrá!

  • No, asi dřív symbol komunismu a pak satanismu, ale otázka je jiná: A on jako symbol komunismu a satanismu nesmírně kladný není? 😛