Problém Jiřího Dienstbiera (glosa)

Byl Jiří Dienstbier obětován na Zemanově oltáři? Je Jiří Dienstbier solitér? Nebo v čem je vlastně problém? Myslím, že v tom, že pan Dienstbier je prostě špatný hráč mocenských her.

Nejprve předešlu, že jsem před prvním kolem prezidentské volby Jiřího Dienstbiera propagoval coby z mého pohledu nejlepšího kandidáta a také jsem jej volil. Myslím, že je to čestný člověk a jeho politické snažení je vedeno upřímným zájmem o lepší život občanů našeho státu. Jenže, a všiml jsem si toho už v tom prvním kole, je špatným hráčem mocenské hry, neumí být nad věcí, všechno si bere příliš osobně a sám sebe nakonec dostal do izolace.

Bylo to poznat například v tom, jak sveřepě a dosti neelegantně neustále kritizoval Miloše Zemana a snažil se vůči němu vymezit, místo aby prezentoval především sám sebe. Zemana to samozřejmě vůbec nevzrušovalo. Zeman na mě vůbec působil jako ryba ve vodě, či konkrétně jako moje vodní želva, kterou jsem, poté, co odrostla svému prvnímu akváriu, přemístil do většího. Užíval si to, byl ve svém živlu, doslova spokojený jak (ta)  želva, a musím přiznat, že byla radost jej sledovat.

Skončilo první kolo a dva z kandidátů učinili neodpustitelnou chybu, která se nezapomíná – propadli sebelítosti. Mám samozřejmě na mysli pány Fischera a Dienstbiera. Místo aby poblahopřáli úspěšnějším soupeřům a odešli středem s hlavou vztyčenou, začali fňukat. A to se prostě nedělá. Jsem přesvědčen, že kdyby Jiří Dienstbier prostě uznal porážku, podpořil Miloše Zemana do druhého kola, zůstal v klidu a nestěžoval si, mohl být místopředsedou ČSSD i po sjezdu. Jenže toto on prostě nedokáže. Rozumím mu – odporuje to jeho zvnitřněnému přesvědčení – ale s takovou může být lokálním politikem či politickým komentátorem, nikoli však špičkovým politikem.

Špičkový politik musí být schopen dělat kompromisy, přizpůsobovat se měnící se situaci, tvrdě vyjednávat i si získávat spojence a vytvářet účelové aliance, musí umět správně reagovat na útok, musí vědět, kdy mluvit a kdy raději mlčet… A musí umět unést porážku a nepodléhat emocím. To nutně neznamená, že špičkový politik musí být bezzásadový oportunista, nicméně musí být ochoten se „ušpinit“. Jinak to v současné době prostě nejde.

Upřímně řečeno mě vůbec nepřekvapilo, že byl Jiří Dienstbier na sjezdu sociálních demokratů vyšachován, to, že se tak stane, bylo nabíledni. Uvědomí si díky tomu pan Dienstbier kam skutečně patří, kde může uplatnit své silné stránky a do kterých oblastí se naopak raději nepouštět? Těžko říci, zatím se mi tak nejeví. Možná, až ustoupí pocit uražené ješitnosti.

Abych předešel nařčení, že sám nejsem politickým hráčem, tak ano: Nejsem, protože vím, že by to nebyla moje parketa. Znám své silné i slabé stránky a vím, že bych v tomto druhu hry patrně neuspěl – ne snad proto, že bych propadal uražené sebelítosti, ale proto, že jsem prostě příliš intelektualistický a hloubavý a rozhodně nejsem vůdčí typ. Nicméně mne to nediskvalifikuje pokud jde o porozumění pravidlům mocenské hry a schopnosti vyhodnotit úroveň jednotlivých hráčů.

Jiří Dienstbier zatím prostě není mužem na svém místě. Upřímně mu přeji, aby své místo nalezl – bude to jak ku prospěchu jeho samého, tak i ku prospěchu ostatních, neboť nepochybuji o tom, že je to člověk, který má co nabídnout.

.

Čtenářům v této souvislosti vřele doporučuji videoblogový seriál Mocenská hra slovenského spisovatele Jozefa Kariky – naleznete jej na jeho stránkách a je poučný i pro ty, kdo chtějí mocenskou hru sledovat jen zpovzdálí. 

komentářů 17

Filed under Politika

17 responses to “Problém Jiřího Dienstbiera (glosa)

 1. strojmir

  Kojote, rozumím tomu co jsi napsal, ale i když máš asi pravdu v tom, že Dientsbier mohl jednat více takticky, nemyslím, že to musí být nutně bráno jako nedostatek. Nevím jak ty, ale já mám politikaření a lhaní vůbec tak akorát. Takže když někdo v politice hovoří upřímně, vnímám to nikoliv jako nedostatek, ale jako velké plus, alespoň pro mě. A byli v minulosti i v politice tací, kteří toho byli schopni a přesto obstáli. Tvůj pohled se liší i tím, že vnímáš jako chybu že Dientsbier nepodpořil Zemana do druhého kola. Jenomže to nemusí být žádný pokřik ublíženého, ale prosté vyjádření pocitu, který jsem v té době sdílel i já spolu s mnoha dalšími,bez ohledu na názor Dientsbierův , totiž, že tehdy byla každá volba špatná. Kdyby Zeman prohrál, měla by Sociální demokracie mnohem lepší výchozí podmínky pro vnitřní reformu směrem od kmotrovské dynastie navázané na Zemana. Tato část s největší pravděpodobností budoucí nejsilnější vládní strany naopak nyní zřetelně posílila. Dientsbier, který má slušnou popularitu, dosáhl solidních 16 % proti dinosaurům a přinesl důležitý potenciál středových voličů, byl odhozen, jako použitý toaletní papír. Jaký to signál, když si jej strana nejprve vybere jako kandidáta na hlavu státu aby jej vzápětí odstrčila bokem. Zeman, který v uplynulých letech zřetelně kooperoval s pravicí a nevynechal jedinou možnost, jak oslabit pozice sociální demokracie pak za odměnu získal potlesk ve stoje. Jaké má Zeman skutečné záměry a do jaké míry hodlá uplatňovat svůj zřetelný a nyní posílený vliv v soc.dem. se teprve ukáže. Nepředpokládám ale, že by jeho ambice končili získáním výhledu z Pražského hradu a možností používat vládní letku. Věc má ještě další rozměr. Dientsbier je dosud stínovým ministrem spravedlnosti, z tohoto pohledu jsem rád, že prezidentskou volbu prohrál, protože po dlouhých letech , kdy by tento post zasloužil spíše název ministr nespravedlnosti, by mohl být prvním, kdo to změní. Je to však zájem regionálních kmotrovských struktur? Není, ani pro ty sociálně demokratické. Takže z toho možná nic nebude.

 2. Ivan David

  Jeví se mi jako pozoruhodné, že na velmi podobném hodnocení se shodlo mnoho laických pozorovatelů (dokonce přidali i diagnózu). Článek je výstižný. V politice záleží často na vlastnostech, které jsou jinde podružné a naopak. Přeji krásný den. Pokud by se mi autor ozval, rád bych si s ním osobně pohovořil. Ivan David, 602 287 260.

 3. Nehodný o nehodných

  Jiří Dienstbier se stylizuje do role tzv. spravedlivého politika. V prezidentských volbách proto chutě kopal do Miloše Zemana. Levičák do levičáka. Pravičáci – jako vždy držící při sobě – jej tolik neinteresovali. Čechoameričanovi vůbec nic neříká stará česká moudrost „Nepřítel mého nepřítele, je mým přítelem“, dokonce ani nová moudrost (ala polská Solidarita) „V jednotě je síla!“ Pro ČSSD je to již symptomatické. Před deseti léty při prezidentské volbě socanští Jidáši podrazili Miloše Zemana. Kde mohla být dneska česká politická scéna, kdyby k tomu nedošlo?!? Byl by snad horší než V. Klaus? Byl by dneska v Strakově akademie Nečas? Ztracená léta se však nevrátí… Napadá mě analogie s úřadem papeže: Kde dneska mohla být ř.-k. církev, kdyby před 8 lety nebyl zvolen skopčák Ratzinger, ale jezuita Bergoglia? Ztracená léta se však nevrátí…. a bohužel ani životní energie 77-letého papeže určitě již není taková jako před 8 léty. Jiří Diestbier si hraje na morální autoritu a kadí přitom do vlastního hnízda. Publikum ČSSD je již znechucené neustálými mocenskými třenicemi ve vedení strany, podivnými frakcemi, neloajalitou, řevnivostí apod. Socanům se povedlo vystrnadit Paroubka ze strany, kterou vyzvedl z politického suterénu a unikátní je také skutečnost, že socani poslali s gustem do tepláků dokonce vlastní lidi (Ivo Svoboda + Barbora Snopková), což je v jiných stranách těžko myslitelné (tam se v obdobných případech spíše semknou). Přitom Svoboda se Snopkovou určitě nedosahovali úrovně Palase a dalších šíbřů. Pokud se ČSSD nevypořádá s obdobným deficitem soudržnosti a jednotného tahu na branku, nepomůžou ji ani vyhrané volby.

 4. hans

  …Dientsbier, který má slušnou popularitu, ….

  Stejně jako Buzková, Gross, socdemáci se slušnou popularitou díky přízni levici nenávidějících médií. Co předvedli, si pamatuji.

  …dosáhl solidních 16 % proti dinosaurům a přinesl důležitý potenciál středových voličů,…

  Přání otcem myšlenky, nebo vycházíte z nějaké analýzi rozložení voličských hlasů? Viděl jsem po prvním kole v nějakém týdeníku, tuším v Reflexu po okresech, a nic takového tam nebylo, tak se ptám.

  … byl odhozen, jako použitý toaletní papír. Jaký to signál, když si jej strana nejprve vybere jako kandidáta na hlavu státu aby jej vzápětí odstrčila bokem.. nejdřív on odstrčil stranu pryč a v druhém kole voleb se postavil proti ní do jednoho šiku s vládou. Potřebuje strana místopředsedu, který v bitvě bujuje proti ní?

  • strojmir

   Za svým názorem si stojím. Těch 850 000 hlasů v prezidentské volbě byla sázka na šanci na novou budoucnost, ne na struktury z dob oposmlouvy.
   Vy si prostě fakta vykládáte po svém. To co je vykládáno jako útok na „levicového“ kandidáta Zemana nebylo ničím jiným, než jasným konstatováním zjevných faktů ,cituji: „jednoduché rozhodování to nebude, protože to bude rozhodování mezi dvěma v zásadě pravicovými kandidáty, na jedné straně Milošem Zemanem, který pomohl díky přeběhlíkům k ustavení Topolánkovy vlády, pak díky tomu, že nám sebral nějaká procenta sestavení Nečasovy vlády a je napojen přes pány Šloufa, Mynáře na to pražské mafiánské prostředí a ta čistota, očistění politiky od korupce to jsou pro mě zásadní témata (…část o Schwarzenbergovi..) takže dobrá volba pro levicově orientované voliče sociální demokracie v tom druhém kole není…“
   Fakta, fakta, to nejsou slepé kopance, ale pravdivé výroky. Navíc Dientsbier není jediný, kdo se obává ze Zemanovy strany o rozkladný vliv na soc. dem., s tím rozdílem, že o tom nemlčel a neustoupil „takticky“ do bláta pochlebování člověku o jehož liberální politice z dob předsednictví vlády se pochvalně vyjádřili leckteří pravicoví komentátoři s tím, že byla liberálnější než stará ODS. To prosím není můj názor, to jsem četl.
   Kdyby Zeman prohrál, byl by na hradě „Karel“, ale Zeman by definitivně přišel o šanci intrikovat v nejsilnější levicové straně. Tohle bylo také důvodem, proč i pro část voličů byl de facto „Karel“se vším manipulátorským pozadím, menší zlo.
   To, že je Zeman označen za takzvaně levicového prezidenta neznamená vůbec nic a už vůbec by to nemělo stačit k jednoznačnému hodnocení a utváření nějakých názorů. Zeman si už před časem vybral ve své nepopiratelné chytrosti tuto masku, na kterou nakonec uhrál i vysněný návrat do centra dění.

   • hans

    Vy si prostě fakta vykládáte po svém.
    Jo. Vy taky. Např v. předešlé větě.

    struktury z dob oposmlouvy
    Ekonomicky nejúspěšnější vláda polistopadové doby. Jediné období kdy to korupčníci měli těžké, polistopadové éry, kdy (nenávisně nepřátelská) média každý nepatrný záchvěv korupce vytáhla na světlo a nemilosrdně ho zveřejnila.

    Taky částečné odstavení „havlolidí“ a lidovců od lizu, což je samozřejmě u médií důvod, proč dodnes dští na oposmlouvu síru. Slušným lidem, pokud měli zájem na boji s korupcí, to ovšem nevadilo.

    To co je vykládáno …

    Postavil se proti své straně, sjezd na to patřičně reagoval.
    Ostatek jsou detaily (ostatně nekonstatoval „zjevná fakta“, ale hodnocení na základě veřejnosti neznámých informací, takže pro mě to jsou neodůvodněné kopance.

    Minimálně jedna věta je určitě nepravdivá („očistění politiky od korupce to jsou pro mě zásadní témata“) protože v Praze se chtěl spojit s Kalouskovou partou. A s tou společný boj proti korupci vážně myslet nemohl.

    Neodpověděl jste na dotaz odledně voličů.

 5. ABC

  Plný souhlas s článkem. Myslím, že nezvládl svoje ego. Možná má dobré názory, ale útočit stále na Zemana je z hlediska politické strategie levice špatné. Ať už z hlediska svého ega nebo z hlediska názorů.

  • strojmir

   A to je právě to, hned v úvodu jsem napsal, že Kojotův názor chápu, nesouhlas jsem vyjevil především s tím, že Dientsbier nezvládl svoje ego, což by údajně mělo vyplývat z jeho vymezování vůči Zemanovi. Potom jsem ho tedy také nezvládl, když jsem, ač levicově orientovaný, odmítl jít volit do druhého kola s tím, že nejsem s to říci, kdo je větší zlo. A nedomnívám se, že si to myslí jenom Dientsbier a já. Tak proč ty urážky o egu?

   • ABC

    Nemyslím, že to jsou urážky. Připomíná mi trošku zhrzenou milenku, že ho voliči nezvolili a zvolili jeho soka. To mi vadí. Říci, že by volil radši Schwarzenberga než Zemana, to by levicový politik dělat neměl. Podle mě je Schwarzenberg pouhým maskotem, hůře řečeno loutkou extrémně pravicové TOP 09. Samozřejmě každý kandidát se vymezuje jako prezident všeho lidu a nezávislý, ale Schwarzenberg to nesplňuje. Vždy poslušně v zásadních věcech stál za faktickým vůdcem TOP 09 Kalouskem a byl hodně vytažený mediální propagandou.

   • hans

    Vojenská středověká metafora: Když se nechcete přidat k armádě a jen se koukáte na bitvu o nového vládce, protože je vám jedno, koho budete poddaný, je to váš problém a vaše volba.

    Když přední generál jedné z armád před 2. kolem bitvy zběhne na druhou stranu, může zůstat generálem? Nemůže, protože s ním nikdy armáda nevyhraje.

    • strojmir

     Dientsbier pokud vím v žádném případě nedoporučil volbu Schwarzenberga, tohle jsou nesmysly, řekl, že je to těžká volba menšího zla a uvážení nechal na každém, jen odmítl podpořit Zemana, to není totéž. Pokud si to nepamatujete, zde je jeho vyjádření : http://www.youtube.com/watch?v=6L4ynRiDJvg
     Stejně jako já a další si totiž uvědomoval, že nelze předem říci zda je větší zlo Zeman nebo Schwazenberg, protože oba mají potenciál na pořádný průšvih a těžko předem hodnotit, kdo ho využije „lépe“. To je i má odpověď na tu bitvu o nového vládce. Mě prostě nestačí jenom povrchní hodnocení : ten je víc levý tak tím lépe a vy byste přinejmenším neměli zavírat oči před tím, jak Zeman záměrně dopomáhal pravici k zisku dvou posledních vlád.

 6. jvf

  Souhlasím se Strojmírem i s tímto: http://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/03/19/oranzovy-sjezd-aneb-plynojem-plny-omylu/#more-931990
  Nejen co se Dienstbiera týče: myslím, že sociální demokracie si zadělala na velký problém a vůbec bych se nedivil, kdyby i dotřetice dokázala prohrát předem vyhrané volby.

 7. ABC

  Článek s Vaším odkazem jsem ještě nečetl ale vy myslíte, že , kdyby útočila na levicového prezidenta, který byl zvolen lidovým hlasováním prostřednictvím Dienstbiera, že by měla větší šance?

  • jvf

   Zemanovo zvolení prezidenta jsem přivítal a samozřejmě vím, že ČSSD s ním musí dobře vycházet. Ale ta okázalá servilita na sjezdu vypadala přespříliš trapně. Navíc doufám, že Zeman i Dienstbier jsou oba dost nad věcí, aby zapomněli na předvolební kampaň a dívali se dopředu. Odstřelit si nejpopulárnějšího politika, navíc způsobem, který vypadá jak vendetta, o politickém myšlení moc nevypovídá. Ale to vlastněuž je v tom článku