Kauza Mládek aneb Poletování holubiček (glosa)

Stává se to zas a znovu a přivádí mne to k pocitu někde mezi úžasem a frustrací. Média vytvořila nekorektní zkratku a lidé rozumu mdlého či zbrklého jim to ochotně sežrali.

Přesná citace slov pana Mládka:

11:53 – Jako další vystupuje stínový ministr financí Jan Mládek. „Naší vlajkovou lodí je progresivní daň z příjmů fyzických s horní hranicí 38 % z hrubé mzdy a zrušíme zároveň tzv. superhrubou mzdu; daň z právnických osob zvýšíme z 19 na 21 procent, v některých sektorech (telekomunikace, elektronika) dojde také k dalšímu navýšení daňové zátěže. Druhý pilíř musíme zrušit či alespoň marginalizovat. Jednou z priorit bude boj proti švarcsystému – respektive parazitování některých zaměstnavatelů na zaměstnancích. Zavedeme registrační pokladny a podpoříme to loterií, jako na Tchaj-wanu,“ uvedl Mládek. (zvýrazněno mnou)

Tedy co Jan Mládek řekl? Že je třeba bojovat proti firmám, které využívají švarcsystému a parazitují na de facto zaměstnancích, které pro ně pracují formálně jako OSVČ. Paraziti tedy nejsou OSVČ, ale zaměstnavatelé, kteří OSVČ zaměstnávají. Kdyby měl na mysli, že OSVČ parazitují na svých zaměstnancích, nedávalo by to prakticky žádný smysl, navíc nikde o OSVČ jako o parazitech nemluví! Pokládám za smutné, že účelovému mediálnímu překroucení Mládkových slov podlehl i Bohuslav Sobotka a místo, aby se zastal svého člověka a využil toho ke kritice médií (Miloš Zeman by si to jistě nenecha ujít!), vyjadřoval se k mediální verzi výroku.

Znám mimochodem i lidi, kteří takto pracují bez nároku na dovolenou, nemocenskou atd. de facto jako zaměstnanci, a okázale prezentují svou pravicovost a chlubí se tím, jak je to cool, protože ušetří na odvodech (ve skutečnosti samozřejmě ušetří především ten zaměstnavatel).

Co dodat? Kdyby hloupost nadnášela, to by to bylo holubiček!

EDIT: Byl jsem upozorněn na tuto verzi výroku (na webu ČT): „Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný.“ Nikde jsem jej ale nenašel celý, tedy s tím, co mu předcházelo a kdo jsou ti „oni“, tedy zda skutečně myslel živnostníky nebo koho vlastně. Pokud to má někdo ze čtenářů k dispozici, nechť mne o tom prosím informuje v komentářích. Děkuji.

EDIT 2: Jsem sice stále přesvědčen, že Jan Mládek neměl na mysli živnostníky en bloc, protože by to prostě nedávalo smysl, ale myslím, že jsem tento článek napsal s příliš horkou hlavou a na základě neúplných informací, takže jej beru zpět.

komentářů 18

Filed under Politika

18 responses to “Kauza Mládek aneb Poletování holubiček (glosa)

 1. compañero

  A nenapadlo Vás, že jim při prakticky milionové nezaměstnanosti nic nezbývá, kdyby cekli, tak poletí a socani je živit nebudou a na pracáku jim nic neseženou. Tak co radíte, kromě všeobecných postřehů. Takže můžete jim poradit, aby byli „chytří¨“ , nechlubili se tím a naopak to veřejně pomlouvali a zítra budou fakticky bez příjmu jako skuteční nezaměstnaní.
  A o nějaké „skutečné“ práci myšleno asi HPP s nemocenskou a dovolenou byste pro ně nevěděl?
  Hasta siempre compañero .

  • Uvědomuji si, že lidem pracujícím v švarcsystému leckdy nic jiného nezbývá. Jen pokládám za fascinující, když si myslí, že jsou někým, kým nejsou.

   • sob

    na oficialnim youtube kanalu cssdtelevize je k shlednuti kompletni zaznam vystoupeni a diskusi prvniho dne sjezdu. zaznam z druheho dne konci po vystoupeni fica v cca 10:50. mladek ona slova na adresu zivnostniku pronasi v ramci projevu stinovych ministru v cca 12:05. to bude urcite nahoda, ze to tam neni. neveslo se jim to na youtube 😉

 2. Je to zapadá do absurdní logiky české politiky: žijeme v kapitalismus, proto bojujeme proti komunistům.

  Ony obecně projevy pronášené spatra v televizi i leckde jinde jsou často dosti zmatené, nepřesné až pýthické a myslím že není výjimkou, že mluvčí řekne něco úplně jiného, než chtěl. Po bitvě je každý generál.

 3. Proč se tedy Mládek omlouvá OSVČ_

  Pokud to Mládek myslel jinak, tak proč se dodatečně v tisku OSVČ omlouval? Tato kauza spolu s dalšími (Jiří Dienstbier, boje o vedení, postoj k poplatkům u lékaře, rotace křesel s ODS v krajích, přehlížení backgroundu některých VIP typu Palase, Hulínské a jiných) představuje drobné kamínky do mozaiky ČSSD jako naprosto nedůvěryhodné strany, jejiž cílem je hlavně udržení se u koryt.

  • Prosím, držte si konstantní pojmenování, jinak musím každý příspěvek znovu schvalovat.
   Jak jsem napsal v EDIT 2, uvědomuji si, že jsem přestřelil a beru to zpět. Dienstbiera řeším v článku níže, další závěry sjezdu jsem ještě neanalyzoval.

 4. hank

  To je jako děravá vana: Dokud se díra, kudy utíká voda (= rozkradené daňové peníze) neucpe, nemá smysl napouštět do ní víc vody (= daní).

  Takže nejdřív řešte anonymní akcie – především ty v rukách politiků, útěky do daňových rájů, daňové úlevy a export zisků nadnárodních korporací, evidenci (což nejsou jen ty profláklé registrační kasy), majetková přiznání politiků. A až potom daňové příjmy a výběr daní, a začněte pěkně odshora, OSVČ řešte až nakonec.

 5. compañero

  Ono je dlužno říci asi toto: v roce 2010 bylo státem zaměstnávaných osob asi 1 100 00 .
  Dejme tomu, že dnes milion (ale nemyslím si).
  Takže prý 3.5 milionu odvede 81 miliard, dejme tomu že tedy 1 000 000 jich odvede 24 miliard .
  Opticky to vypadá účetně jako asi 24(státní)/1.7(parazité) = cc 14* více.
  Jenže již tu nezaznělo, že původ jejich mzdy (neparazitů= zaměstnaců státu výše zmíněných) tkví ve státním rozpočtu, který však jede na dluh.A ten dluh se stále jen zvyšuje.
  Takže lze dovodit, že to, co je jako účetně předstíráno, že je zaplaceno v té „převeliké“ výši versus parazité, je ale uhrazeno z velmi drahého dluhu na značný úrok, přičemž dluh trvá a roste.
  Je to podobné, jakoby se tento mluvka, co nikdy řemeslně ani po živnostensku nehákoval, kasal, jak má skvěle za svůj plat vybavený byt, zatímco parazit jen skromný. Avšak parazit je má z peněz, jež pochází ze skutečně odvedné a zaplacené práce, zatímco tento NEparazit má mzdu z dluhu a ono pojistné rovněž z dluhu a tudíž i vybaven jeho bytu je na dluh, který mají platit i parazité.
  Takže to je velmi relativní. Kdyby totiž chtěl podobně žít živnostník, musil by nejprve mít neomezený úvěr jako jakýsi Le comte de Monte Christo u banky Danglars a pak by mohl neomezeně(= na dluh) předstírat, že platí onen systém a sociálnědemokratičtí účetní experti by byli spokojeni., ale na něj by brzy přišel exekutor, na ony experty ne.Jen tak mimochodm, onen výtečník usiloval, aby euro bylo již zavedeno loni 2012, je totiž též prognostik, takže je otázky, nakolikdůmyslný.
  Především nemá praxi v praktickém životě a živnostníkem je jen papírově , jako miliony jiných lidí , co si to po té „revuluci“ nechali napsat spíš pro strýčka příhodu.
  Takže jistě, účetně mu vyšla ekvivalentními úpravami nestoudná rovnice zaměstnaec / živnostník =detto zaměstnanec/parazit, ale že především je on sám parazitem, do rovnice nezahrnul.
  Tak hasta siempre compadres, moudří sociáln experti = parazité financovaní ze státního dluhu = rozpočtu .

  • Prosím, přihlašujte se stále pod stejnými údaji, jinak vás budu muset neustále schvalovat.
   Ke komentáři: Většina zaměstnanců nepatří mezi zaměstnance státní, a ti, kteří k nim patří, vykonávají povětšinou kompetentní práci za nijak zvlášť pozoruhodné peníze. Jestli si třeba myslíte, že být úřednicí na pracáku je nějaká výhra, tak není. Můj bratr měl před lety možnost pracovat v oboru (zemědělský inženýr) jako státní zaměstnanec za cca 12tis. hrubého. Dospěl k závěru, že dělat byznys je lepší nápad. Nedivím se mu.

 6. compañero

  Dobrý den, ten, jemuž jste to říkal poprvé, (o přihlašování) je někdo jiný, já jsem se příhlásil jako el companěro po prvé i podruhé, takže stejně.
  Jinak, dnes je špatná situace, takže ta Vaše většina je asi 2 600 000 (z nestátních podniků a složek) a 1 100 000 jsou ti, co mají smlouvu na mzdu se státem v nějaké podobě a milion jsou živnostníci (skuteční i pseudo)
  Takže ty úřednice na úp, nemusíte tomu věřit, ale ony nepůjdou dělat živnostnice, jelikož není CO. Již druhý den by neměly z čeho zaplatit to vzp pojištění a skončily by na tom úp, ale jako v evidenci Ono to totiž i v Praze začína stát za starou belu . Takže to si může možná dovolit dobrodružná povaha, ale ne ženské s dětmi, co mají odpovědnost nejen za sebe. A tak tam raději budou a za méně. Ale jen mi není jasné, kde za při této dnešní nezaměsntnaosti dělat obchody. Takhle jsem kdysi také furiantsky mluvil, ale přešlo mne to. Ale jako muž vím a naučil jsem se to, přežít s málem, to chlap dovede, ale ženská s dětmi těžko (také by jí je mohla zabavit sociálka, samotného chlapa, když bude přežívat, nikdo).Takže jít v dnešní době ze dne na den dělat obchod alias živnostníka může jen opravdu člověk, co nemá téměř žádné závazky, jinak to je vyloženě neodpovědné , zejména jsouli závislé na tomto další osoby, třeba nezletilé..

 7. Zasvěcený článek k věci

  I na tomto případě se potvrzuje letitá praxe vyjadřovat se k věcem, o kterých mají lidé jenom neúplné informace, potažmo mlhavé představy získané z bulváru. Doporučuji proto notorickým diskutérům k čemukoliv přínosný článek k meritu věci: http://www.blisty.cz/art/67925.html.
  PS Kojote, omlouvám se, že to budete muset schvalovat – snad to přežijete ve zdraví :-). BTW Pocit důležitosti snad patří mezi pozitivní emoce, není-liž pravda! Přeji hezký den do Brna a přilehlých galaxií.

  • To schvalování je fakt strašná otrava a pokud budete v této praxi pokračovat nadále, hodím na to bobek a přesměruju vás rovnou do spamu.