Street-fotografie pořízené aparátem Praktica BC1 aneb Tady soudruzi z NDR chybu rozhodně neudělali ;-)

Jsou lidé, kteří říkají, že fotografování na film je v éře digitálních fotoaparátů ztráta času. Myslím, že nemají pravdu. Zde je pátý článek ze série, v níž se chci se čtenáři podělit o pouliční fotografie pořízené na film různými aparáty, tentokrát legendární Praktikou.

Praktica je obchodní značka několika řad fotoaparátů, vyráběných od roku 1949 Drážďanskou firmou Pentacon, ale bylo by zbytečné se zde o Praktikách rozepisovat – doporučuji na toto téma vynikající články na serveru Paladix.cz (seriál „Krásné staré stroje“), článek přímo o BC1 je ZDE.

Praktiky byly ve své době skutečně na světové úrovni a i dnes jimi lze pořizovat „konkurenceschopné“ fotografie.

Pokud jde o mou osobní zkušenost, poměrně dlouho jsem se s Praktikou sžíval, zvláště pokud jde o rychlé manuální ostření, které je u streetfotek nezbytné (zaostřit manuálně na objekt, který není v pohybu a nehrozí u něj ztráta bezprostředního okamžiku, u tohoto stroje samozřejmě problém není). Na většině zde zveřejněných fotek je znát (zvláště při větším zobrazení), že by mohly být zaostřené precizněji – uvědomuji si to. Jistě by to šlo doladit v grafických programech (a možná, že tak v některých případech učním), ale zde chci prezentovat autentické fotky (jedná se tedy o scany z negativu bez dodatečných úprav). Fotky jsou řazeny chronologicky od starších k novějším.

Kupodivu se mi zpočátku dařily spíše noční fotky a fotky za špatného osvětlení snímané na filmy Ilford HP5 Plus a Kodak 400TX podexponované na ISO 1600 a dvakrát pushované (zkusil jsem i push 3 při podexpozici na ISO 3600, ale s výsledkem jsem moc spokojený nebyl).

Vzhledem k tomu, že tento fotoaparát i s kvalitním objektivem Prakticar 1:1,8 50mm je běžně k sehnání za povětšinou velmi lidové ceny (do pětistovky), rozhodně bych jej doporučil každému, který chce zkusit fotografování na film, ale neví, jestli mu to vydrží a nechce tudíž příliš utrácet.

Pozn.: Pokud se vám obrázky nezobrazí, znamená to, že Flickr (na kterém jsou hostovány) má výpadek; občas se to stane a obvykle je to jen cca na minutu. Jednou za čas je Flickr vypnut kvůli údržbě, tuto skutečnost pak hlásí na hlavní stránce.

**
Ilford Pan 400 (ISO 400)

*
Hrdý metař
Praktica BC1 - Street Sweeper

*
Žena v tramvaji
Praktica BC1 - Woman in the Tram
**
Ilford HP5 Plus – ISO 400 exponováno na 1600 (push 2)

*
Fotoduel 😉
Praktica BC1 – Radek

*
Noční ulice
Praktica BC1 - Night Street 1

*
Dívka studující jízdní řád
Praktica BC1 - Girl Checking Schedule


*
Láska na tramvajové zastávce
Praktica BC1 - Couple at Tram Stop
**
Kodak 400TX – ISO 400 exponováno na 1600 (push 2)

*
Starý soudruh
Praktica BC1 - Old Comrade

*
Čtoucí žena čekající na tramvaj
Praktica BC1 - Young Woman Reading at Tram Stop

*
Charismatický muž v tramvaji
Praktica BC1 - Interesting Man in the Tram

*
Mladá žena v tramvaji
Praktica BC1 - Young Woman in the Tram
**
Fujifilm Superia X-TRA 400

*
Před supermarketem
Praktica BC1 - In Front of Supermarket

*
Starší muž na zastávce
Praktica BC1 - Elderly Man at Tram Stop

*
Opraváři kanálů?
Praktica BC1 - Man Working on a Sewer (taken through colored tram window)

*
Muž hýřící barvami
Praktica BC1 - Colorful Man

*
Lidé nastupující do tramvaje
Praktica BC1 - People Entering a Tram

Tyto fotografie, stejně jako ostatní díla zveřejněná na mém účtu na Flickru, mohou být v nezměněné podobě a s uvedením autora použity k nekomerčním účelům (tj. můžete je použít v rámci článku na blogu či na stránkách, jež nic neprodávají). V ostatních případech je třeba se na mě obrátit, nicméně konkrétně street-fotografie, pakliže jsou na nich rozpoznatelní konkrétní lidé, na prodej nejsou a nebudou.

Protože počet fotek na mém Flickr účtu už přesáhl tisícovku, udělal jsem vlastní (před)výběr fotek, které osobně pokládám za ty lepší. Jedná se vlastně o první kolo výběru fotek pro budoucí výstavu. Takže pokud se nechcete probírat vším, můžete se mrknout SEM.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Street-fotografie pořízené aparátem Praktica BC1 aneb Tady soudruzi z NDR chybu rozhodně neudělali ;-)

Filed under Galerie

Komentáře nejsou povoleny.